Organizatorem forum było Wielkopolskie Samorządowe Centrum Rozwoju Wsi w Sielinku, które jest nową jednostką budżetową Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. W Choczu odbyło się już czwarte takie wydarzenie w województwie. Zaczęło się jednak wyjątkowo. Na powitanie na scenie GOK-u wystąpił zespół wokalny „Dynamitki”, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Blizanowie.
Do Chocza przyjechały delegacje KGW z całego powiatu.
- Witam na gościnnej ziemi wielkopolskiej, może nie najbogatszej, ale takiej, która zawsze jest w stanie podzielić się swoim sercem - mówił Marian Wielgosik, burmistrz gminy Chocz.
Wśród gości byli m.in. senator - Janusz Pęcherz, poseł - Andrzej Grzyb i radny sejmiku województwa wielkopolskiego - Andrzej Pichet. Zjawili się również samorządowcy z powiatu - wicestarosta pleszewski - Damian Szwedziak, burmistrz Dobrzycy - Jarosław Pietrzak, wójt Czermina - Sławomir Spychaj i wójt Gizałek - Robert Łoza.
I Wielkopolskie Samorządowe Forum Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Pleszewskiego w Choczu. Wysłuchali prelekcji o programach
Przybyłych powitał wicemarszałek województwa wielkopolskiego - Krzysztof Grabowski.
- Cieszę, że państwo tak licznie odpowiedzieliście na nasze zaproszenie. To pokazuje, że jest olbrzymi potencjał w kołach gospodyń wiejskich w naszym województwie oraz, że jest potrzeba takich spotkań - mówił.
W swoim wystąpieniu opowiedział o wsparciu, jakie samorząd województwa wielkopolskiego kieruje na obszary wiejskie. Projektem flagowym jest „Wielkopolska Odnowa Wsi”, dzięki któremu dofinansowywane są również inicjatywy w naszym powiecie. Składają się na niego trzy programy dotacyjne - „Pięknieje wielkopolska wieś”, „Nasza wieś naszą wspólną sprawą” oraz „Odnowa wsi szansą dla aktywnych sołectw”.
Jak zdradził wicemarszałek - w przyszłorocznym budżecie sejmiku kwota przeznaczona na „Wielkopolską Odnowę Wsi” ma zostać powiększona o 4,2 mln zł. Planowane jest również przeznaczenie miliona złotych na działalność KGW, chociaż nie zdradzono jeszcze w jakiej formie.
Będzie konkurs kulinarny dla KGW w Choczu
Inicjatywy kierowane do kół to również konkursy tematyczne. I tutaj niespodzianka. Grabowski ogłosił, że jeden z ostatnich tegorocznych konkursów odbędzie się 16 grudnia w Choczu. Będzie to konkurs na potrawę wigilijną.Wicemarszałek opowiedział również o dwóch programach profilaktycznych. Z program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy skorzystać mogą kobiety w wieku 40+ i mężczyźni w wieku 70+. W przyszłym roku rozpocznie się program dotyczący profilaktyki endometriozy - choroby kobiecego układu rozrodczego.
Istotny filar, jeśli chodzi o wsparcie obszarów wiejskich ze strony województwa, to również lokalne grupy działania. W przyszłym roku będzie ich w sumie 30 w całej Wielkopolsce. Na ich funkcjonowanie przeznaczane są środki z Unii Europejskiej. O aktywności lokalnej grupy działania „Wspólnie dla Przyszłości” - która obejmuje nasz powiat - opowiedział jej prezes - Sławomir Spychaj.
Przybyli wysłuchali też prelekcji Szymona Wdowczyka - dyrektor departamentu rolnictwa i rozwoju wsi urzędu marszałkowskiego na temat programu ograniczenia marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce i związanego z nim konkursu ,,Mała Mobilna Kuchnia Warsztatowa".
W trakcie wydarzenia wszyscy uczestnicy wypełniali ankietę, w której mogli wskazać, na jakie zadania w ramach KGW chcieliby przeznaczać środki z urzędu marszałkowskiego.
Na zakończenie forum wystąpiła Orkiestra Dęta Gminnego Centrum Kultury w Choczu.
Zobacz wideo z rozpoczęcia forum
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.