Reklama

Znamy wyniki konsultacji na wsiach w gminie Pleszew. Jak głosowali mieszkańcy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Znamy wyniki konsultacji na wsiach w gminie Pleszew. Jak głosowali mieszkańcy? - Zdjęcie główne

Władze Pleszewa podsumowały konsultacje społeczne, jakie przeprowadzono w kilku wsiach w gminie.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Władze Pleszewa podsumowały konsultacje społeczne, jakie przeprowadzono w kilku wsiach w gminie. Chodziło o sześć sołectw: Bógwidze, Korzkwy, Kuczków, Lenartowice, Pacanowice oraz Ludwina. Jak głosowali mieszkańcy? Gdzie nastąpią zmiany?

Konsultacje społeczne w gminie Pleszew jak przeprowadzono w związku z koniecznością uporządkowania kwestii adresów, ulic i numeracji w poszczególnych miejscowościach. 

Konsultacje na wsiach w gminie Pleszew. Zdania podzielone

Wspomniane konsultacje społeczne zaplanowano w sumie na terenie sześciu sołectw: Bógwidze, Korzkwy, Kuczków, Lenartowice, Pacanowice oraz Ludwina.

Wszystkie przeprowadzono w trakcie tegorocznych zebrań sołeckich, które odbyły się w lutym. Relacjonowaliśmy je na naszych łamach.

Część mieszkańców - m.in. podczas konsultacji, które odbyły się na zebraniu w Lenartowicach, gdzie zdecydowano się na utworzenie ulic z przysiółków takich jak np. Sulęcin czy Przydziałki - zaznaczało, że zmiany pozwolą im na lepszą komunikację.

Jak opowiadała wówczas wprost jedna z mieszkanek Sulęcina, wcześniej miała bowiem spore kłopoty - gdy np. przyjeżdżał do niej kurier. 

- W GPS trudno nas zlokalizować - kurierowi wyskakiwał Sulęcin, ale ten pod Zieloną Górą. Jestem za zmianami - opowiadała.

Zdania były jednak podzielone.

Część mieszkańców wsi zaznacza, że są przeciwni zmianom.

- Jestem mieszkańcem Chrzanowa - i jestem całkowicie przeciwny zmianom. Chrzanów nie powinien być ulicą! Kto zresztą zapłaci nam za zmiany w dowodach? Chrzanów był zawsze częścią wsi z osobną nazwą i tak powinno pozostać. Nikt z Chrzanowa zresztą na zebraniu nie był, nie został powiadomiony - mówił m.in. jeden z mieszkańców sołectwa Kuczków, który odwiedził niedawno naszą redakcję osobiście. 

Wyniki konsultacji w Bógwidzach w gminie Pleszew

Teraz, w marcu, władze Pleszewa przedstawiły wyniki przeprowadzonych konsultacji na wsiach. Jak się prezentują?

W sołectwie Bógwidze głosowano za tym - czy z miejscowości Józefia i Kotarby utworzyć ulice (czyli: Bógwidze ul. Józefina oraz Bógwidze ul. Kotarby).

Na 246 uprawnionych w konsultacjach udział wzięły 23 osoby. Tylko jedna była za zmianami w takim kształcie, 22 były jednak przeciw. Co to oznacza w praktyce?

- Biorący udział w konsultacjach mieszkańcy, zobowiązali burmistrza do wystąpienia z wnioskiem o wyodrębnienie miejscowości Kotarby i Józefina będących obecnie częścią miejscowości Bógwidze w samodzielne miejscowości Józefina i Kotarby - informują władze gminy Pleszew.

Wyniki konsultacji w Korzkwach w gminie Pleszew

W Korzkwach na 254 uprawnionych mieszkańców w konsultacjach udział wzięło 17. Wszyscy głosujący opowiedzieli się za proponowaną zmianą, czyli wyodrębnieniu Tomaszewa jako samodzielnej miejscowości (wchodzącej jednak w skład sołectwa Korzkwy).

Wyniki konsultacji w Kuczkowie w gminie Pleszew

W sołectwie Kuczków uprawnionych było 382 mieszkańców, a udział w konsultacjach wzięło 38. Ostatecznie 37 było "za", a jedna wstrzymała się od głosu. W praktyce oznaczać to mogło, że powstać mogą dwie nowe ulice w Kuczkowie: ul. Chrzanów oraz ul. Kościelna. Warto jednak zaznaczyć, że procedura została tutaj wstrzymana (więcej na końcu artykułu).

Wyniki konsultacji w Lenartowicach w gminie Pleszew

W Lenartowicach na 844 uprawnione osoby w konsultacjach wzięły udział 32. Wszyscy byli na "tak", co oznacza, że z dotychczasowych miejscowości wchodzących w skład sołectwa powstaną nowe ulice: ul. Przepadłe, ul. Przydziałki, ul. Sulęcin oraz ul. Śmieja Młyn.

Wyniki konsultacji w Ludwinie w gminie Pleszew

W Ludwinie na 165 uprawnionych mieszkańców głosowało w konsultacjach 13. Wszyscy byli "za" zmianami, co oznacza w praktyce, że powstaną w Ludwinie dwie nowe ulice: ul. Gminka oraz ul. Karczemka.

Wyniki konsultacji w Pacanowicach w gminie Pleszew

W Pacanowicach na 240 mieszkańców w konsultacjach wzięło udział 15 osób. 13 było "przeciw" zmianom, a dwie wstrzymały się od głosu. W praktyce oznacza to, że w Pacanowicach nie będzie ulicy, ale ma zostać wyodrębniona miejscowość, wchodząca jednak w skład sołectwa - Pardelak.

- Biorący udział w konsultacjach mieszkańcy, zobowiązali burmistrza do wystąpienia z wnioskiem o wyodrębnienie miejscowości Pardelak będącej obecnie częścią miejscowości Pacanowice w samodzielną miejscowość Pardelak - informują władze gminy Pleszew.

 

Ostatecznie władze Pleszewa wystąpią wkrótce do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - za pośrednictwem wojewody wielkopolskiego o:

Zmianę rodzaju miejscowości:

  • Józefina - część miejscowości Bógwidze na samodzielną miejscowość Józefina,
  • Kotarby - część miejscowości Bógwidze na samodzielną miejscowość Kotarby,
  • Tomaszew - część miejscowości Korzkwy na samodzielną miejscowość Tomaszew,
  • Pardelak - część miejscowości Pacanowice na samodzielną miejscowość Pardelak.
Zniesienie nazw miejscowości (i stworzenie z nich ulic)

  • Przepadłe, Przydziałki, Sulęcin, Śmieja Młyn - części miejscowości Lenartowice,
  • Gminka, Karczemka - części miejscowości Ludwina.

Co z Chrzanowem w sołectwie Kuczków?

Władze Pleszewa zaznaczają, że - otwarta pozostaje jeszcze cały czas kwestia Chrzanowa w sołectwie Kuczków.

- Po zebraniu sołeckim w Kuczkowie okazało się, że nie było mieszkańców Chrzanowa. W związku z tym, że nie jest tam jasna sytuacja, nie ma tej miejscowości w uchwale, będziemy ją procedować nadal - informuje wiceburmistrz Pleszewa, Andrzej Jędruszek.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy