reklama

ŻYCIE PLESZEWA - od 21 lat z wami!

Opublikowano:
Autor:

ŻYCIE PLESZEWA - od 21 lat z wami! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Dokładnie 22 sierpnia 1997 roku wydaliśmy pierwszy numer "Życia Pleszewa".

Zaczęło się w małej, dwupokojowej redakcji na Poznańskiej 35. Jedno pomieszczenie wypełniali dziennikarze, informatyk i biuro ogłoszeń, a drugie zajmowała redaktor naczelna Aleksandra Pilarczyk. Na szczęście zmieściło się tam kolejne biurko z komputerem i za zgodą szefowej można było z niego korzystać. Odmalowaliśmy ściany, kaloryfery, przybiliśmy wykładzinę podłogową wielkimi gwoździami, kupiliśmy cukierniczkę i mopa, kubki i łyżeczki przynieśliśmy z domu. Zamontowano nam trzy komputery dla pięciu dziennikarzy, a wielu z nas dopiero uczyło się taki sprzęt obsługiwać. Pisaliśmy teksty także w nocy. Pewnie przez powolne stukanie w klawiaturę i brak wprawy.

"Życie Pleszewa" powstało w sierpniu 1997 roku. Jego założycielem jest Piotr Piotrowicz, wówczas już właściciel "Gazety Jarocińskiej", który wraz z naszą wieloletnią redaktor naczelną Aleksandrą Pilarczyk postanowił stworzyć tygodnik, jakiego jeszcze na tym terenie nie było. Nie było też łatwo. Pleszewianie z nieufnością podchodzili do nowej gazety, jednak uparliśmy się, aby ich przekonać, że to bardzo dobry produkt. I udało się. "Życie Pleszewa" jest dziś największym lokalnym tygodnikiem na terenie powiatu i z pewnością najbardziej opiniotwórczym. 

W "Życiu" poruszamy tematy bliskie mieszkańcom. Podajemy najnowsze informacje z ich miast i wiosek, piszemy o imprezach w tych miejscowościach, przyjmujemy interwencje o dziurach w drogach, niewyciętych krzakach, zagubionych psach, ale także pomagamy rozwiązywać spory z urzędami czy różnymi instytucjami.

Dziennikarze "Życia Pleszewa" dokładnie opisują także życie polityczne wszystkich gmin. Są obecni na każdej sesji, posiedzeniach komisji rad oraz na konferencjach, spotkaniach, zebraniach wiejskich czy wyborczych. Staramy się wnikliwie patrzeć władzy na ręce i nie odpuszczamy żadnego ważnego dla mieszkańców tematu.

Już od początku istnienia "Życia Pleszewa" nasi dziennikarze są doceniani za swoją pracę, a ich artykuły nagradzane i wyróżniane:

Rok 1998

- "Życie Pleszewa" laureatem konkursu dla Niezależnej Prasy Lokalnej, organizowanego przez Fundację IDEE.

Rok 1999

- "Życie Pleszewa" wyróżnione w konkursie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

- Tomasz Wojtala - II nagroda za najlepszy start w zawodzie dziennikarza w konkursie poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

- Ewa Andersz-Wanat - wyróżnienie w konkursie poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - za najlepszy start w zawodzie.

Rok 2000

- "Życie Pleszewa" - nagroda II stopnia w konkursie dla Niezależnej Prasy Lokalnej organizowanym przez Fundację IDEE.

- Tomasz Wojtala - nagroda tygodnika "Wspólnota" w konkursie na najlepszego dziennikarza zajmującego się tematyką samorządową.

- Tomasz Wojtala - wyróżnienie za najlepszą publikację prasową w 2000 roku w konkursie Stowarzyszenia Prasy Lokalnej.

- Katarzyna Bielarz - nagroda Fundacji im. Stefana Batorego w konkursie dziennikarskim o tematyce prawnej.

Rok 2001

- Tomasz Wojtala - wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie "Tylko ryba nie bierze", organizowanym przez Fundację im. Stefana Batorego.

- Adriana Wołowicz - I nagroda w konkursie dla dziennikarzy prasy lokalnej za najlepszą publikację prasową w 2001 roku, organizowanym przez Stowarzyszenie Prasy Lokalnej.

- Anetta Przespolewska - wyróżnienie WFOŚiGW w konkursie dziennikarskim o tematyce ekologicznej.

Rok 2004

- Anetta Przespolewska - wyróżnienie w konkursie KRUS-u "W rolnictwie można pracować bezpieczniej".

Rok 2006

- Anetta Przespolewska - wyróżnienie w konkursie KRUS-u "W rolnictwie można pracować bezpieczniej".

Rok 2010

- Anetta Przespolewska - wyróżnienie w konkursie KRUS-u "W rolnictwie można pracować bezpieczniej".

Rok 2011

- Ewa Andersz-Wanat - I nagroda Marszałka Województwa Wielkopolskiego w XII konkursie "Wielkopolska obywatelska-Wielkopolska europejska".

- Adriana Wołowicz - nagroda w konkursie SGL i PKPP Lewiatan "Przedsiębiorczość na lokalnym rynku - pasjonujące historie lokalne".

Rok 2012

- Ewa Andersz-Wanat - wyróżnienie w konkursie dziennikarskim organizowanym przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu pn. "Dobra informacja - efekt dotacja".

- Anetta Przespolewska - I miejsce w konkursie SGL "Local Press" na najlepszą publikację w kategorii EKONOMIA.

Przez wiele lat w wakacje odbywały się festyny urodzinowe "Życia Pleszewa", na których gościliśmy każdorazowo po kilka tysięcy mieszkańców. Były gry, zabawy, konkursy oraz koncerty. Imprezy te robiliśmy wspólnie z Domem Kultury w Pleszewie oraz ówczesnym ośrodkiem sportu. Byliśmy także współorganizatorami występów gwiazd polskiej sceny muzycznej podczas Dni Pleszewa. Kilkakrotnie organizowaliśmy także wybory miss.

Przez kilkanaście lat na początku każdego roku robiliśmy dużą imprezę pod nazwą: "Sportowiec Roku Ziemi Pleszewskiej", podczas której odbywało się podsumowanie sukcesów wszystkich sportowców z powiatu, indywidualnych i zrzeszonych w klubach, w kategoriach junior i senior. W gali, organizowanej wspólnie z Urzędem Miasta i Gminy w Pleszewie oraz Spółką Sport Pleszew, uczestniczyło corocznie około 300 osób. Niesłabnącym powodzeniem cieszą się "Ferie z Życiem" - rozgrywki w piłkę nożną dla uczniów podstawówek i gimnazjów z całego powiatu, w których bierze udział około 400 zawodników. Impreza organizowana jest stale od 18 lat.

Strzałem w dziesiątkę jest także nasza największa akcja "Piątka dla Życia" - organizowana dla najlepszych uczniów z powiatu. Trwa od 2005 roku. Od stycznia do maja drukujemy w gazecie kupon, na którym nauczyciel poświadcza, że dziecko dostało 5,6 lub inną bardzo dobrą ocenę i z jakiego przedmiotu. Kupony zbieramy w redakcji, każdego tygodnia losując koszulkę z logo akcji oraz upominki od sponsorów. 1 czerwca organizujemy finał w jednej z wybranych szkół, zapraszamy sponsorów, wrzucamy wszystkie kupony do maszyny losującej (każdego roku ok. 3 tys.). Główną nagrodą jest natomiast darmowa wycieczka dla całej klasy (dwu lub trzydniowa, finansowana z datków od sponsorów), także losowana podczas wielkiego finału. 

"Życie Pleszewa" jest też patronem medialnym m.in.: Dni Pleszewa, Dni Dobrzycy, Dni Gołuchowa - festynu noc świętojańskiej, Nocy świętojańskiej w Gizałkach, Spotkań Kolekcjonerskich, Balu Królowej Jadwigi, Balu Ochronki, imprezy sportowej Street Soccer Pleszew oraz niezliczonej ilości koncertów, wystaw, imprez, festynów itp.

Przez 21 lat nasz tygodnik wydał wiele różnych wydawnictw: mapy powiatu, Pleszewa, Dobrzycy, Gołuchowa, mapę tras nordic walking, Przewodniki Turystyczne po Ziemi Pleszewskiej, książkę "Legendy Ziemi Pleszewskiej", książkę "Od pijawek po dializy - z kart historii pleszewskiej medycyny" - autor Edward Horoszkiewicz oraz publikację - "25 lat Małych Ojczyzn".

Idąc z duchem czasu jesteśmy coraz bardziej aktywni w internecie. Od 2008 roku działa nasz portal, który wciąż unowocześniamy oraz dwa fanpage na facebook'u. Staramy się podawać naszym internautom wciąż świeże i aktualne newsy z powiatu pleszewskiego i jego okolic.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE