Reklama

Pleszew wymienia oświetlenie na LED. Chodzi o oszczędności

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. UMIG Pleszew

Pleszew wymienia oświetlenie na LED. Chodzi o oszczędności - Zdjęcie główne

Pleszew wymienia oświetlenie na LED. Chodzi o oszczędności | foto arch. UMIG Pleszew

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Drastyczny wzrost cen prądu powoduje jeszcze większą intensyfikację działań władz Pleszewa związanych z wymianą oświetlenia ulicznego, ale nie tylko. Energooszczędne lampy mają być montowane także w szkołach.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat na terenie miasta i gminy Pleszew wymieniono aż 720 opraw - na ledowe. 215 opraw kupiono za pieniądze z budżetu miasta, 402 dzięki programowi SOWA - realizowanemu przez spółkę Oświetlenie Uliczne i Drogowe w Kaliszu, a kolejne 103 - poprzez zakup i objęcie udziałów Pleszewa w spółce.

- Pomocnym jest także wdrażany od trzech lat projekt Smart Pleszew, dzięki któremu możliwe było wprowadzenie pilotażowej inwestycji związanej z inteligentnym oświetleniem - komentują władze Pleszewa.

Zmiana oświetlenia na energooszczędne w Pleszewie

Przypomnijmy: zmiany związane z oświetleniem naszych ulic są konieczne, zwłaszcza teraz, gdy koszty energii idą drastycznie w górę.

- To priorytet tej kadencji samorządu. Obecnie wymiana starych opraw na ledowe jest jeszcze bardziej potrzebna z uwagi na kryzys i ogromne podwyżki cen prądu - zaznacza wprost burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.

Poza oświetleniem uliczym, oprawy wymieniane są również w jednostkach podległych - pod koniec tego roku zorganizowano przetargi na oświetlenie LED m.in. w szkole w Kowalewie czy w ZSP nr 2 w Pleszewie.

Oszczędności zwiększają się również poprzez wprowadzony system sterowania oświetleniem, który pozwala kontrolować zużycie prądu.

- System dostarcza też informacji, kiedy i z jaką mocą świecić, a co za tym idzie - zmniejszyć koszty konserwacji - tłumaczy Marta Borkowska z Wydziału Gospodarki Komunalnej pleszewskiego ratusza.

Przypomnijmy: obecnie - w ramach oszczędności - w nocy lampy świecą z 30-procentową mocą. W przypadku braku sterowania - wyłączana jest co druga lampa.

- Niestety musimy wprowadzać oszczędności - mówił już wcześniej burmistrz.

Jak dodają władze miasta, wymiana oświetlenia na ledowe jest również korzystna dla środowiska, ponieważ tego typu oprawy znacznie zmniejszają emisję dwutlenku węgla odprowadzanego do atmosfery.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy