Reklama

40-lecie Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie obchodził jubileusz 40-lecia działalności.

Historia Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie 

Dokładnie 28 listopada 1980 roku odbył się pierwszy Zjazd Przedstawicieli Kółek Rolniczych i Kół Gospodyń Wiejskich w Pleszewie, podczas którego powołano związek, który dał podwaliny instytucji, którta przetrwała do dziś. W skład pierwszych władz wchodzili wówczas: Edmund Stefaniak (przewodniczący rady), Czesław Skowroński (zastępca przewodniczącego), Marian Klawiński (sekretarz) oraz Kazimierz Czaja (członek).

Rok później - 26 maja 1981 roku - podczas drugiego zjazdu zmieniono nazwę instytucji na obecną: powstał Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie. Wybrano też nowe władze: Czesław Skowroński (przewodniczący rady), Czesław Gadomski (zastępca przewodniczącego) oraz Elżbieta Świderska (sekretarz).

Historia Związku i instytucji z nim powiązanych jest niezwykle bogata i szeroka. W roku 1981 powołano m.in. Gminną Radę Kół Gospodyń Wiejskich (przewodniczącą została wówczas Elżbieta Świderska). Z kolei w roku 1984 Związek otrzymał swój sztandar - ufundowany przez Kółka Rolnicze i KGW gminy Pleszewa oraz organizacje pracujące na rzecz rolnictwa.

Ilu członków zrzesza dziś Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie?

Sam Związek rozwijał się prężnie - dziś zrzesza 10 kółek rolniczych, 23 Koła Gospodyń Wiejskich i liczy w sumie 643 członków. Obecną przewodniczącą Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie jest Bożena Grabowska. 

40-lecie Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie 

Bożena Grabowska podczas dzisiejszej uroczystości w Zajezdni Kultury, dziękowała serdecznie wszystkim członkom, przyjaciołom i władzom - za minione 40 lat.

- Sama spędziłam już z Państwem 32 lata. To kawał mojej historii, mojego życia. Związek to przede wszystkim ludzie, członkowie - kółek i KGW oraz instytucji, z którymi związek niezmiennie współpracuje - zaznaczała Bożena Grabowska, dziękując wszystkim za działalność i wsparcie.

Obecny na spotkaniu burmistrz Arkadiusz Ptak również dziękował paniom i panom ze związku za współpracę i zaangażowanie. Jak przypominał, uroczystość miała odbyć się już wcześniej - w innym kształcie i terminie - niestety epidemia spowodowała, że uroczystość musiała zostać ograniczona do minimum. Burmistrz podkreślał jednak rolę członkiń i członków. 

- Panie z KGW od zawsze aktywizowały kobiety w małych miejscowościach - wyliczał m.in. Arkadiusz Ptak.

 Irena Frąszczak, szefowa Regionalnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Kaliszu zaznaczała, że działalność tych instytucji - przez lata ewoluowała.

- To wszystko się zmieniało, ewoluowało. To panie z KGW wprowadzały przed laty nowe odmiany warzyw, o których nam się nie śniło, to my walczyliśmy, by na terenach wiejskich rozwijała się przedsiębiorczość - wyliczała Irena Frąszczak, dziękując wszystkim za działalność - i życząc zdrowia do dalszych prac.

Czesław Skowroński, wieloletni przewodniczący Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie, opowiadał z kolei o historii.

- Rzeczywiście - nasza działalność zmianiała sie przez lata. Dawniej gminne związki były m.in. potrzebne, by opiniować przydział maszyn rolniczych, których przychodziło bardzo mało - nieraz na kwartał był to np. jeden ciągnik - na 29 wsi. Było to trudne, ale robiliśmy to dobrze i skutecznie, bo do ówczesnego urzędu wojewódzkiego nie wpłynęła przez ten czas żadna skarga - wspominał Czesław Skowroński.

Podkreślał przy tym, że historia kółek rolniczych rozpoczęła się tutaj - na naszej ziemi - już w połowie XIX wieku.

- Nie jest prawdą, co piszą w książkach od historii - kółka rolnicze powstawały pierwsze tutaj - pierwsze w pobliskiej Sobótce 8 marca 1862 roku - a więc w przyszłym roku będziemy obchodzic 160-lecie. Powstało też także wtedy kółko w naszej Sowinie - przy parafii - referował Czesław Skowroński.

Wyróżnienia z okazji 40-lecia Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie 

Warto zaznaczyć, że podczas uroczystości 40-lecia wyróżniono osoby i instytucje, które wspierają na co dzień Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie.

Wyróżniono następujące osoby:

 • Arkadiusz Ptak
 • Maciej Wasielewski (w jego imieniu odebrał wicestarosta Damian Szwedziak)
 • Marian Adamek
 • Czesław Skowroński
 • Czesław Gadomski
 • Karol Kaniewski
 • Kazimierz Janiszewski
 • Dorota i Walenty Zdunkowie
 • Przemysław Marciniak
 • Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Kaliszu
 • Bank Spółdzielczy w Pleszewie
 • Wielkopolska Izba Rolnicza w Poznaniu
 • Olgierd Wajsnis
 • Lidia Grzesiak-Ryszewska
Podczas uroczystości w Zajezdni Kultury nie zabrakło także czegoś dla ducha - był bowiem piękny koncert dla zebranych, a także czegoś dla ciała - nie zabrakło okolicznościowego tortu.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ W GALERII

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy