Reklama

Jest przełom w sprawie budowy kanalizacji w miejscowościach Karminek-Trzebowa w gminie Dobrzyca

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gminy Dobrzyca

Jest przełom w sprawie budowy kanalizacji w miejscowościach Karminek-Trzebowa w gminie Dobrzyca - Zdjęcie główne

W urzędzie w Dobrzycy burmistrz podpisał umowę z wykonawcą inwestycji | foto arch. gminy Dobrzyca

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Oczekiwana przez mieszkańców budowa kanalizacji sanitarnej Karminek-Trzebowa stała się faktem. Burmistrz podpisał umowę z głównym wykonawcą. Do kiedy potrwają prace?

Kanalizacja Karminek-Trzebowa

O planowanej kanalizacji Karminek-Trzebowa pisaliśmy na naszych łamach od dawna. Bo od dawna prosili o nią sami mieszkańcy.

- O tej "kanalizie" to już od lat słyszymy, że będzie – komentowali na naszych łamach wcześniej m.in. mieszkańcy Trzebowej.

Nie ukrywali, że czekają z niecierpliwością na inwestycję, nad którą prace – swego czasu "stanęły". - A wywóz ścieków drożeje z roku na rok – podkreślają ludzie.

Oczekiwanie na dokumentację Karminek-Trzebowa. Plany pokrzyżował koronawirus

Faktycznie – wspomniane przez mieszkańców plany sięgały 2019 roku, kiedy to gmina zleciła rozpoczęcie prac na stworzeniem dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Sprawa przeciągała się jednak w czasie.

Jak tłumaczył wówczas burmistrz, jednym z powodów było oczekiwanie na niezbędne decyzje - choćby z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. W międzyczasie wybuchła pandemia koronawirusa przez co ostatecznie podpisywano trzy aneksy wydłużające okres obowiązywania umowy dotyczącej samej dokumentacji inwestycji. 

Gmina Dobrzyca dostała dofinansowanie z programu Polski Ład

Ostatecznie niezbędne formalności zostały dopełnione, dzięki czemu etap papierowy został zamknięty, a gmina mogła - wzorem lat ubiegłych – starać się o dofinansowanie na wspomniane prace. Wniosek złożono w ramach programu Polski Ład. I udało się! Gmina pozyskała pieniądze na tę ważną inwestycję. Udało się również wyłonić wykonawcę prac. W marcu w siedzibie urzędu burmistrz podpisał umowę na realizację robót. 

- Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „INSTALEX” Grzegorz Sośnicki z Kalisza. Inwestycja będzie realizowana do 11 października 2023 r. Wartość robót wynosi 3 936 000,00 zł brutto i jest niższa o ponad 1 500 000,00 zł od kosztorysu inwestorskiego – informuje Jarosław Pietrzak.

Przyłączą ponad 80 gospodarstw

Co konkretnie obejmuje inwestycja? Zgodnie z planami budowa obejmie m.in. kolektor kanalizacji sanitarnej PVC ⌀200 mm o dł. 3201,5 mb, sieć kanalizacji tłocznej PEHD ⌀90mm o dł. 2049,3 mb oraz 3 przepompownie ścieków. Dzięki tej inwestycji uda się przyłączyć do sieci kanalizacji ponad 80 gospodarstw domowych.

Przypomnijmy: w roku 2018 oddano do użytku 18 kilometrów kanalizacji, z której skorzystało ponad 1.000 mieszkańców Lutyni, Sośnicy, Fabianowa i Karmina. Gmina rozbudowała też oczyszczalnię ścieków w Dobrzycy. Prace trwały rok, w sumie wydano wtedy niemal 9 mln zł. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy