Reklama

W Pleszewie odbędzie się Dzień Słowiański. Zobacz program

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już jutro w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie odbędzie się Dzień Słowiański. Organizatorzy wydarzenia zapowiadają popołudnie i wieczór pełne niecodziennych atrakcji. Zobacz, co zaplanowano.

Jutro o godzinie 12 w Pleszewie rozpoczną się atrakcje w ramach Dnia Słowiańskiego. Organizuje je miejscowa biblioteka. Skąd pomysł na tego typu wydarzenie?

- Obserwujemy coraz żywsze zainteresowanie tematyką słowiańską. Coraz więcej młodych ludzi sięga po literaturę i motywy słowiańskie, więc chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników – mówi Agnieszka Matuszak z biblioteki publicznej miasta i gminy w Pleszewie.

Co więcej, 23 września, w czasach przedchrześcijańskich, obchodzono słowiańskie święto plonów, z którego wywodzą się współczesne dożynki. Przypadało ono na dzień równonocy jesiennej, od którego zaczyna się obecnie kalendarzowa jesień.     

Dzień Słowiański w Pleszewie. Mnóstwo atrakcji

Do przeszłych tradycji nawiązują atrakcje, które odbędą się jutro w bibliotece. Przybyli na miejsce będą mogli spotkać się z Piotrem Mąką – pasjonatem fantastyki i promotorem czytelnictwa, aktywnie działającym w mediach społecznościowych. Poprowadzi on dyskusje na temat fantastyki oraz zaprosi publiczność do aktywności, jak gry skojarzeniowe czy ciągi myślowe. Wiktora Korzeniewska, filolog, literaturoznawca i autorka książki „Czerwona Baśń”, wygłosi wykład zatytułowany „Czary, mary i poganie. Od Baby Jagi do Wiedźmina”. Joanna Marcinkowska, certyfikowany instruktor, fizjoterapeutka i naturopaka, poprowadzi zajęcia z gimnastyki słowiańskiej dla kobiet. 

Odbędzie się też wiele warsztatów – tworzenia biżuterii z motywami słowiańskimi z Beatą Marią Chajnowską, krajek słowiańskich z Joanna Kucharz czy wianków z Izabelą Szpek. Na niektóre z nich obowiązują zapisy, ale te są jeszcze otwarte. 

Wieczorem przybyli na wydarzenie posłuchają koncertów – zespołów Alla Semibreve oraz Dziwnoludy – oraz obejrzą rekonstrukcję w wykonaniu Drużyny Wojów, wcielającą się w postacie z wczesnego okresu średniowiecza.

Dzień Słowiański w Pleszewie. Program

Poniżej prezentujemy godzinowa rozpiskę wydarzenia.

Program:

  • 12:00 – 14:30 – Fantastyka. Warsztaty z Piotrem Mąką
  • 17:00 – 18:00 – „Czary, mary i poganie. Od Baby Jagi do Wiedźmina” – wykład Wiktorii Korzeniewskiej
  • 19:00 – 20:00 – Koncert zespołu muzyki dawnej Alla Semibreve
  • 20:00 – 21:00 – Pokaz walki i ekwipunku w wykonaniu Drużyny Wojów  
  • 21:00 – 22:00 – Koncert zespołu Dziwoludy 
 

Ponadto:

  • 16:00-20:00 – warsztaty wyplatania krajek słowiańskich
  • 16:00-18:00, 18:30-20:30 – warsztaty wyplatania wianków (zapisy)
  • 16:00-17:30, 18:00-19:30 – gimnastyka słowiańska dla kobiet (zapisy)
  • 17:00-20:00 – warsztaty tworzenia biżuterii słowiańskiej (zapisy)
  • 17:00-19:00 – zdjęcia na ściance z drużyną słowiańskich wojów
Przeczytaj też: Przebierają się za postacie z gier i seriali [ZDJĘCIA]

Wybieracie się?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy