Wracają historyczne spacery po Pleszewie
Przypomnijmy: organizacja historycznych spacerów po Pleszewie sięga roku 2018 - kiedy zorganizowano pierwsze tego wypu wydarzenie w mieście.Inicjatorem było Muzeum Regionalne w Pleszewie, z dyrektorem Adamem Staszakiem na czele, który pełni podczas każdego spaceru rolę przewodnika. Idea polegała na organizacji dwóch spacerów w roku: wiosną i na zakończenie lata. Każdy miał mieć swój motyw przewodni.
Podczas pierwszego spaceru motywem przewodnim wycieczki była historia rodziny von Jouanne, a w szczególności Christiana von Jouanne’a. Podczas spaceru uczestnicy mogli poznać losy członków rodziny, która zamieszkiwała w Pleszewie przez blisko 100 lat (najtragiczniejszym z nich był Christian von Jouanne, skazany na karę śmierci przez powieszenie i stracony w czerwcu 1945 r.).
Drugi historyczny spacer wiódł od kościoła św. Floriana do kościoła farnego. Uczestnicy mogli wówczas przenieść się do czasów przedlokacyjnych (czyli przed ustanowieniem Pleszewa miastem w 1283 r.), gdyż wówczas, na przedmieściach miasta, musiał istnieć już kościółek św. Floriana).
Tradycję kontynuowano także w kolejnym roku, jednak później została wstrzymana - z powodu wybuchu pandemii koronawirusa. W międzyczasie mieszkańcy poznali jednak m.in. tajemnice pleszewskich cmentarzy czy historię związaną z główną arterią miasta - ul. Kaliską.
Teraz historyczne spacery po Pleszewie - po przerwie - wracają!
Jak informują przedstawiciele Muzeum Regionalnego w Pleszewie najbliższy historyczny spacer po Pleszewie odbędzie się 26 marca o godz. 15.30 (zbiórka na Placu Kościuszki w Pleszewie).Przewodnikiem tradycyjnie będzie dyrektor muzeum Adam Staszak. Motywem przewodnim będzie z kolei hasło: "Od rzeźni do kolejki"
W GALERII ZNAJDZIECIE ARCHIWALNE ZDJĘCIA Z POPRZEDNICH HISTORYCZNCYH SPACERÓW PO PLESZEWIE - W LATACH 2018 I 2019
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.