Reklama

Trwa budowa ścieżki w Pleszewie. Nie zabrakło kontrowersji wokół drzew

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa budowa nowej ścieżki pieszo-rowerowej, która połączy ul. Sienkiewicza z ul. Targową w Pleszewie. Na inwestycję od dawna czekali mieszkańcy - powstanie tu m.in. mały deptak z ławkami, będzie też stacja do naprawiania rowerów. Nie zabrakło też jednak kontrowersji - w związku z koniecznością wycinki starych topoli.

W Pleszewie trwa budowa ścieżki, która przebiegnie przez ulice Sienkiewicza, Ogrodową oraz Targową. O planach związanych z nowym traktem pisaliśmy już wcześniej na zpleszewa.pl. Teraz roboty już trwają.

Co się zmieni na odcinku Sienkiewicza-Ogrodowa-Targowa w Pleszewie?

Zgodnie z założeniami chodzi nie tylko o nową drogę dla rowerów, ale także trakt dla pieszych - w planie jest bowiem stworzenie swoistego małego deptaku, m.in. z nowymi ławkami, który będzie dobrym miejscem do spacerów.

W ramach inwestycji na ul. Ogrodowej powstanie nowe wyniesione przejście z przejazdem, ponadto zaplanowano na całej długości ścieżki m.in. nowe ławki.

Oto nowe elementy, jakie pojawią się na ścieżce rowerowej Sienkiewicza-Ogrodowa-Targowa w Pleszewie

  • kosze na śmieci – 13 sztuk
  • ławki - 13 sztuk
  • psie pakiety – 3 sztuki
  • stojaki rowerowe – 8 sztuk
  • samoobsługowa stacja naprawy rowerów
Głównym walorem nowej trasy pieszo-rowerowej ma być oczywiście zieleń, która wkomponuje się w zrewitalizowane tereny.

Nowa ścieżka rowerowa i deptak w Pleszewie. Konieczna jest wycinka drzew

Niestety - nie zabrakło kontrowersji przy okazji wspomnianej inwestycji. Jak poinformował bowiem burmistrz Pleszewa, konieczna będzie wycinka siedmiu drzew, które kolidują ze wspomnianą budową - i mogą w przyszłości stanowić zagrożenie dla pieszych czy rowerzystów uczęszczających tą trasą.

Jak zaznacza burmistrz, decyzja nie była łatwa i podjęta została "z bólem serca".

- Musimy usunąć 7 drzew - 5 topoli i 2 brzozy. Pozostawiamy 14, które rosną w tej części placu. Walczyliśmy o wszystkie, ale argumentem był także fakt, że topole to duże i stare drzewa, ze względu na ogromną łamliwość, prędzej czy później zagrażałyby spacerującym wzdłuż deptaku przechodniom oraz rowerzystom - wyjaśnia burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.

Jak wylicza jednak włodarz, planowane są tutaj nowe nasadzenia:

- Wzdłuż deptaku będzie zielono: 30 klonów czerwonych, 9 śliw wiśniowych, 5 buków zwyczajnych, 42 jarząby mączne - wylicza Arkadiusz Ptak.

Wspomniana decyzja wywołała kontrowersje wśród mieszkańców - część zaznacza bowiem m.in., że nowa nasadzenia nie zrekompensują strat - przynajmniej przez kilka najbliższych dziesięcioleci.

Sam włodarz przyznaje, że wspomniana decyzja była bardzo trudna - jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi, którzy będą w przyszłości z tego terenu korzystać.

- Nie mogę też pozwolić na to, by rozpędzony rowerzysta wpadł na drzewo... - obrazuje m.in. w komentarzach na swoim profilu na FB burmistrz.

Zgodnie z planami miasta, poza nowymi drzewami będzie także inna roślinność - zaplanowano tysiące nowych krzewów oraz nowy trawnik.

Prace mają być prowadzone w taki sposób, aby umożliwić dojście i dojazd do tutejszego marketu, a nowa trasa prowadzić będzie wzdłuż zaplanowanego w tym rejonie także nowego parkingu.

Zgodnie z założeniami wkróce ruszy także zapowiadana budowa ścieżki wzdłuż ulic Wierzbowej i Szpitalnej - o długości ok. 1 km.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy