Reklama

Są wyniki kontroli kuratorium oświaty w szkołach po projekcji filmu „Sędziowie pod Presją” w Pleszewie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Są wyniki kontroli kuratorium oświaty w szkołach po projekcji filmu „Sędziowie pod Presją” w Pleszewie - Zdjęcie główne

Projekcja filmu dokumentalnego pt. „Sędziowie pod Presją”, która miała miejsce w Zajezdni Kultury w Pleszewie wywołała prawdziwą medialną burzę. O ile samo spotkanie przebiegało spokojne, o tyle poruszenie wywołała wcześniejsza interwencja posła Prawa i Sprawiedliwości, który dzień przed nim zlecił kuratorium kontrolę w naszych szkołach.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kuratorium Oświaty w Poznaniu zakończyło kontrolę doraźną w trzech szkołach w Pleszewie. Przypomnijmy: to finał głośnej sprawy związanej z projekcją w Zajezdni Kultury filmu dokumentalnego pt. „Sędziowie pod Presją”.

Przypomnijmy: projekcja filmu dokumentalnego pt. „Sędziowie pod Presją”, która miała miejsce w Zajezdni Kultury w Pleszewie, wywołała prawdziwą medialną burzę.

O ile samo spotkanie przebiegało spokojne, o tyle poruszenie wywołała wcześniejsza interwencja posła Prawa i Sprawiedliwości, który dzień przed nim zlecił kuratorium kontrolę w naszych szkołach. Sprawę opisaliśmy wówczas szeroko na łamach zpleszewa.pl oraz w "Życiu Pleszewa"

Samo kuratorium oświaty potwierdzało nam wówczas, że kontrola doraźna miała miejsce w trzech pleszewskich szkołach: LO im. S. Staszica, NLO oraz ZST w Pleszewie. Środowisko nauczycielskie w Pleszewie nie chciało z kolei oficjalnie wypowiadać w temacie. Nikt nie spodziewał się w ogóle, że sprawa zostanie uznana za „polityczną”.

- Miało być zwykłe, normalnie spotkanie, a nagle sprawa stała się „polityczna”, medialna burza... Nikt tego tu nie chce - słyszeliśmy wówczas. 

Z drugiej jednak strony - jak pisaliśmy - panował też względny spokój o wyniki kontroli.

Sa wyniki kuratorium oświaty w pleszewskich szkołach

Jak się dowiedzieliśmy, w ubiegłym tygodniu przedstawiono wyniki kontroli doraźnej w szkołach w Pleszewie. Samo kuratorium potwierdza nam dziś, że protokoły zostały sporządzone.

- Protokoły z kontroli doraźnych w zakresie działalności stowarzyszeń i innych organizacji, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki oraz zapewnienie bezpieczeństwa uczniom podczas wyjść poza terenem szkoły w I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Pleszewie, Niepublicznym Liceum Ogólnokształcące w Pleszewie oraz Technikum nr 1 przy Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie zostały sporządzone i podpisane przez dyrektorów szkół - informuje "Życie Pleszewa" Magdalena Miczek, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Poznaniu

Jak zaznaczają jednak przedstawiciele kuratorium - musi jednak jeszcze minąć ustawowy czas na ewentualne zaskarżenie protokołu.

Zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz. U. 2020 r. poz. 1551, z późn. zm.) dyrektor szkoły lub placówki, w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania protokołu kontroli, może zgłosić do organu sprawującego nadzór pedagogiczny pisemne, umotywowane zastrzeżenia do ustaleń zawartych w protokole kontroli - tłumczy rzecznik Kuratorium Oświaty w Poznaniu

Jak dodaje na koniec, w związku z tym, przed upływem wyżej wymienionego okresu, w przypadku gdy nie zostaną wniesione zastrzeżenia, wyniki kontroli nie mogą być jeszcze podane do publicznej wiadomości.

Nieoficjalnie jednak wiemy, że kontrola nie wykazała nieprawidłowości.

Samo kuratorium potwierdza nam na razie jedynie oficjalnie, że nieletni uczestnicy spotkania mieli wymagane zgody od rodziców.

- Wszyscy uczniowie posiadali zgody rodziców na udział w wydarzeniu - przyznaje rzecznik.

Organizatorzy spotkania z sędziami w Pleszewie: "Poseł zrobił nam wielką przysługę"

Sami organizatorzy wydarzenia w Pleszewie zaznaczają z kolei, że cała wspomniana sytuacja - spowodowała jedynie zwiększone zainteresowanie filmem "Sędziowie pod presją" - i samymi dyskusjami z sędziami.

Jak mówił, podczas ostatniego spotkania posłów PO z mieszkańcami Pleszewa, Piotr Kusiakiewicz - jeden ze współorganizatorów projekcji filmu i dyskusji z sędziami - było już nawet kilka telefonów z różnych części Polski, z pytaniem, jak takie spotkanie zorganizować.

- Efekt jest więc inny niż chciał poseł Mosiński – mówił Piotr Kusiakiewicz.

Jak komentowała z kolei Monika Matyjaszczyk, summa summarum "młodzież wzięła udział w żywych warsztatch".

- Pan poseł zrobił nam de facto wielką przysługę. Coś innego rano zobaczyli i usłyszeli – gdy było prowadzone spotkanie na podstawie programu jak historia czy WOS, a coś innego mogli później zweryfikować po południu - oglądając telewizję i konfrontując to z przekazami prasowymi. Osiągnęliśmy sukces. Młodzież dowiedziała się - co to demokracja, i w jaki sposób jest w Polsce łamana. Zależało mi, i zależy, żeby nasza młodzież sama kształtowała opinie. Chcemy delikatnie pokazywać, że mogą decydować o sobie – a decydowanie o sobie to także udział w wyborach – opowiadała współorganizatorka spotkania w Zajezdni Kultury.

Co sądzicie o sprawie? Czekamy na komentarze. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy