Reklama

Gołuchów. Niezwykłe znalezisko! Co ukrył w lesie żołnierz Wehrmachtu?

Opublikowano: pt, 16 kwi 2021 17:41
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie bada niezwykłą historię związaną ze znaleziskiem na terenie Nadleśnictwa Karnieszewice. Odkopano tutaj kankę po mleku wraz z osobistymi rzeczami należącymi do żołnierza Wehrmachtu.

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie bada niezwykłą sprawę żołnierza Wehrmachtu

- Trafiło do nas niezwykłe znalezisko, które odkryto w Nadleśnictwie Karnieszewice podczas sadzenia lasu. W ziemi przez kilkadziesiąt lat była ukryta kanka po mleku, a w niej  osobiste rzeczy niemieckiego leśnika i żołnierza. Wśród  przedmiotów znaleziono m.in. mundur, mapy, czapkę i książeczkę wojskową. Artefakty są w bardzo dobrym stanie - opisują pracownicy OKL w Gołuchowie. 

Jak opowiadają z kolei pracownicy Nadleśnictwa Karnieszewice, w odkopanej kance po mleku znaleziono osobiste rzeczy należące do żołnierza Wehrmachtu i leśnika, wówczas mieszkającego na terenie Prus Wschodnich, dzisiaj zaś stanowiących okolice Ełku. 

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie bada sprawę Gerharda Liedtke

- Znalezisko jest wyjątkowe – Gerhard Liedtke pozostawił między innymi mapy, mundur, czapkę i kaburę, książeczkę wojskową, odręcznie pisany list czy akt nadania orderu za męstwo na polu walki i sukcesy dowódcze – Krzyż Żelazny II klasy i Czarną Odznakę za Rany - opisują pracownicy nadleśnictwa

Co można jeszcze odczytać z pozostawionych dokumentów? 

- Gerhard Liedtke urodził się w marcu 1915 roku, był porucznikiem Wehrmachtu i pracował jako leśnik w dzisiejszym Mleczkowie. Miał żonę Christel z domu Engelmann i dzieci, jedna z córek - urodzona we wrześniu ‘44 w Olsztynie. Pozostawiony mundur wraz z dystynkcjami wskazują na typowe umundurowanie leśników państwowych. Gdy wybuchła II WŚ miał 24 lata, a w 1941 wziął udział w kampanii. Wezwanie z lutego ‘45 roku wskazuje na zobowiązanie Liedtke do stawienia się w Urzędzie Leśnym w Szczecinie, jednak podczas wkraczania do Polski Armii Czerwonej, Gerhard uciekając na zachód, w okolicach Sianowa zakopał, w ramach ochrony, wszystko, co mogłoby wskazywać na jego tożsamość. 76 lat później, spulchnianie gleby pod sadzenie, przywraca historię Liedtke na nowo - opisują pracownicy Nadleśnictwa Karnieszewice

Co działo się z Gerhardem po 1945 roku? Odtworzeniem całej jego historii zajmie się właśnie Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, który odebrał z Nadleśnictwa odnalezione skarby.

Po ich oczyszczeniu i zakonserwowaniu, można je będzie oglądać w dziale muzealnym Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy