Reklama

Którzy przedsiębiorcy mogą wywozić ścieki w gminie Chocz? [LISTA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zakład Wodno-Kanalizacyjny w Choczu

Którzy przedsiębiorcy mogą wywozić ścieki w gminie Chocz? [LISTA] - Zdjęcie główne

foto Zakład Wodno-Kanalizacyjny w Choczu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ile jest obecnie przydomowych szamb i oczyszczalni ścieków w gminie Chocz? Kto może je legalnie opróżniać? Sprawdź.

W gminie Chocz - o czym pisaliśmy już na naszym portalu - trwają kontrole dotyczące właściwego odprowadzania ścieków z posesji. Urzędnicy sprawdzają, czy mieszkańcy posiadają umowę z przedsiębiorcą odbierającym nieczystości oraz faktury, potwierdzające uiszczanie opłat za wywóz ścieków. 

Masz zbiornik na ścieki albo przydomową oczyszczalnię? Musisz to zgłosić 

Dlatego właściciele czy użytkownicy nieruchomości, które nie są podłączone do sieci kanalizacyjnej, muszą zgłosić do gminy fakt posiadania na posesji zbiornika bezodpływowego czy przydomowej oczyszczalni ścieków. Mają na to czas do dnia 31 marca. Mogą to zrobić osobiście - w Urzędzie Miejskim Gminy Chocz, listownie lub za pomocą e-PUAP. Druki zgłoszenia są dostępne w siedzibie urzędu przy ul. Rynek 17 w Choczu oraz na stronie internetowej www.chocz.pl.

Ile jest przydomowych oczyszczalni i szamb w gminie Chocz?

Trwające kontrole to efekt zmian, jakie zaszły w przepisach w 2022 r., ale chocki samorząd prowadził inwentaryzację przydomowych oczyszczalni i szamb już od wielu lat. 

- Nasza gmina to robiła, bo chciała mieć porządek w tym zakresie i akurat tym się możemy pochwalić - że mamy pełną wiedzę, jeśli chodzi o przydomowe oczyszczalnie i zbiorniki - mówił podczas sesji Marian Wielgosik.

Gmina zbierała te informacje m.in. przy okazji budowy sieci kanalizacyjno-sanitarnej - w Choczu, Kwileniu czy Starym Oleściu. Wtedy też mieszkańcy pozostałych miejscowości mogli starać się o dofinansowanie (3 tys. zł) od gminy do budowy przydomowej oczyszczali, co również przyczyniło się do uporządkowania gospodarki ściekowej na terenie gminy.

Na dzień 27 lutego 2023 roku - według rejestru urzędu - w gminie znajduje się 239 zbiorników bezodpływowych oraz 139 przydomowych oczyszczalni (z tego 55 oczyszczali powstało z udziałem dofinansowania od gminy).

Tylko firmy z zezwoleniem

Co ważne, jeśli chodzi o wywóz ścieków, właściciele posesji mogą korzystać z usług tylko tych przedsiębiorców, którzy posiadają zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych - wydane przez burmistrza. W przypadku gminy Chocz są to:

  • Usługi ascenizacyjne Łukasz Obecny
  • Przedsiębiorstwo Komunalne w Pleszewie
  • WC Serwis Polska
  • mToilet
  • Zakład Gospodarki Komunalnej w Czerminie
  • "DAREKO" Dariusz Kwaśniewski
  • Usługi ascenizacyjne Bożena Waleryszek
  • POM EKO 
 

Właściciele czy użytkownicy posesji z przydomowymi szambami oraz oczyszczalniami, którzy nie mają jeszcze podpisanej umowy z jednym z powyższych przedsiębiorców, powinni ją niezwłocznie zawrzeć. 

Co jeśli nie posiadamy umowy na wywóz nieczystości? Musimy się liczyć z konsekwencjami i to dotkliwymi. Jeżeli nie będziemy w stanie udowodnić, że legalnie pozbywamy się ścieków, wówczas grozi nam wysoka grzywna - nawet do 5 tys. zł, jeśli wniosek o ukaranie zostanie skierowany do sądu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy