Reklama

30 lat zrzeszonej piłki nożnej w Gołuchowie. Jubileuszowy piknik piłkarski [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Sport Chociaż początki zorganizowanej działalności sportowej w Gołuchowie sięgają 1946 roku, bo wtedy powstał LZS Gołuchów, to zrzeszona piłka nożna liczy sobie dokładnie 30 lat. Latem 1992 roku piłkarski zespół zadebiutował w rozgrywkach kaliskiej B-klasy. Z tej właśnie okazji Gminne Zrzeszenie LZS, LKS Gołuchów, GOTiS i Gmina Gołuchów zorganizowali okolicznościowy festyn piłkarski.

Na boisku przy ulicy Żeromskiego pojawili zawodnicy i działacze pamiętający inauguracyjny sezon, trenerzy i piłkarze drużyn młodzieżowych LKS-u Gołuchów, władze gminne i sportowi kibice. Odbyły się pokazowe treningi i konkursy, a zaproszeni goście zyskali możliwość wspomnień przy wspólnym grillu i wystawie historycznych zdjęć.

Marek Zdunek, Grzegorz Lewicki, Dariusz Juraczyk i pierwszy trener zespołu – Mieczysław Kicman uhonorowani zostali statuetkami za szczególny wkład w początek działalności drużyny LZS/LKS Gołuchów.

Medalami wyróżnieni zostali: Jacek Bartoszak, Kazimierz Wolski, Krzysztof Kapałka, Andrzej Kapałka, Roman Kapałka, Leszek Antoniewicz, Roman Ławiński, Piotr Kantczak, Paweł Kantczak, Adam Kraszkiewicz, Paweł Michalak, Jacek Jarka, Państwo Juraczykowie, Jacek Śmiglewski, Ryszard Pera, Józef Banasiak, Maciej Kieliba, Bernard Mądrzak, Marusz Muszalski, Ireneusz Gądziak, Marek Mikłos, Maciej Gądziak oraz pośmiertnie Mariusz Stasiecki.

Pomysłodawcą pikniku był Jarosław Ślusarz, który prowadził też imprezę.

Jakie były początki dzisiejszego LKS-u? W 1992 roku zrodziła się idea reaktywowania działalności sekcji piłkarskiej. Z inicjatywy Dariusza Juraczyka i Grzegorza Lewickiego zawiązał się zespół, który przy wsparciu Urzędu Gminy Gołuchów zgłoszony został do rozgrywek kaliskiej B-klasy. Trenerem został Mieczysław Kicman, dziś już 91-letni mężczyzna. Inauguracyjny mecz gołuchowianie stoczyli z Koroną Chełmce, ponosząc porażkę 2:5. Pierwsze zwycięstwo odnieśli z LZS-em Skarszew (3:0), po nim przyszła seria wygranych, która zaowocowała w 1993 roku awansem do kaliskiej A-klasy.

Drużyna początkowo gościła swoich rywali na boisku przy ulicy Stefana Żeromskiego, później się przeniosła na nieistniejące już boisko przy ul. 23 stycznia. I to właśnie na nim wywalczyła w kolejnym roku awans do klasy okręgowej. W 1994 roku piłkarze świetnie spisali się w rozgrywkach Pucharu Polski, przegrywając dopiero z Lignomatem Jankowy, najlepszym zespołem w okręgu kaliskim.

W 1998 roku gołuchowska drużyna, rozgrywająca mecze na boisku przy ul. Juliusza Słowackiego, awansowała z klasy międzyokręgowej Kalisz-Sieradz do IV ligi. Przez dwa sezony występowała w grupie centralnej, a w kolejnych 15 latach w grupie wielkopolskiej. W 2017 roku LKS Gołuchów powrócił do IV ligi, w której występuje również obecnie.

Osiągnięcia ligowe szły zawsze w parze z sukcesami pucharowymi. W 2001 roku gołuchowski zespół wywalczył Okręgowy Puchar Polski, pokonując w finałowym meczu w Jarocinie KKS Kalisz 2:1. Sukces powtórzył dwa lata później w Kępnie, ogrywając w finałowej potyczce 2:1 Ostrovię. Później jeszcze trzykrotnie docierał do finału (w 2006 – 0:1 z Calisią, w 2011 – 4:5 w rzutach karnych z Centrą Ostrów Wlkp., w 2012 – 0:2 z Centrą), by w 2018 roku po raz trzeci sięgnąć po trofeum po zwycięstwie 3:0 nad Jarotą Jarocin.

30 lat, setki wspomnień i wspaniała karta w historii powiatowego futbolu.

Zdjęcia: Krzysztof Kraszkiewicz i Jarosław Ślusarz

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy