Reklama

Wyremontowali cmentarz w Choczu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zmiany na cmentarzu parafialnym w Choczu. Odrestaurowano bramę i płot oraz zamontowano całodobowe kamery z noktowizorem. Parafianie czują się teraz bezpieczniej i nie martwią się o groby swoich bliskich.

Remont cmentarza parafii św. Andrzeja Apostoła w Choczu rozpoczął się późnym latem. Pomysł, by go odnowić zrodził się na zebraniu rady parafialnej z proboszczem Medardem Markiem Hajdusem. W renowację zaangażowano lokalne firmy – ale chętnie pomogli też mieszkańcy parafii. 

Odmalowano już murowany płot cmentarza i odrestaurowano bramę. W środku, wzdłuż głównej alejki, postawiono oświetlenie, a przy nim – zamontowano kamery. Dodatkowo zwiększono liczbę zdrojów do pobierania wody – i już nie trzeba pokonywać tak dużej odległości z zakątków cmentarza, żeby jej użyć. 

Bezpieczeństwo na cmentarzu w Choczu

Zmieniono więc wiele i jak oceniają teraz choczanie – nie ma ładniejszego cmentarza w powiecie. Ale remont był efektem nie tylko potrzeby zadbania o estetykę miejsca. Kamery i lampy mają służyć temu, żeby na cmentarzu było bezpieczniej. Te pierwsze wyposażone są w noktowizor i działają całodobowo. To dlatego, że wcześniej na terenie nekropolii dochodziło do licznych incydentów - kradzieży, dewastacji czy podrzucania śmieci. Wierni liczą na to, że dzięki ostatnim inwestycjom się to zmieni.     

- Pięknie oświetlony, kamery… Mam nadzieję że już nic z grobów naszych bliskich nie zginie – wyraziła nadzieję jedna z parafianek.

Do proboszcza parafii Medarda Marka Hajdusa dotarły już głosy, że odwiedziny na cmentarzu o późnych porach – są teraz dla mieszkańców bardziej komfortowe.

- Przede wszystkim parafianom podoba się, że jest bezpiecznie. Można sobie tu spokojnie przyjść wieczorem – mówi.  

Cmentarz w Choczu z kolumbarium

Ale to nie koniec zmian. W planie remontu uwzględniono jeszcze budowę kolumbarium. No i ta ruszyła. Póki co - postawiono fundamenty. Prace będą kontynuowane, gdy uda się zdobyć kolejne środki. Trudno więc przewidzieć, kiedy ostatecznie zakończy się remont. A do tego - jak mówi o. Hajdus – koszty materiałów budowlanych zmieniają się, teraz jak w kalejdoskopie. 

- Dotychczas wykonane prace i zakupy pochłonęły ok. 100 tys. zł. Wydatki pokryto z pokładnego - mówi proboszcz.  

Zdecydowanie jednak było warto – o czym świadczą, chociażby liczne pozytywne opinie, które przeczytać można o cmentarzu w internecie.  

"Trzeba się cieszyć i szanować, bo każdy z nas wcześniej czy później wjedzie tą bramą ostatni raz" – napisała jedna z parafianek.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z REMONTU I JEGO EFEKTÓW

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy