reklama

Ratownicy i strażacy uczyli, jak być bezpiecznym w ferie [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Ratownicy i strażacy uczyli, jak być bezpiecznym w ferie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie wspólnie z członkami Oddziału Miejsko-Powiatowego WOPR w Pleszewie przeprowadzili w szkołach podstawowych i gimnazjach powiatu zajęcia w ramach akcji „Bądźmy bezpieczni zimą”.

Tuż przed feriami odwiedzili trzy pleszewskie podstawówki i gimnazja, pojawili się także w: Kowalewie, Choczu, Dobrzycy, Czerminie i Gizałkach. Pogadankom towarzyszyły projekcje filmów i prezentacje. – My z naszej strony uczyliśmy, jak być bezpiecznym na zamarzniętych akwenach. Mówiliśmy i pokazywaliśmy, jak ratować osoby, pod którymi załamie się lód, i jak reagować, gdy będąc na lodzie słyszymy, że zaczyna pękać i stwarza zagrożenie. W pierwszych dniach ferii ma się ocieplić, więc zabawy na zamarzniętej wodzie mogą wiązać się z ryzykiem, stąd ważne, by młodzież była przygotowana na różne sytuacje – wyjaśnia prezes pleszewskiego oddziału WOPR Paweł Szczepaniak. Krzysztof Kieliszewski z KP PSP dodaje: Strażacy z kolei tłumaczyli, jak rozpoznać zagrożenie związane z tlenkiem węgla i sadzą. Pokazaliśmy czujkę, mówiliśmy, jak działa, a na koniec sprawdzaliśmy, ile nowych umiejętności i informacji uczniowie wynieśli z zajęć.

W zajęciach uczestniczyło łącznie 1500 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa:

1. Przed wejściem na zamarznięty akwen upewnij się, że tafla jest dostatecznie gruba.

2. Na lód nie powinniśmy wchodzić sami, w naszym otoczeniu powinna się znaleźć przynajmniej jedna osoba, na wypadek konieczności udzielenia lub wezwania pomocy.

3. Unikać kumulacji ciężaru, tzn. znajdowania się kilku osób blisko siebie.

4. Będąc na lodzie, nie należy trzymać rąk w kieszeniach.

5. Po usłyszeniu trzeszczenia należy możliwie szybko opuścić taflę i zejść na brzeg.

6. Po zarwaniu się lodu, osoby będące w pobliżu tego miejsca powinny położyć się na lodzie, zmniejszając w ten sposób nacisk jednostkowy.

Udzielanie pomocy:

1. Działaj szybko i zdecydowanie, nie wpadaj w panikę.

2. Ważne jest równomierne rozłożenie ciężaru na lodzie, by ograniczyć ryzyko załamania się tafli także pod nami.

3. Do ratowania osoby zagrożonej wykorzystaj wszystkie dostępne przedmioty, np. gałęzie, sanki, narty itp. Możesz również zrolować kurtkę i podać ją osobie znajdującej się w wodzie. Nie należy natomiast podawać ręki, gdyż możemy zostać wciągnięci do wody.

4. Jeśli nie możesz dosięgnąć tonącego, zbliż się do niego, upewniając się jednak, że jedna osoba jest poza miejscem zagrożenia i ubezpiecza akcję, mając możliwość sprowadzenia dodatkowej pomocy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE