Reklama

Straż miejska w Pleszewie ma już 30 lat [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 10 września minie dokładnie 30 lat od momentu, gdy straż miejska w Pleszewie rozpoczęła oficjalnie swoje działania w terenie. Zmieniała się - zmieniając także swoje działania. Jak wyglądało to na przestrzeni lat?

Straż miejska w Pleszewie istnieje od 1992 roku. Dokładnie 24 kwietnia 1992 roku ówczesny burmistrz Pleszewa wydał okólnik – nr 4/92 – który ustanawiał straż miejską jednostką administracyjną miasta. Jak podkreślano wówczas „straż miejska jest umundurowaną formacją utworzoną w celu wykonywania czynności administracyjno-porządkowych, ochrony porządku, utrzymania estetyki w mieście, kontroli stanu strefy komunalnej”.

Historia straży miejskiej w Pleszewie. Kiedy powstała? Kto był pierwszym komendantem?

Oficjalnie jednostka została powołana kilka miesięcy później - 13 lipca 1992 roku. Po przeszkoleniu w ówczesnej Komendzie Rejonowej Policji, złożeniu ślubowania wobec burmistrza, rozpoczęła wykonywanie czynności w terenie – stało się to dokładnie z dniem 10 września 1992 roku. Pierwszym komendantem 3-osobowej wówczas formacji został Jan Lisiecki.

Historia straży miejskiej w Pleszewie - zmiana komendanta

Na początku funkcjonowania straży miejskiej w Pleszewie - nie było konkretnego „zadaniowania”. Strażnicy miejscy byli w ogólnej dyspozycji władz miasta, patrolując na co dzień ulice, pilnując szeroko rozumianego porządku, czy pomagając w różnych działaniach logistycznych lub zabezpieczając imprezy masowe w mieście itd. Lata 90. były czasem, gdy wspomniane jednostki powstawały w wielu miejscowościach w Polsce.

Pierwsze zauważalne zmiany odnotowano w roku 2003 – zgodnie z decyzją ówczesnego burmistrza nowym komendantem straży miejskiej został Włodzimierz Kraska. To jego kandydaturę pozytywnie zaopiniował ówczesny komendant powiatowy policji Bogdan Talarczyk oraz przewodniczący miejskiej komisji bezpieczeństwa Stanisław Matuszewski. Wówczas zwiększono także liczebność strażników – o jeden etat. 

Działania straży miejskiej w Pleszewie

Zgodnie z zapewnieniami, działania strażników dalej miały polegać głównie na pilnowaniu porządku, ale także przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.

Starsi kierowcy pamiętają zapewne akcje, związane z przyznawaniem „żółtych kartek” od straży miejskiej. Była to akcja prewencyjna – kierowcy, którzy nieprzepisowo parkowali, na początku, zamiast mandatu, znajdowali za szybami aut wspomniane „Żółte kartki od straży miejskiej”.

- Nie chcemy od razu karać kierowców. Najpierw przyznamy żółtą kartkę. To będzie pouczenie. Strażnicy spiszą numer rejestracyjny samochodu. Jeżeli jednak sytuacje będą się powtarzać, wtedy wyciągniemy surowsze konsekwencje – mówił wówczas „Życiu Pleszewa” ówczesny komendant straży miejskiej w Pleszewie Włodzimierz Kraska.

Warto dodać, że kierowcom, którzy nagminnie źle parkowanie – zakładano blokadę koła.

Renault zamiast poloneza dla straży miejskiej w Pleszewie

Dużym wydarzeniem dla strażników było otrzymanie w roku 2004 nowego samochodu – wysłużonego poloneza zastąpił wówczas renault kangoo. Nowy radiowóz wszedł do służby 1 marca i kosztował  41.310 zł. Jak dodawał wówczas ówczesny komendant, średnio w miesiącu straż miejska przejeżdżała wtedy 1.000-1.200 km (pomagała wówczas m.in. w akcji wymiany dowodów osobistych). - Zawozimy deklaracje do podpisu i dowody osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym – mówił nam w roku 2004 komendant.

Straż miejska miała wtedy 6 etatów: pięciu strażników oraz 1 pracownik cywilny obsługujący monitoring. Municypalni działali w godzinach od 7.30 do 20.00.

W roku 2006 pleszewska straż miejska nawiązała współpracę ze swoimi kolegami z Kalisza. Głównie chodziło o wzajemną pomoc przy imprezach masowych w obydwu miastach.

Przeprowadzki straży miejskiej w Pleszewie

Ważną datą był rok 2007 – kiedy doszło do przeprowadzki municypalnych. Z jednego pomieszczenia z Ratusza strażnicy miejscy przenieśli się na Plac Kościuszki – w nowej siedzibie mieli już trzy pomieszczenia biurowe i szatnię. W roku 2007 zamontowano ponadto na terenie Pleszewa 10 nowych kamer (centrum obserwacji wciąż znajdowało się jednak w komendzie policji).

W roku 2016 doszło do kolejnej przeprowadzki straży miejskiej – wówczas przenieśli się do siedziby na Placu Kościelnym – i urzędują tutaj do dziś. Wcześniej przeprowadzono remont całego  budynku, który jest własnością  samorządu miejskiego – remont kosztował ponad 1,3 mln zł. 

Czas „wygaszania” straży miejskiej w Pleszewie

Rok 2016 był ponadto rokiem, podczas którego de facto ważyły się losy straży miejskiej w Pleszewie. Po odejściu komendanta Włodzimierza Kraski na emeryturę, jego obowiązki przejął Jan Lisiecki, jednak mówiono wówczas wprost, że po konsultacjach z radnymi – zapadną ostateczne decyzje - czy straż miejską likwidować, czy nie. 

Ostatecznie, po zawirowaniach, zdecydowano, że straż miejska pozostanie – taką decyzję podjęto w roku 2017.

- Postanowiliśmy zostawić straż w minimalnym zakresie, ponieważ część czynności, które wykonują strażnicy nie mogą wykonywać pracownicy urzędu – mówił wtedy „Życiu Pleszewa” Arkadiusz Ptak, wówczas jeszcze wiceburmistrz.

W służbie pozostały w roku 2017 cztery osoby, które podpisały porozumienie i były zatrudnione na pół etatu w straży miejskiej, a na drugie pół w strefie płatnego parkowania. 

Rewolucja w straży miejskiej w Pleszewie. Nowy komendant i zwiększenie godzin pracy

Ostatecznie – po niepewnym czasie – w roku 2019 nastąpiły przełomowe, można rzec rewolucyjne zmiany w działalności straży miejskiej. Po wcześniejszych planach „wygaszania” przyszło bardzo duże… „wzmocnienie”. Nowy burmistrz – Arkadiusz Ptak zaznaczał wówczas w rozmowie z „Życiem Pleszewa wprost”: 

- Wzmocnienie tej formacji będzie jedną z moich pierwszych decyzji - mówił Arkadiusz Ptak.

Jak dodawał, wszystko w związku m.in. ze zwiększeniem nacisku na czystość, ekologię – i pojawiające się w związku z tym wyzwania przed urzędnikami.

- Odpowiadając na pytanie: po co ma być straż miejska w Pleszewie - mówimy: ma dbać i egzekwować prawo w zakresie szeroko pojętej czystości i ochrony środowiska. Kwestie związane z ruchem drogowym pozostawimy policji - mówił w roku 2019 wprost burmistrz Arkadiusz Ptak.

Struktury straży miejskiej połączono wówczas ze Strefą Płatnego Parkowania, zwiększono jednocześnie czas pracy municypalnych: od tej pory pełnią służbę od 6.00 rano do godz. 22.00, a ich głównymi zadaniami jest właśnie dbałość o szeroko rozumianą czystość miasta i walka ze smogiem. Nowym komendantem został wtedy Zbigniew Duszczak. 

Efekty? Jak pisaliśmy wówczas na naszych łamach, tylko przez pół roku - po wspomnianych zmianach w organizacji pracy mundurowych - odnotowano ponad 500 interwencji po zgłoszeniach od samych mieszkańców, podczas gdy przed zmianami - przez cały rok - takich zgłoszeń było ok. 200.

W międzyczasie dokonano też inwestycji – w roku 2019 straż miejska pożegnała się z wysłużonym renault i pozyskała nowy samochód: dacie duster za ok. 70 tys. zł.

Straż miejska w Pleszewie dziś

Obecnie straż miejska ma 9 etatów: poza komendantem w terenie działa 3 strażników i 4 młodszych strażników, ponadto jest 1 stanowisko urzędnicze.

Interwencji na co dzień nie brakuje – w okresie zimowym strażnicy „pilnują” czym palimy w piecach (na początku reformy przeprowadzano m.in. jedną akcję z dronem, który latał nad kominami), zajmują się także szeroko rozumianą kwestią czystości – likwidując m.in. dzikie wysypiska śmieci – o czym piszemy co rusz w „Życiu Pleszewa”.

Ostatni czas to także inne duże zadania i wyzwania - to właśnie strażnicy miejscy zajmowali się m.in. kompleksową inwentaryzacją pieców w Mieście i Gminie Pleszew (od niedawna dopiero jest to obowiązek w całej Polsce – Pleszew był w tej sprawie „pionierem” już przed laty).

Nowe zadania przyniosły także ostatnie lata - w okresie pandemii straż miejska angażowała się m.in. w kwestie związane z dowozem osób niepełnosprawnych na szczepienia, akcjami profilaktycznymi, z kolei od niedawna – po wybuchu wojny w Ukrainie – komendant straży miejskiej Zbigniew Duszczak nadzoruje kwestię związaną z uchodźcami, którzy napływają na nasz teren.

Efekty pracy straży miejskiej w Pleszewie

Efekty pracy straży miejskiej w Pleszewie?

W całym roku 2021 strażnicy miejscy odnotowali 977 interwencji - z czego 449 zakończyło się pouczeniami, a w 528 przypadkach nałożono mandat.

Warto zaznaczyć, że ponad połowa interwencji - była po zgłoszeniach mieszkańców, którzy od roku 2019 mogą korzystać ze specjalnego telefonu alarmowego działającgo na terenie MiG Pleszew: 986.

W całym roku 2021 straż miejska w Pleszewie przyjęła następującą liczbę zgłoszeń od mieszkańców:

  • zakłócanie porządku publicznego i spokoju – 35,
  • zagrożeń w ruchu drogowym – 118,
  • ochrony środowiska i gospodarki odpadami – 243,
  • zagrożeń życia i zdrowia – 21,
  • zagrożeń pożarowych – 0,
  • awarii technicznych – 22,
  • zwierząt – 80,
  • pozostałe zgłoszenia – 40. 
Łącznie przyjęto 559 zgłoszeń od mieszkańców w całym roku 2021.

 

W GALERII ZNAJDZIECIE ZDJĘCIA Z NASZEGO ARCHIWUM – OBRAZUJĄCE PRACE STRAŻY MIEJSKIEJ NA PRZESTRZENI LAT

ZAPRASZAMY TEŻ DO DYSKUSJI. JAK OCENIACIE DZIAŁANIA STRAŻY MIEJSKIEJ W PLESZEWIE?

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy