- Kiedy w naszej gminie zostaną wprowadzone działania w zakresie gospodarki ściekowej, w związku z ustawą, która obowiązuje od sierpnia 2022 roku? - zapytała podczas sesji radna - Małgorzata Wróblewska.
Chodziło jej o obowiązek inwentaryzacji i kontrole przydomowych oczyszczalni ścieków i szamb. Urzędnicy mają bowiem sprawdzać, czy mieszkańcy właściwie odprowadzają ze swoich posesji - ścieki. Z odpowiedzą pospieszył jej burmistrz - Marian Wielgosik.
- Dla nas to nie będą duże zmiany, ponieważ my takie działania prowadziliśmy o wiele wcześniej. U mnie na biurku leżą cztery segregatory, które są ich wynikiem - mówił włodarz.
Wyjaśnił, że samorząd od kilku lat zajmował się kontrolami przyłączy, przydomowych oczyszczalni oraz zbiorników bezodpływowych.
Sprawdzali już od wielu lat
- Nasza gmina to robiła, bo chciała mieć porządek w tym zakresie i akurat tym się możemy pochwalić - że mamy pełną wiedzę, jeśli chodzi o przydomowe oczyszczalnie i zbiorniki – precyzował Marian Wielgosik.
Dodał, że urząd pytał mieszkańców o odprowadzanie ścieków przy okazji budowy sieci kanalizacyjno-sanitarnej - w Choczu, Kwileniu i Starym Oleściu. To jedna z największych inwestycji, realizowana przez samorząd w ostatnich latach.
- Musieliśmy udowodnić, że uzyskujemy odpowiednią ilość przyłączy wodociągowych i tego pilnowaliśmy - wyjaśniał burmistrz.
Urzędnicy dotarli też do gospodarstw w pozostałych miejscowościach - te mogły starać się bowiem o dofinansowanie od gminy do budowy przydomowej oczyszczali, z racji tego, że nie obejmowała ich wspomniana inwestycja. Mieszkańcy w powyższych przypadkach byli proszeni o przedłożenie umów z przedsiębiorcą odbierającym nieczystości i rachunków czy faktur, potwierdzających uiszczanie opłat za wywóz ścieków.
Kontrole są teraz obowiązkowe
Zmiany - w związku z ustawą z 2022 roku w istocie jednak w gminie nastąpią. Bo nowe przepisy nakładają na urzędy obowiązek przeprowadzania kontroli – co dwa lata.
– Dlatego zwróciłem się ponownie do mieszkańców, żeby zweryfikowali to, co wcześniej podali - tłumaczył Wielgosik.
- Zdaję sobie sprawę, że na terenie gminy mogą występować jeszcze przypadki, gdzie ta kwestia nie jest znormalizowana – dodał - przyznając że wcześniejsze kontrole nie dotarły na każdą posesję.
Teraz sprawdzeni mają być wszyscy. Zgłosić (osobiście w urzędzie, listownie lub za pomocą e-PUAP) muszą się właściciele czy użytkownicy posesji, które nie są podłączone do sieci kanalizacyjnej. Mają na to czas do 31 marca. Druki zgłoszenia są dostępne w siedzibie urzędu przy ul. Rynek 17 w Choczu oraz na stronie internetowej www.chocz.pl.
Kiedy rozpoczną się kontrole?
Jak się dowiedzieliśmy - same kontrole już ruszyły. Urzędnicy proszą mieszkańców o przedłożenie wspomnianych umów oraz rachunków i faktur. Wielu liczy na to, że nowe przepisy przyniosą gminie pozytywne zmiany.
- Coraz częściej słychać, że w rowach znajdują się nieczystości, a myślę, że wszystkim nam zależy na tym, żeby dbać o środowisko - podsumowała dyskusję radna - Małgorzata Wróblewska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.