Urządzenie jest warte 400 tys. złotych, a placówka w Pleszewie otrzymała na nie pieniądze z funduszu przeciwdziałania covid-19, które przyznał wojewoda wielkopolski.
Technologia RT PCR jest wykorzystywana w medycynie od dawna i pomaga wykryć wiele chorób bakteryjnych i wirusowych, w tym SARS COV-2. Dzięki niej można zdiagnozować boreliozę, wirusowe zapalenie wątroby, HIV, czy wirus brodawczaka. Jest nieoceniona przy wykrywaniu COVID- 19 czy zwykłej grypy. Potrafi również wychwycić choroby przenoszone drogą płciową.
- Planujemy zakup urządzenia, dzięki któremu możliwe będzie wykrycie takich chorób, jak m.in. Covid-19, RSV czyli syncytialny wirus oddechowy atakujący górne i dolne drogi oddechowe, a także wirusy grypy. A badania genetyczne metodą qPCR są jedynym narzędziem, dzięki któremu możliwe jest wykrycie tych chorób – mówi Błażej Górczyński, prezes PCM.
Własny aparat jak przekonuje pozwoli na znaczne skrócenie czasu oczekiwania na diagnozę, ale i też zoptymalizuje koszty przeprowadzania badań.
- Chciałbym tylko przypomnieć, że w okresie pandemii do tej pory przeprowadziliśmy prawie 21 tys. testów w kierunku wykrycia koronawirusa. To spora liczba - uważa Błażej Górczyński.
Badanie RT PCR cechuje się największą dokładnością wykrycia bakterii i wirusów i umożliwia ich szybkie rozpoznanie nawet u osób, które nie wykazują jeszcze objawów. Próbką do badań jest przede wszystkim wymaz z górnych lub dolnych dróg oddechowych – czyli wymaz z nosogardzieli, gardła i nosa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.