Reklama

Fotowoltaika w Pleszewie. Są pierwsze oszczędności, w planie kolejne inwestycje

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: arch. UMiG w Pleszewie

Fotowoltaika w Pleszewie. Są pierwsze oszczędności, w planie kolejne inwestycje - Zdjęcie główne

Swoistym "pionierem" w montażu fotowoltaiki w gminie jest Przedsiębiorstwo Komunalne. | foto arch. UMiG w Pleszewie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ogromne koszty energii powodują, że władze Pleszewa coraz więcej inwestują w instalacje fotowoltaiczne na gminnych obiektach. Pionierem jest od dawna Przedsiębiorstwo Komunalne, które dzięki fotowoltaice zaoszczędziło już w ubiegłym roku ponad 200 tys. zł. A burmistrz Pleszewa zapowiada kolejne działania - w budżecie na ten rok zapisano na to 600 tys. zł.

Władze Pleszewa od dłuższego czasu inwestują w Odnawialne Źródła Energii. Cel jest jeden - obniżyć rosnące niebotycznie koszty za energię.

Ile Pleszew płaci za prąd?

Wystarczy spojrzeć na liczby. W roku 2021 za 1 kWh samorząd w Pleszewie płacił 0,37 zł brutto, a dziś - w roku 2023 - stawka ta wynosi już 0,96 zł brutto.

Odnosząc to do całościowych kosztów rocznych - w roku 2021 energia elektryczna była dla Pleszewa wydatkiem rzędu ok. 1 mln 650 tys. zł, podczas gdy w roku 2023 koszty te wyniosą szacunkowo aż 3 mln 450 tys. zł

Stąd konieczne oszczędzanie - na wielu polach.

- Inwestycje w fotowoltaikę to właśnie jeden z elementów oszczędzenia - mówi dziś wprost burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.

Gdzie w Pleszewie są zainstalowane panele fotowoltaiczne?

Jak wygląda aktualnie sytuacja? Jak przypominają władze Pleszewa, swoistym "pionierem" w montażu fotowoltaiki w gminie jest Przedsiębiorstwo Komunalne.

- Panele są zamontowane na jednym z budynków przy ul. Polnej oraz na Stacjach Uzdatniania Wody w Lenartowicach i Bógwidzach oraz ujęciu wody w Kuczkowie-Chrzanowie. Dzięki temu w 2022 r. wyprodukowano 447,241 MWh energii na kwotę 214 046,47 zł. To stanowi oczywiście oszczędności w rachunkach za prąd - opisuje "Życiu Pleszewa" Anna Bogacz, rzecznik prasowy pleszewskiego urzędu.

Inne obiekty także jednak są już wyposażone w panele - są to m.in. miasteczko ruchu drogowego, czy strażnica w Kowalewie. Ale nie tylko.

- Panele zasilają Zajezdnię Kultury. Ponadto projekt „Smart Pleszew” pozwolił na wykonanie dokumentacji technicznej na budowę instalacji fotowoltaicznej w obiektach użyteczności publicznej MiG Pleszew, m.in. w Parku Wodnym „Planty” - informuje rzecznik miasta.

Będą kolejne inwestycje w fotowoltaikę w Pleszewie. Co jest w planach?

Warto przypomnieć, że w tym roku w budżecie Pleszewa zapisano 600 tys. zł - właśnie na instalacje fotowoltaiczne na obiektach należących do gminy.

W planach są kolejne instalacje.

- Mamy gotowe projekty na wszystkie placówki oświatowe, tam gdzie oczywiście możemy, bo w przypadku gdy obiekt podlega pod konserwatora, wówczas takiej instalacji nie możemy umiejscowić. Mamy nadzieję, że pojawią sie też środki zewnętrzne na ten cel, co pozwoli na oszczędności - mówi wiceburmistrz Pleszewa, Andrzej Jędruszek.

 

Przypomnijmy: inwestycje w fotowoltaikę realizują także inne podmioty - panele zamontował wcześniej m.in. szpital w Pleszewie czy Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Pleszewie. Warto wspomnieć też o niezwykłym fotowoltaicznym krzyżu na kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Pleszewie. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy