Reklama

Dobrzyca. Niezwykła legenda Figury Matki Bożej na wyspie. „Po jej postawieniu w stawie przestały topić się dzieci”

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Dobrzyca. Niezwykła legenda Figury Matki Bożej na wyspie. „Po jej postawieniu w stawie przestały topić się dzieci” - Zdjęcie główne

Figura Matki Bożej, która znajduje się na wysepce przy ul. Pleszewskiej w Dobrzycy

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia Poziom wody w stawie przy ul. Pleszewskiej w Dobrzycy zaczyna zagrażać wysepce, na której znajduje się słynna Figura Matki Bożej. Słynna – choć zarazem niezwykle tajemnicza. Wiąże się bowiem z pewną niezwykłą legendą…

Figura Matki Bożej, która znajduje się na wysepce przy ul. Pleszewskiej w Dobrzycy – od lat jest prawdziwym „oczkiem” w głowie mieszkańców. Dbają o nią, pielęgnują teren wokół na wysepce, modlą się i uczestniczą w nabożeństwach majowych.

Miejsce to ma swój niezwykły urok – i pełni dziś nie tylko obiekt kultu religijnego, ale jest także pewnym znakiem rozpoznawczym miasta – stanowiąc jego swoistą wizytówkę. I choć ma niezwykłą wartość – również turystyczną – to jej historia owiana jest dużą tajemnicą. Pozostała jednak pewna ciekawa legenda…

Dobrzyca. Tajemnicza historia figury Matki Bożej na wyspie

- Dziś niestety nie znamy szczegółów odnośnie historii Figury Matki Bożej na wyspie – mówi w rozmowie z „Życiem Pleszewa” Kazimierz Balcer, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyckiej.

Jak zaznacza, nie jest znana nawet konkretna data jej lokalizacji w tym miejscu.

– Możemy jedynie domyślać się okresu, w którym została postawiona. Prawdopodobnie była to końcówka XIX wieku. Na starych planach – z roku 1823 – nie ma jeszcze wspomnianej wyspy. Pojawia się później – możliwe, że w momencie, gdy dobra dobrzycckie przejęli Czarneccy – czyli w okolicy roku 1890 – opowiada Kazimierz Balcer.

Wszystko jest jednak orientacyjne – ponieważ dziś niestety próżno szukać zapisów historycznych odnośnie tej kwestii.

– Przeglądałem sam wiele dokumentów i ksiąg, jednak nie znalazłem do tej pory żadnej konkretnej wzmianki – mówi prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyckiej.

Dobrzyca. Legenda figury Matki Bożej na wyspie

Wiadomo jednak, że oryginalna figura była nieco inna. Wiąże się także z pewną legendą...

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy