Reklama

Po wichurach w Dobrzycy. Ile pieniędzy trafiło do ludzi od wojewody? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: wt, 15 mar 2022 10:18
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym tygodniu minie równy miesiąc od nawałnicy, która spowodowała ogromne zniszczenia w gminie Dobrzyca. Po przejściu orkanu Dudley wojewoda wielkopolski zapowiedział pomoc dla poszkodowanych rodzin. Bo zniszczeń po nawałnicy jest ogrom. Jak wygląda to w praktyce? Ile pieniędzy przelano do tej pory?

Przypomnijmy: około setka uszkodzonych domów w powiecie pleszewskim to efekt nawałnicy, która 17 lutego nad ranem przeszła nad regionem. Najgorsza sytuacja po wichurze była w Sośnicy oraz Dobrzycy, gdzie mieszkańcy ucierpieli najbardziej. Pisaliśmy o tym na bieżąco na naszej stronie internetowej.

Po wichurach w Dobrzycy: ludzie czekają na pieniądze

Po nawałnicy do Dobrzycy przyjechał wojewoda wielkopolski, który zapowiedział pomoc dla poszkodowanych rodzin. Wówczas pomoc doraźna – czyli kwoty do 6 tys. zł na najpilniejsze potrzeby – były wypłacane bardzo sprawnie i szybko.

Wojewoda zapowiadał także pomoc w odbudowie zniszczonych budynków.

– Mieszkańcy mogą wnioskować do 200 tys. zł na remont i odbudowę swoich domów. W przypadku budynków gospodarczych mogą wnioskować do 100 tys. zł – zapowiadał na miejscu w Dobrzycy, wojewoda Michał Zieliński.

Jak wygląda obecnie sytuacja? Według relacji samych ludzi – nie jest tak dobrze, jak zapowiadano.

– Wiele osób cały czas nie dostało żadnych pieniędzy. Z kolei niektórzy otrzymali jakieś śmieszne kwoty – po kilka tysięcy złotych. Na co to ma starczyć? Jak straty są po kilkadziesiąt tysięcy? – mówi nieoficjalnie jedna z osób. 

Jak z kolei wygląda sytuacja w liczbach? Zwróciliśmy się do służb wojewody z prośbą o podanie konkretnych wyliczeń.

Ile pieniędzy wypłacono do tej pory po wichurach w Dobrzycy?

Przypomnijmy: po nawałnicach gmina wysłała jeden zbiorowy wniosek z prośbą  o dotację na odbudowę zniszczonych budynków dla poszkodowanych rodzin w czasie trąby powietrznej. W sumie wniosek uwzględniał 62 budynki mieszkalne i 9 budynków gospodarczych.

- Gmina Dobrzyca złożyła  wniosek na pomoc dla poszkodowanych na remont/odbudowę budynków mieszkalnych na łączną kwotę 1.066.050,00 zł oraz na remont/odbudowę budynków gospodarczych na łączną kwotę 177.125,00 zł – informuje Błażej Wolniewicz z biura prasowego gabinetu wojewody.

Ile pieniędzy przekazano do tej pory?

- Do tej pory w ramach przedmiotowego wniosku przekazano Gminie Dobrzyca środki na remont/odbudowę budynków mieszkalnych kwotę 623.050,00 zł. Natomiast w Ministerstwie Finansów złożony został kolejny wniosek na kwotę 130.100,00 zł. Nadal weryfikowana jest pozostała część wniosku. Poza tym Gmina otrzymała środki w ramach pomocy "doraźnej" do 6.000,00 zł, na kwotę 429.000,00 zł – informuje biuro prasowe wojewody wielkopolskiego.

Jak z kolei wygląda to w pojedynczych przypadkach?

Według informacji, jakie uzyskaliśmy najwyższa kwota zasiłku wyniosła 45 tys. zł na budynek mieszkalny, z kolei najniższa zaledwie 6,5 tys. zł…

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy