Reklama

Co ustalił prokurator w sprawie byłego proboszcza z Gołuchowa?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co ustalił prokurator w sprawie byłego proboszcza z Gołuchowa?   - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakończyło się prokuratorskie postępowanie w sprawie byłego proboszcza gołuchowskiej parafii, pod adresem którego padły oskarżenia o popełnienie przestępstwa o charakterze seksualnym.

Wszystko zaczęło się od pogłosek o rzekomym odejściu proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP w Gołuchowie.

Krążyły one już pod koniec 2020 roku. Wtedy też pojawiły się pierwsze nieoficjalne informacje, że do prokuratury miało wpłynąć zgłoszenie dotyczące podejrzenia molestowania przez księdza osoby niepełnoletniej. I że to właśnie zgłoszenie - miało być podstawą wprowadzenia zmian kadrowych w parafii.

O wyjaśnienia poprosiliśmy wówczas - jeszcze w grudniu 2020 roku - zarówno Kurię Diecezjalną w Kaliszu, jak i sekretarza abp Grzegorza Rysia – administratora apostolskiego diecezji. Przedstawiciele Kościoła nie potwierdzili wówczas - tych doniesień.

- Na obecną chwilę i na podstawie wiedzy - jaką posiadam - mogę odpowiedzieć, że nie ma zmiany proboszcza w parafii Gołuchów - poinformował nas wtedy ks. Marcin Papuziński z Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. 

Jednak w styczniu 2021 roku powołano nowego administratora gołuchowskiej parafii. 

Kuria wszczyna postępowanie 

Zaś Kuria Diecezjalna w Kaliszu przyznała, że wszczęła dochodzenie kanoniczne w sprawie poprzedniego proboszcza.

– W zawiązku z prowadzonym dochodzeniem kanonicznym, zgodnie z normami Stolicy Apostolskiej i „Wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski dotyczącymi wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia” - ksiądz został zawieszony w pełnieniu urzędu proboszcza parafii w Gołuchowie – informował ks. Marcin Papuziński z Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

I dodawał.

- Oznacza to, że na czas tegoż dochodzenia został on odsunięty od administrowania parafią i pracy duszpasterskiej.

Część parafian stanęła wówczas murem za swoim księdzem. Na stronie internetowej parafii dziękowali mu posługę, którą  pełnił od 1 lipca 2016.

- Byłeś dla nas prawdziwym, autentycznym nauczycielem wiary, cennym darem Bożego Miłosierdzia. Jesteś wspaniałym kapłanem. W modlitwach będziemy powierzać twoje zdrowie i prosić Matkę Najświętszą o opiekę nad tobą w nadchodzący czas – napisali parafianie.

Co ustaliła prokuratura? 

Dochodzenie w sprawie prowadziła również Prokuratura Rejonowa w Krotoszynie. To tam wpłynęły materiały, które wymagały przeprowadzenia czynności przesłuchania przed sądem. Jak się dowiedzieliśmy śledztwo to zostało zakończone - umorzeniem.

– Postępowanie prowadzone przez prokuraturę w Krotoszynie zakończyło się decyzją o jego umorzeniu - powiedział nam prokurator Maciej Meller. Dodał, że w ramach postępowania zebrano obszerny materiał dowodowy w zakresie czterech wątków.

– I w oparciu o te ustalenia prokurator do części czynności stwierdził przedawnienie, a do części - brak znamion czynu zabronionego – precyzuje prokurator Meller. I podsumowuje. - To postępowanie jest prawomocne.

Nie ma jeszcze decyzji Kurii

A co z dochodzeniem kanonicznym prowadzonym przez Kurię? 

-  Dochodzenie kanoniczne nie zakończyło się. Decyzje administracyjne zostaną podjęte po dochodzeniu kanonicznym -  poinformował nas rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Kaliszu - ks. Michał Włodarski

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy