Reklama

Czy połączą Pleszew i Dobrzycę ścieżką rowerową? „Dużo ludzi jeździ tędy do pracy” [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowa droga rowerowa Pleszew-Dobrzyca – to jedna z tras, o którą najczęściej proszą mieszkańcy – podczas dyskusji o ścieżkach w powiecie pleszewskim. - Dużo ludzi jeździ tą trasą codziennie rowerem do pracy, nawet zimą. A widoki są wspaniałe także dla rekreacyjnych podróży – zaznaczają ludzie. Czy jest na to szansa?

Budowa nowych ścieżek rowerowych w powiecie pleszewskim – to temat rzeka. Mieszkańcy co rusz wskazują konkretne inwestycje – wskazując m.in. konieczność budowy nowych tras przy drogach krajowych czy innych, które łączą poszczególne miejscowości, a które obecnie stanowią realne zagrożenie dla osób przemieszczających się jednośladem. Piszemy o tym regularnie w „Życiu Pleszewa” i na zpleszewa.pl.

Czy będzie nowa ścieżka Pleszew-Dobrzyca?

Niedawno poprosiliśmy też naszych Czytelników na naszym profilu na FB o wskazanie – gdzie według nich nowe ścieżki w powiecie pleszewskim są obecnie najbardziej potrzebne. 

Propozycji było bardzo dużo, jednak wśród tych powtarzających się najczęściej była m.in. budowa drogi rowerowej na trasie Pleszew-Dobrzyca. Jak podkreślali nasi Czytelnicy, wiele osób jeździ tędy na co dzień – m.in. w drodze do pracy.

- Moim zdaniem powinna powstać ścieżka rowerowa z Kowalewa do Dobrzycy - nadmieniając że jest kawałkiem za Kowalew zrobiona. A po drodze Fabianów miałby piękne połączenie do naszej wspaniałej Dobrzycy – argumentuje m.in. pani Bogumiła.

Jak dodaje, ważna jest kwestia bezpieczeństwa. - Sama wioska Fabianów ma też kawałek ścieżki z kładką nad Lutynką. Może będzie można to wykorzystać - bo ruch samochodów nie pozwala starszym osobą jechać rowerem w obecnej chwili – opisuje.

Kolejna osoba zwraca uwagę, że ruch na wspomnianej trasie powiatowej jest obecnie naprawdę spory – i to nie tylko w okresie letnim.

- Dużo ludzi jeździ tą trasą codziennie rowerem do pracy (nawet zimą). A widoki są wspaniałe także dla rekreacyjnych podróży – opisuje pani Antonina.

Sołtys Fabianowa opisuje z kolei wprost.

- Jazda rowerem z Fabianowa do Kowalewa czy Dobrzycy jest bardzo niebezpieczna. Istnienie takiej ścieżki znacznie poprawiło by bezpieczeństwo rowerzystów i dało możliwość wielu mieszkańcom bezpiecznego dojazdu do obu miejscowości. Czy to w celach rekreacyjnych, czy po prostu na zakupy – opisuje sołtys Maciej Przybyłek.

Pozostaje pytanie: czy jest szansa na połączenie dwóch gmin w całości ścieżką rowerową?

Warto przypomnieć, że powiat pleszewski realizował już w poprzednich latach prace w Kowalewie – budując ścieżkę pieszo-rowerową odcinkami w kierunku Dobrzycy. Czy można zrealizować tę inwestycję w całości?

Jest światełko w tunelu w sprawie budowy ścieżki rowerowej Pleszew-Dobrzyca

Starosta Maciej Wasielewski mówi w rozmowie z „Życiem Pleszewa”, że pewne plany w tej kwestii funkcjonują już od dawna – wszystko jednak zależy oczywiście od finansów, bo koszt takiej inwestycji – zwłaszcza dziś – do małych należeć nie będzie. Szansę upatruje jednak w dofinansowaniu zewnętrznym.

- Pewne plany mamy. W tym roku zapowiedziano, że możliwy będzie nabór do konkursu tylko na budowę ścieżek rowerowych. Konieczne jest jednak szybkie przygotowanie dokumentacyjne. Dziś taką szansę widzimy jeśli chodzi o połączenie ścieżką rowerową Dobrzycy z Pleszewem – dzięki temu, że na terenie gminy jest plan zagospodarowania. Jeśli udałoby się nam zaprojektować taką ścieżkę do jesieni – moglibyśmy wystartować w takim konkursie – mówi starosta Maciej Wasielewski.

Jak dodaje, trwają też rozmowy odnośnie innych rejonów powiatu.

- Rozmawiamy też z Pleszewem odnośnie ścieżki rowerowej do Rokutowa. Cały czas powstają też nowe ścieżki przy remontowanych drogach – tak będzie np. w Zielonej Łące, gdzie trwa inwestycja oraz przy inwestycji w Dobrzycy w stronę Polskich Olędrów – zaznacza starosta.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy