Reklama

Mieszkańcy Dobrzycy wnoszą sprzeciw. „Jedno z najstarszych osiedli wciąż nie ma nawet chodnika”

Opublikowano: czw, 5 maj 2022 14:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy osiedla przy ul. ks. Stanisława Śniatały w Dobrzycy złożyli petycję do rady – w związku z coraz gorszym stanem ich drogi. Nie ukrywają rozgoryczenia faktem, że pomimo upływu wielu lat – gmina nie przeprowadza tu inwestycji, o którą nieustannie proszą.

Mieszkańcy proszą o remont ul. ks. Śniatały w Dobrzycy

Problemy z poruszaniem się wózkiem z dziećmi, wielokrotne kontuzje z powodu dużych dziur, nierówności i grząskiego gruntu, problemy z dojazdem do posesji… Mieszkańcy osiedla przy ul. ks. Stanisława Śniatały nie ukrywają rozgoryczenia faktem braku drogi i chodnika na ich osiedlu.

Kolejne odmowy władz odnośnie realizacji tej inwestycji – w związku z brakiem środków w budżecie, przelały czarę goryczy.

– Droga z roku na rok jest w coraz gorszym stanie, co uniemożliwia mieszkańcom osiedla poruszanie się po niej, zwłaszcza w okresie intensywnych opadów deszczu oraz roztopów. Temat budowy drogi przez pana burmistrza jak i podległych mu urzędników przesuwany jest od wielu lat i kończy się tylko na obietnicach, choć w tym czasie wybudowano bądź też wyremontowano drogi, które naszym zdaniem mają mniejsze znaczenie niż ul. ks. Stanisława Śniatały – np. sąsiednia droga na ul. Augusta Gorzeńskiego, która została wybudowana, a mieszka przy niej zaledwie kilka osób – opisują wprost mieszkańcy osiedla w swojej petycji, którą pod koniec lutego skierowali do urzędu. 

W piśmie wprost proszą o obszerne wyjaśnienia i odpowiedzi na konkretne pytania – w związku - jak sami zaznaczają – „z ciągłymi wymówkami i niespełnionymi obietnicami w zakresie budowy drogi”.

Padają m.in. pytania o projekt budowy drogi, status wykupu gruntów przez gminę, planowaną przyszłą organizację ruchu, rodzaj nawierzchni oraz – przede wszystkim – planowany termin realizacji inwestycji.

Było spotkanie  Komisji Skarg, Wniosków i Petycji z burmistrzem Dobrzycy

Wspomniane pismo zostało przekazane Komisji Skarg, Wniosków i Petycji przy radzie gminy Dobrzyca, która zajęła się sprawą, i która przeprowadziła w związku z nią specjalne spotkanie z burmistrzem. Wnioski omówiono oficjalnie podczas ostatniej sesji rady. Czego można się dowiedzieć? 

Jak referował Karol Banaszak z komisji, zgodnie z uzyskanymi informacjami bezpośrednio od burmistrza, gmina nie posiada obecnie aktualnego projektu budowy drogi na ul. ks. Śniatały, nie posiada także praw własności gruntu wzdłuż marketu, który jest niezbędny do poszerzenia trasy.

Jak mówił burmistrz Jarosław Pietrzak, obecnie – właśnie przez brak wolnych środków – remont trasy nie jest przewidywany. 

Warto w tym miejscu jednak przypomnieć, że dokumentacja odnośnie przebudowy ul. ks. Śniatały była przeprowadzana lata temu, jednak jest już po prostu nieaktualna – z powodu zmian planów.

Wcześniej zakładano tu bowiem ruch jednokierunkowy, tymczasem nowe plany zakładają ruch dwukierunkowy – przez co przed przeprowadzeniem inwestycji konieczne są zmiany zarówno w dokumentacji jak i planie zagospodarowania przestrzennego (całość trasy w przyszłości miałaby być z kostki brukowej).

Petycja w sprawie ul. Śniatały w Dobrzycy uznana za zasadną

Jak zaznaczał podczas sesji członek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji – sama petycja została uznana przez komisję za zasadną.

– Mieszkańcy mają prawo wymagać od burmistrza i rady realizacji inwestycji, tym bardziej, że w roku 2017 gmina posiadała projekt na budowę wyżej wymienionej drogi. Mieszkańcy od wielu lat potrzebują tej inwestycji, nie bez znaczenia jest też fakt dynamicznie rozwijającego się budownictwa - zaznaczał Karol Banaszak.

I – jak dodaje – sami członkowie komisji wyrazili opinię, że inwestycja powinna znaleźć się w planie na rok 2023. Czy się uda? Trudno o konkretne deklaracje, sama opinia komisji nie jest  bowiem wiążąca.

Jak mówił jednak sam burmistrz podczas spotkania z komisją, możliwe, że w tym roku udałoby się załatwić kwestię wykupu gruntów.

– Wykup gruntu w przypadku wolnych środków powinien być w roku 2022 – opowiadał o wnioskach po spotkaniu z burmistrzem radny Karol Banaszak.

Wspomniane wnioski i rekomendacje radnych z Komisji Skarg, Wniosków i Petycji musiały być na końcu przegłosowane podczas sesji przez wszystkich radnych.

Ostatecznie nikt co prawda nie był przeciw, jednak osiem osób na 15 radnych wstrzymało się od głosu. Siedmiu było z kolei „za”.

Do tematu będziemy wracać.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy