Reklama

Pleszew ma plany w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Gdzie mogą powstać nowe mieszkania?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Władze Pleszewa pracują nad przygotowaniem terenu, na którym mogą powstać w przyszłości nowe mieszkania w blokach. Wszystko w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej "KZN Wielkopolska", której nasze miasto formalnie jest członkiem od marca tego roku.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, w skrócie SIM, to specjalna spółka realizująca tzw. budownictwo społeczne.

W założeniu jej zadaniem jest budowa mieszkań na wynajem dla osób i rodzin nie posiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy z jednej strony dysponują pieniędzmi na regularne opłacanie czynszu, jednak z drugiej mają za małe dochody by zaciągnąć kredyt hipoteczny na mieszkanie.

W całej Polsce istnieje kilkadziesiąt spółek SIM. Do jednej z nich - formalnie od marca 2022 roku - należy także Pleszew (radni podjęli stosowną uchwałę - o objęciu udziałów w spółce - już wcześniej, w grudniu 2021).

Pleszew w SIM KZN Wielkopolska. Jakie są plany spółki?

Jak zaznaczano w momencie utworzenia nowej spółki Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN Wielkopolska, w planie jest budowa co najmniej 900 mieszkań na terenie kilkunastu gmin, które objęły w niej udziały (poza Pleszewem są tam m.in. Krotoszyn, Ostrzeszów, Rawicz, Słupca czy Wolsztyn).

- W ramach SIM-KZN Wielkopolska zbudujemy ponad 900 mieszkań. Mam nadzieję, że w przyszłości ten wolumen wzrośnie, zwłaszcza, jeżeli będziemy mieli możliwość zaadoptowania i stworzenia warunków dla uchodźców z Ukrainy - mówił w marcu 2022 roku Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Zgodnie z założeniami działalności spółki SIM, to same gminy mają decydować, na jakim terenie powstaną nowe mieszkania - muszą przygotować pod to konkretne grunty.

Pleszew pracuje nad wydzieleniem gruntu w ramach SIM 

Jak wygląda sytuacja obecnie? Jakie plany - w ramach SIM - ma Pleszew?

Temat udziałów Pleszewa w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej - był niedawno poruszony podczas sesji rady miasta.

Jak tłumaczył wiceburmistrz Andrzej Jędruszek, zgodnie z ideą spółki SIM, w nowych budynkach w Pleszewie mogłyby zamieszkać osoby, które chciałyby wykupić w przyszłości mieszkania - podobnie jak rozwiązano to już w przypadku bloków budowanych przez władze Pleszewa w rejonie Mieszka i Warneńczyka

- Różnica jest taka, że gmina nie była obciążona kredytami, które będzie zaciągać spółka - tłumaczy wiceburmistrz Andrzej Jędruszek.

Jak wyjaśnia wiceburmistrz, jak na razie wniesiono do spółki SIM, do której należy także Pleszew, grunty w trzech gminach w Wielkopolsce, przy czym w jednym przypadku są to grunty Skarbu Państwa.

Trwają jednak działania, a właściwie przygotowania, w innych samorządach, które są udziałowcami Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN Wielkopolska.

Pleszew także ma już konkretne plany - odnośnie tego, na jakich gruntach mogłyby powstać nowe lokale.

Gdzie mogą powstać w przyszłości nowe bloki w Pleszewie?

- My szykujemy sobie miejsce na terenie, gdzie zmieniamy plan na ul. 70 Pułku Piechoty. Mamy też inny teren na oku, który obecnie jest w zarządzie powiatu, ale jest własnoscią Skarbu Państwa. Zasady byłyby podobne jak w przypadku bloków na Mieszka I - czyli z opcją dojścia do własności. Zarządzać będzie spółka SIM, która będzie to budowała - informował radnych wiceburmistrz Andrzej Jędruszek.

Jak precyzował z kolei burmistrz Pleszewa, w przypadku ul. 70 Pułku Piechoty chodzi o lewą stronę ulicy - jadąc w kierunku Kowalewa. Grunty mają mieć zmieniony plan zagospodarowania, są jednak także prowadzone osobne prace - związane z planami przy ul. Kubackiego.

- Jesteśmy na etapie zmiany planu na 70 Pułku Piechoty, gdzie w miejsce budownictwa jednorodzinnego pojawi się budownictwo wielorodzinne. Już wcześniej dokumenty planistycze wskazywały na niedobory terenów pod budownictwo wielorodzinne, stąd zmiana na ul. 70 Pułku Piechoty jak i na ul. Kubackiego. W przypadku ul. Kubackiego na chwilę obecną eliminujemy to, by w przedsięwzięcie angażowała się gmina. Chcemy sprzedać grunty, żeby budował prywatny przedsiębiorca - mówił Arkadiusz Ptak.

Burmistrz przypominał jednak, że wszystko na razie jest na etapie uzgodnień dokumentacyjnych, nie można dziś mówić o żadnych konkretnych inwestycjach.

- Zdaję sobie sprawę, że zasób mieszkaniowy nigdy nie jest wystarczający, to "studnia bez dna". Musimy mieć równowagę we wszystkich obszarach, także np. w edukacji. Ale rok 2023 i 2024 zapowiada się bardzo trudny, nie wiem czy podejmiemy jakąkolwiek realizację. Na kierownictwie przyjęliśmy zasadę, że w roku 2023 koncentrujemy się na dokumentacjach, by być przygotowanym. Miejmy nadzieję, że kolejna perspektywa finansowa np. KPO zostanie uruchomiona, a sytuacja finansowa gmin się poprawi - mówił Arkadiusz Ptak.

Co myślicie o pomyśle Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej? 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy