Reklama

Duży atak hakerski w Pleszewie. Zaatakowano serwery Centrum Usług Wspólnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Duży atak hakerski w Pleszewie. Zaatakowano serwery Centrum Usług Wspólnych - Zdjęcie główne

19 lipca doszło do atak hakerskiego na serwery Centrum Usług Wspólnych w Pleszewie | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 19 lipca doszło do ataku hakerskiego na serwery Centrum Usług Wspólnych w Pleszewie. Hakerzy zaszyfrowali dane instytucji - chodzi m.in. o dane pracowników oraz informacje dotyczące imion i nazwisk dzieci uczęszczających do przedszkoli i szkół. Sprawa została zgłoszona na policję i do CERT Polska.

Serwery Centrum Usług Wspólnych w Pleszewie - instytucji, która prowadzi m.in. księgowość dla wszystkich pleszewskich szkół i przedszkoli w Mieście i Gminie Pleszew - zostały zaatakowane przez hakerów.

Jak się dowiedzieliśmy, doszło do zaszyfrowania danych.

Atak hakerów na serwery CUW w Pleszewie

Atak na serwery pleszewskiego Centrum Usług Wspólnych odkryto we wtorek, 19 lipca. Jak informuje "Życie Pleszewa" Anita Błaszczyk, dyrektor CUW w Pleszewie, doszło do zaszyfrowania danych, znajdujących się na serwerze.

- Sprawa została natychmiast zgłoszona na policję oraz do zespołu CERT Polska - informuje Anita Błaszczyk, dyrektor CUW w Pleszewie

Pleszewska policja potwierdza nam zdarzenie.

- Do Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie wpłynęło wspomniane zgłoszenie - przyznaje Monika Lis-Rybarczk z pleszewskiej policji.

W CUW w Pleszewie od razu podjęto też wszelkie środki ostrożości - przywrócono utracone dane (instytucja posiada zabezpieczenia w postaci kopii), ponadto odłączono komputery od sieci. 

- Obecnie oczekujemy na działania specjalistów z komendy w Poznaniu, poinformowaliśmy także wszystkich o całym zdarzeniu - mówi "Życiu Pleszewa" dyrektor CUW.

Jak się dowiedzieliśmy, mimo ataku hakerskiego instytucja działa obecnie normalnie - dane zostały przywrócone dzięki kopii zapasowej, dla bezpieczeństwa odcięto jednak na razie CUW całkowicie od sieci.

Do pracowników szkół i przedszkoli, ale także do rodziców dzieci uczęszczających do placówek oświatowych nadzorowanych przez CUW, trafiły ponadto osobne informacje o wspomnianej sprawie.

Ostrzega się w nich przed możliwymi skutkami naruszenia danych osobowych, które znajdowały się na serwerach. 

Sami mieszkańcy nie ukrywają obaw.

- Na razie nie wiadomo co się z naszymi danymi stało. W przypadku dzieci chodziło tylko o imiona, ale w przypadku pracowników były tam informacje wrażliwe - mówi nam jedna z osób.

Jak podkreślają władze CUW - chodzi po prostu o bezpieczeństwo i wzmożoną czujność - obecnie mowa jest jednak nie o wycieku, ale zaszyfrowaniu danych. 

- Brak jest informacji, czy osoby nieuprawnione otrzymały do nich (danych. dop.red.) dostęp - zaznacza się m.in. w komunikacie, jaki trafił do rodziców dzieci przedszkolnych.

Więcej powinno się wyjaśnić po sprawdzeniu zainfekowanych serwerów przez specjalistów.

Do sprawy wrócimy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy