Pleszewscy strażacy interweniowali w tym tygodniu w Kościelnej Wsi - w związku ze zgłoszeniem o możliwej emisji tlenku węgla w jednym z domów.
Przypomnijmy: tlenek węgla to nic innego niż czad, który ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Czad nazywany jest cichym zabójcom - blokuje on bowiem dostęp tlenu do organizmu, co przy długotrwałym narażeniu może doprowadzić do śmierci.
Czad zaatakował w Kościelnej Wsi
Do ostatniego zdarzenia doszło w Kościelnej Wsi 8 lutego, kilka minut przed godziną ósmą. To właśnie wtedy dyspozytor w KP PSP w Pleszewie otrzymał informację o możliwości emisji tlenku węgla.
- Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Pleszewie, Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Kaliszu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Gołuchowie. Mieszkańców natychmiast poproszono o opuszczenie zagrożonych pomieszczeń. Strażacy, zabezpieczeni aparatami chroniącymi układ oddechowy weszli do mieszkania i sprawdzili poziom tlenku węgla. W okolicach kotłowni odnotowali obecność czadu na poziomie 160ppm, jednak na wyższej kondygnacji stężenie wynosiło już 300ppm - relacjonuje przebieg akcji st. asp. Mariusz Glapa - KP PSP Pleszew.
Domownicy - kobieta i sześcioletnie dziecko - mieli już niestety objawy zatrucia czadem.
- Kobiecie i sześcioletniemu dziecku, z objawami zatrucia tym groźnym gazem pomocy udzielał już przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego, który zdecydował o natychmiastowym przewiezieniu poszkodowanych szpitala. Po wygaszeniu pieca i przewietrzeniu mieszkania dokonano kolejnych pomiarów. Tym razem nie stwierdzono niebezpiecznych stężeń tlenku węgla. Mieszkańcom zabroniono używania kotła do momentu sprawdzenia przez osoby do tego uprawnione - opisuje st. asp. Mariusz Glapa - KP PSP Pleszew.
Kolejna interwencja pleszewskich strażaków w związku z czadem
Przypomnijmy: to kolejna już interwencja pleszewskich strażaków w związku z czadem. W tym roku dochodziło m.in. do akcji w Piekarzewie czy Koźmińcu - w tej ostatniej miejscowości mieszkańców na szczęście ostrzegła wcześniej czujka czadu.Groźnie było także pod koniec roku 2022 - w Trzebowej trzyletnie dziecko zasłabło podczas kąpieli w łazience, w której znajdował się gazowy ogrzewacz do wody.
W związku z kolejną sytuacją, nasi strażacy po raz kolejny przestrzegają.
- Tlenek węgla jest bezbarwnym i bezwonnym „cichym zabójcą”. Trzeba pamiętać, że źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym. Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej - zaznacza st. asp. Mariusz Glapa - KP PSP Pleszew.
Co powinniśmy wiedzieć o czadzie?
Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.
Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:
- nieszczelności,
- braku konserwacji, w tym czyszczenia,
- wad konstrukcyjnych,
- niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starej stolarki
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
- Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
- Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
- Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych
- Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych
- W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
Ostatnia, bardzo ważna porada! Kup czujnik tlenku węgla. Wydasz na to grosze, a możesz uratować życie swoje i swoich najbliższych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.