Reklama

Otrzymali pieniądze dla aktywnych sołectw. Na co je przeznaczą?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Otrzymali pieniądze dla aktywnych sołectw. Na co je przeznaczą? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Cztery miejscowości z naszego powiatu otrzymały pieniądze w ramach dziesiątej edycji konkursu „Odnowa wsi szansą dla aktywnych sołectw”. Przeznaczą je na wyposażenia sal wiejskich - ale nie tylko.

Grab, Ruda Wieczyńska, Nowolipsk i Brudzewek – to sołectwa, które otrzymały dotacje w ramach konkursu „Odnowa wsi szansą dla aktywnych sołectw”. O środki starały się gminy, a wnioski dotyczyć mogły tylko miejscowości biorących udział w programie „Wielkopolska Odnowa Wsi 2020+” oraz dofinansowania zakupu wyposażenia obiektów użyteczności publicznej, towarów służących kultywowaniu lokalnych tradycji czy materiałów promujących wieś.

Założono też, że poziom pomocy finansowej otrzymanej w ramach konkursu mógł wynosić maksymalnie 70 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu, jednak nie mniej niż 3 tys. zł i nie więcej niż 8 tys. zł – dla pojedynczego projektu.

Sołtysi z naszego powiatu nie ukrywają, że otrzymane środki bardzo przydadzą się w ich miejscowościach.   

"Odnowa wsi szansą dla aktywnych sołectw" w powiecie pleszewskim. Zestawy piknikowe i namioty

Najwięcej otrzymały sołectwa z gminy Chocz – Nowolipsk i Brudzewek – po 8 tys., a więc maksymalną kwotę, jaką można było uzyskać.

- To dzięki bardzo dobrej współpracy sołtysów i mieszkańców tych miejscowości, panu Marianowi Wielgosikowi burmistrzowi gminy Chocz - wnioskodawcy oraz dzięki decydentowi panu Krzysztofowi Grabowskiemu, marszałkowi województwa wielkopolskiego, który od zawsze wspiera działania sołtysów, sołectw i samorządu naszej gminy – mówi Magdalena Marciniak, zastępca burmistrza gminy Chocz.

W Nowolipsku i Brudzewsku dofinansowany zostanie zakup namiotów, zestawów piknikowych (ławek i stołu), a w tej pierwszej wsi również nagłośnienia.

- Mamy w miejscowości fajne miejsce do rekreacji, gdzie brakowało nam namiotu gastronomicznego oraz ławek i stołów piknikowych na imprezy organizowane na zewnątrz -  mówi Ewa Wojciechowska radna gminy Chocz i członek rady sołeckiej w Brudzewku.

Mieszkańcy, by to wyposażenie zakupić, wygospodarowali część pieniędzy z funduszu sołeckiego. Okazuje się teraz, że spora część kosztów pokryta zostanie z uzyskanej właśnie dotacji.

"Odnowa wsi szansą dla aktywnych sołectw" w powiecie pleszewskim. Sale wiejskie

Równie dużo, bo 7,9 tys. zł otrzymała w ramach konkursu Ruda Wieczyńska (gmina Gizałki). Tam dzięki środkom doposażona zostanie – m.in. w nowe garnki i patelnie - kuchnia na sali wiejskiej. To miejsce, gdzie od lat rozgrywa się życie lokalnej społeczności.

- To największa sala w gminie i wiele osób z niej korzysta. Została otwarta w 1989 r. i właściwie od wtedy nie była jeszcze gruntownie remontowana. Teraz ten remont jest potrzebny – mówi Teresa Łuczak, sołtys Rudy Wieczyńskiej i Obór.

Dlatego też na renowację obiektu mieszkańcy Rudy Wieczyńskiej i Obór przeznaczyli większość środków z przyszłorocznego funduszu sołeckiego – aż 34 tys. zł. Dzięki zdobytej właśnie dotacji nabyją potrzebne przyrządy kuchenne.

Na wyposażenie sali pieniądze z konkursu przeznaczy też Grab (gmina Czermin) - 5 490 zł. Tam zakupione zostaną nowe stoły – niezbędny element każdej sali wiejskiej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy