Reklama

Potężne inwestycje w szpitalu w Pleszewie. Wojewoda przywiózł czeki na 9,2 mln zł [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowy rezonans magnetyczny oraz modernizacja zakładu patomorfologii – w tym zakup systemu do diagnostyki genetycznej – to wielomilionowe inwestycje, jakie będą niedługo realizowane w pleszewskim szpitalu. Wszystko dzięki rządowemu dofinansowaniu. Czeki przywiózł dziś osobiście wojewoda wraz z przedstawicielami partii rządzącej.

Nowe inwestycje w szpitalu w Pleszewie

- Dzięki tym inwestycjom nasi pacjenci będą mogli liczyć na jeszcze lepszą jakość świadczeń. Przełoży się to zarówno na dostępność jak i jakość badań – mówi wprost Błażej Górczyński, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego.

O czym konkretnie mowa? O dwóch ogromnych zadaniach, jakie realizowane będą już niedługo w szpitalu w Pleszewie – w sumie dofinansowanie na nie wynosi ponad 9,2 mln zł.

  • Pierwsze z nich to modernizacja i doposażenie obszaru diagnostyki obrazowej - poprzez zakup nowego rezonansu magnetycznego oraz rozbudowę i modernizację systemu do opisywania badań w zakresie tomografii komputerowej oraz wspomnianego rezonansu.
  • Druga to przebudowa i modernizacja pomieszczeń zakładu patomorfologii, jak również zakup systemu do diagnostyki genetycznej, a także agregatów i komory chłodniczej wraz z wyposażeniem. 
Czeki na wspomniane inwestycje – pierwszy na 7,5 mln zł oraz drugi na 1,7 mln zł – przywiózł dziś osobiście wojewoda wielkopolski wraz z przedstawicielami partii rządzącej.

Nowy sprzęt w szpitalu w Pleszewie

Bo – jak podkreślano dziś kilkukrotnie – tak wielkie plany i zakup tak drogiego sprzętu dla szpitala w Pleszewie – nie byłyby możliwe, gdyby nie rządowe wsparcie.

– Z naszych własnych środków na pewno nie udałoby się nam tego zrealizować. Dlatego bardzo dziękuję - bo ostatecznymi beneficjentami będą w końcu nasi pacjenci – zaznaczał Błażej Górczyński.

Prezes PCM podkreślał przy tym współpracę, która jest niezbędna do ostatecznego sukcesu.

- Poczynając od samorządu, a współpraca z powiatem pleszewskim jest doskonała, następnie poprzez przekonanie służb merytorycznych, że wspomniane wnioski mają uzasadnienie, poprzez w końcu starania pań i panów posłów – bez ich wsparcia nie byłoby szans na powodzenie – wyliczał prezes PCM, dziękując wszystkim zaangażowanym. 

O tym, jak ważne będą to inwestycje dla szpitala mówił także starosta pleszewski.

- Gdy nie ma zdrowia, to nic nie cieszy – zdrowie jest w końcu najważniejsze. Dlatego tak bardzo cieszy mnie ten czek, który odebrał z rąk wojewody pan prezes – mówił w czwartek starosta Maciej Wasielewski.

Jak podkreślał, rządowe wsparcie – w różnych wymiarach dofinansowania, także np. na drogi - jest dla samorządów niezwykle ważne.

– Dajecie nam możliwości, z my staramy się z nich jak najlepiej korzystać. Od razu gdy pojawiła się możliwość ubiegania o te pieniądze, zdecydowaliśmy, że zrezygnujemy z innych wniosków – właśnie na rzecz naszego szpitala. Warto jednak podkreślić, że korzystają z niego nie tylko nasi mieszkańcy, bo 60 proc. pochodzi z całej Południowej Wielkopolski – zaznaczał starosta pleszewski.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że do planowanych inwestycji – jako zabezpieczenie wkładu własnego – dołożyły wszystkie samorządy w powiecie. Najwięcej – bo milion złotych – dołożył Pleszew.

– Zawsze, gdy jest potrzeba inwestycyjna, staramy się szpital wspierać – mówił obecny na spotkaniu wiceburmistrz Pleszewa Andrzej Jędruszek.

"Szpital w Pleszewie ma świetną opinię"

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński nie krył z kolei uznania dla PCM.

– Ma świetną renomę, opinie, to z pewnością ważna chwila, bo te 9 mln zł trafi właśnie na jego doposażenie. Merytoryczność tych wniosków w ogóle nie podlega dyskusji – to środki, które według mnie będą bardzo dobrze ulokowane – podkreślał wojewoda Michał Zieliński.

Na koniec dziękował przede wszystkim całemu personelowi.

– Bo to właśnie dzięki państwa zaangażowaniu i pracy, wielkopolanie dochodzą do zdrowia – mówił dziś wojewoda w stronę obecnych na sali lekarzy, pielęgniarek.

Podczas spotkania w PCM nie zabrakło także wielu innych przedstawicieli partii rządzącej, na miejscu była minister, była europosłanka, także posłowie i lokalni przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

Minister Marlena Maląg z PiS zaznaczała, że wszelkie inwestycje powinny przede wszystkim służyć mieszkańcom.

– Szpital to wyjątkowe miejsce – tu rodzi się nowe życie, tu także jest miejsce, gdzie to życie kończymy. Wspólne działania: rządu i samorządu dalej muszą iść w kierunku rozwoju szpitala – dla dobra mieszkańców – zaznaczała minister.

O tym, jak ważne są inwestycje w zdrowie, mówili też obecni politycy PiS.

– Inwestycja w służbę zdrowia to ważny element polityki rządu – komentował m.in. poseł Jan Dziedziczak.

Podkreślano dziś także, że najlepszy nawet sprzęt - nie byłby nic wart gdyby nie praca ludzi - stąd szerokie podziękowania płynęły właśnie do całego personelu PCM.

– Bezpieczeństwo pacjentów jest bezcenne, co pokazał już zresztą COVID, dlatego serdecznie dziękuję personelowi, i cieszę się, że pacjenci będą mieli jeszcze bardziej fachową opiekę – komentowała ponadto europosłanka Andżelika Możdżanowska. 

Będzie lepsza diagnostyka w szpitalu w Pleszewie

Jak mówiła z kolei Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ, wspomniane inwestycje z pewnością pozwolą na jeszcze lepszą diagnostykę.

Wracała przy tym do czasu, gdy sama lata temu podejmowała w Pleszewie - wraz z doktorem Ryszardem Bosackim - decyzję o zakupie pierwszego rezonansu dla PCM.

– Była ona głęboko przemyślana i wynikała z potrzeb. Dzisiejsza inwestycja również taka jest, kontynuuje to, pozwala na rozwój i jeszcze lepszy sprzęt, z jeszcze większą czułością – mówiła Agnieszka Pachciarz.

Nowy rezonans magnetyczny w szpitalu - będzie jeszcze w tym roku

Wspomniany sprzęt powinien pojawić się w szpitalu jeszcze w tym roku.

Warto zaznaczyć, że rezonans magnetyczny, który obecnie działa w pleszewskim szpitalu ma już 10 lat - i po prostu wymagał wymiany na urządzenia nowszej generacji.

Rocznie w pleszewskim szpitalu wykonywane jest od 1.000 do 1.200 badań.

Zakup pozwoli polepszyć dostępność do ważnych badań. Dzięki nowemu rezonansowi zwiększy się ilość stacji opisowych z trzech do czterech, co oznacza zaangażowanie większej liczby lekarzy i znaczne skrócenie czasu oczekiwania pacjentów na opisy badań i wdrożenie odpowiednich  metod terapeutycznych.

Przypomnijmy: rezonans magnetyczny pozwala na diagnozowanie m.in. chorób płuc, onkologicznych, ale także jest nieoceniony przy badaniach  neurologicznych, ortopedycznych i kardiologicznych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy