reklama

Zima to trudny czas dla zwierząt. Pamiętaj, żeby zadbać o swojego psa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Zima to trudny czas dla zwierząt. Pamiętaj, żeby zadbać o swojego psa - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNiskie temperatury i związane z nimi niedogodności są wyzwaniem również dla naszych czworonogów. Pamiętaj, że to ty musisz zadbać o zdrowie swojego zwierzaka! 
reklama

Zima to rudny czas również dla zwierząt. Deszcz, śnieg czy panujący chłód narażają zwierzę na hipotermię, odmrożenia, a nawet śmierć.

To twoim obowiązkiem jest, żeby zadbać o swojego czworonoga - zapewnić mu ciepłe schronienie, pożywienie, dostęp do wody oraz opiekę.  

Psy zimą. Pamiętaj o tych zasadach

Ze względu na warunki atmosferyczne panujące za oknem Fundacja Zwierz rozpoczęła akcję, która ma informować, pobudzać wrażliwość społeczną oraz zachęcać opiekunów do poprawy warunków bytowych zwierząt. 

- Niewiedza, bezmyślność, brak empatii opiekunów zwierząt - jest wiele przyczyn zaniedbań. Spotykając się z takimi sytuacjami na co dzień wiemy, że aby nastąpiła zmiana, konieczna jest edukacja o poprawnych warunkach utrzymywania zwierząt oraz informowanie o społecznym braku akceptacji zaniedbań ich opiekunów - zanaczają przedstawiciele fundacji Zwierz.

reklama

I przypominają o ważnych zasadach związanych z opieką nad czworonogami:

•    Jeśli Twoje zwierzę przebywa na zewnątrz, zapewnij mu ciepłe schronienie
•    Niech pomieszczenie chroni przed wiatrem i zimnem
•    Jeśli pies przebywa w budzie, musi być ona szczelna
•    Budę możesz ocieplić - np. styropianem czy płytą OSB
•    Ustaw budę na palecie, to odizoluje ją od podłoża
•    Koniecznie włóż do budy słomę - sprawdzi się to lepiej niż koce czy inne materiały, które przemoczone są bezużyteczne
•    Pies powinien mieć stały dostęp do wody
•    Jeśli temperatury są ujemne i woda zamarza, trzeba wymieniać ją częściej
•    Możesz dodać do wody trochę oleju i podać ją ciepłą (nie gorącą!) – wtedy wolniej zamarznie
•    Pamiętaj także o zapewnieniu zwierzęciu ciepłego pożywienia
•    Zdejmij łańcuch! Ruch pozwala się ogrzać. Zapobiega też chorobom stawów, które są bardzo bolesne. Zapewnij zwierzęciu bezpieczne miejsce do życia i swobodnego ruchu.

reklama

Zwierzęta mają swoje prawa

Pamiętaj - niezapewnienie odpowiedniego pomieszczenia chroniącego zwierzę przed wpływem warunków atmosferycznych oraz stałego dostępu do wody zdatnej do picia jest wykroczeniem. Grozi za ten czyn kara aresztu albo grzywny (art. 37 ust. 1 w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt).

- Jeżeli na stałe utrzymujesz zwierzę w warunkach zagrażających jego zdrowiu, a nawet życiu lub powodujących cierpienie - jest to przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem. Grozi za ten czyn kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 35 ust. 1A w zw. z art. 6 ust. 2 pkt. 17 i 19 ustawy o ochronie zwierząt) - przypominają przedstawiciele fundacji Zwierz .

Co ważne, zabrania się również trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała, lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m. Naruszenie tego przepisu stanowi wykroczenie (art. 37 ust. 1 u.o.z.).

reklama

- Jeśli widzisz, że zwierzęciu dzieje się krzywda – reaguj. Jest wiele możliwości pomocy zwierzęciu. Spróbuj porozmawiać z sąsiadem, udostępnij film dalej, jeśli to nie pomoże, zawiadom lokalną organizację lub Policję - apelują przedstawiciele fundacji Zwierz.

Zachęcamy do przekazywania dalej tych informacji oraz artykułu. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama