Figura Matki Bożej, która znajduje się na wysepce przy ul. Pleszewskiej w Dobrzycy – od lat jest prawdziwym „oczkiem” w głowie mieszkańców. Dbają o nią, pielęgnują teren wokół na wysepce, modlą się i uczestniczą w nabożeństwach majowych.
Miejsce to ma swój niezwykły urok – i pełni dziś nie tylko obiekt kultu religijnego, ale jest także pewnym znakiem rozpoznawczym miasta – stanowiąc jego swoistą wizytówkę. I choć ma niezwykłą wartość – również turystyczną – to jej historia owiana jest dużą tajemnicą. Pozostała jednak pewna ciekawa legenda…
Dobrzyca. Tajemnicza historia figury Matki Bożej na wyspie
- Dziś niestety nie znamy szczegółów odnośnie historii Figury Matki Bożej na wyspie – mówi w rozmowie z „Życiem Pleszewa” Kazimierz Balcer, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyckiej.
CZYTAJ TAKŻE: Pleszew. Imponujący krzyż jest dumą wiernych
Jak zaznacza, nie jest znana nawet konkretna data jej lokalizacji w tym miejscu.
– Możemy jedynie domyślać się okresu, w którym została postawiona. Prawdopodobnie była to końcówka XIX wieku. Na starych planach – z roku 1823 – nie ma jeszcze wspomnianej wyspy. Pojawia się później – możliwe, że w momencie, gdy dobra dobrzycckie przejęli Czarneccy – czyli w okolicy roku 1890 – opowiada Kazimierz Balcer.
Wszystko jest jednak orientacyjne – ponieważ dziś niestety próżno szukać zapisów historycznych odnośnie tej kwestii.
– Przeglądałem sam wiele dokumentów i ksiąg, jednak nie znalazłem do tej pory żadnej konkretnej wzmianki – mówi prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyckiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.