Reklama

Zapadła decyzja burmistrza Pleszewa w sprawie fermy drobiu w Marszewie

Opublikowano: śr, 15 gru 2021 09:22
Autor:

Zapadła decyzja burmistrza Pleszewa w sprawie fermy drobiu w Marszewie - Zdjęcie główne

30 sierpnia odbyła się rozprawa administracyjna w sprawie fermy w Marszewie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Burmistrz Pleszewa podjął dziś decyzję odnośnie planowanej budowy fermy drobiu w Marszewie.

Ferma drobiu w Marszewie

Przypomnijmy: zgodnie z planami w rejonie dwóch już istniejących w Marszewie kurników, mogą powstać trzy kolejne. Sprawa toczy się od 2020 roku i niepokoi mocno mieszkańców wsi, którzy wprost wyrażali swoje obawy m.in. na spotkaniach na wsi. Zbierano również podpisy sprzeciwu - do pleszewskiego urzędu wpłynęło ich ostatecznie ponad tysiąc - i to z różnych miejscowości, nie tylko z Marszewa.

Była rozprawa w sprawie fermy drobiu w Marszewie

30 sierpnia odbyła się ponadto rozprawa administracyjna podczas której z mieszkańcami spotkali się przedstawiciele urzędu w Pleszewie oraz przedstawiciele  inwestora.

Przypomnijmy: wniosek dotyczy chowu drobiu - brojlera kurzego - w systemie bezklatkowym na ściółce. W skali roku chodzi o chów 1 miliona 713 tys. 901 sztuk brojlera kurzego, jednorazowo obsada to ponad 244 tys. stanowisk.

Warto dodać, że wszystkie opinie wymaganych instytucji - z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wód Polskich, sanepidu oraz marszałka województwa - były pozytywne. I to właśnie wzbudziło wówczas spory niepokój mieszkańców. Emocji podczas rozprawy nie brakowało - o czym pisaliśmy na naszych łamach.

Sam burmistrz zaznaczał jednak wówczas, że własnie wspomniana rozprawa - miała rozwiać dotychczasowe wątpliwości. 

- Na podstawie dokumentów i raportu mogłem podjąć, mówiąc kolokwialnie, decyzję zza biurka. Po to jest jednak ta rozprawa, aby rozwiane były państwa wątpliwości, uwagi. Również wnioskiem jest to, że inwestor nie potrafi udzielić odpowiedzi na zadane pytanie. Każdy kto mnie zna, wie, że potrafię podjąć trudne decyzje, niepopularne – mówił na wspomnianej rozprawie burmistrz Arkadiusz Ptak.

Wszyscy z niecierpliwością czekali więc na decyzję burmistrza w tej sprawie. 

Zapadła decyzja burmistrza w sprawie fermy drobiu w Marszewie

Jak się dowiedziliśmy - zapadła dzisiaj, 15 grudnia.

I - jak się okazuje - burmistrz - zgodnie z wolą mieszkańców i mimo pozytywnych opinii pozostałych instytucji - nie zgadza się na budowę fermy drobiu w Marszewie.

Burmistrz odmówił ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia pn. "Ferma Drobiu Marszew".

Czy to koniec sprawy związanej z budową fermy drobiu w Marszewie?

Warto jednak zaznaczyć, że to niekoniecznie oznacza koniec sprawy. Zgodnie z prawem inwestor może odwołać się od wspomnianej kwestii do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Kolejnymi instancjami są już sądy administracyjne: wojewódzki oraz naczelny.

Przypomnijmy: identyczna sytuacja miała miejsce odnośnie fermy w Baranówku. Pisaliśmy o tym szerzej w październiku:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy