Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ ponownie przygotował ranking szpitali najczęściej wybieranych przez kobiety w ciąży. Do końca września tego roku w placówkach regionu odebrano łącznie 23 tys. porodów.
- Regularnie przyglądamy się pracy oddziałów porodowych, a po każdym kwartale dokładnie analizujemy liczbę sprawozdanych przez szpitale porodów - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
I wyjaśnia, jaki jest cel rankingu:
- Dla przyszłych mam jest obiektywnym i sprawdzonym źródłem informacji, które szpitale cieszą się obecnie największą popularnością i zaufaniem. Samym placówkom daje możliwość zobaczenia swojej pozycji na tle innych porodówek w województwie i porównania się np. z sąsiadującymi powiatami.
Szpital w Pleszewie. Tutaj chcą rodzić kobiety
W pierwszej 10 szpitali, w których odebrano najwięcej porodów do końca września 2022 r., znalazło się Pleszewskie Centrum Medyczne.W 2021 roku personel pleszewskiej porodówki powitał na świecie 1.153 dzieci. W tym roku tylko do końca września na świat przyszło 730 maluchów. Co ciekawe, większość pacjentek oddziału położniczego to kobiety spoza powiatu pleszewskiego.
- W roku 2021 w PCM urodziło się 1.153 dzieci, z czego 750 urodziły kobiety spoza powiatu pleszewskiego - potwierdza Ireneusz Praczyk, rzecznik prasowy pleszewskiego szpitala.
Podobnie jest w tym roku - aż 479 kobiet, które rodziły w pleszewskim szpitalu, to mieszkanki powiatów innych niż pleszewski.
Ze sprawozdania wynika, że mieszkanki powiatu pleszewskiego - na łącznie 730 porodów - stanowiły 37 proc. rodzących, czyli dokładnie tyle samo, ile było mieszkanek Kalisza i powiatu kaliskiego. Natomiast, mniej więcej co dziesiąta przyszła mama była mieszkanką powiatu ostrowskiego lub jarocińskiego.
Szpital w Pleszewie w 10 placówek, w których urodziło się najwięcej dzieci
- Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (4.497 porodów)
- SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (1.561) - na półrocze na 3. miejscu
- Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (1.538) - na półrocze na 2. miejscu
- ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (1.341)
- Szpital Wojewódzki w Poznaniu (1.205) - na półrocze na 6. miejscu
- Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (1.192) - na półrocze na 5. miejscu
- Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (862)
- Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (747)
- Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (730) - na półrocze na 11. miejscu
- Szpital Powiatowy im. T. Malińskiego w Śremie (706) - na półrocze na 9. miejscu
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.