Reklama

Festiwal Miedzianka po Drodze zawita do Pleszewa

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: fot. Roman Kazimierz Urbaniak

Festiwal Miedzianka po Drodze zawita do Pleszewa - Zdjęcie główne

Festiwal Miedzianka po Drodze zawita w tym roku do Pleszewa | foto fot. Roman Kazimierz Urbaniak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Spotkania z pisarkami i pisarzami, warsztaty, spacery i zajęcia dla dzieci - takie atrakcje zaplanowano w ramach Festiwalu Miedzianka Po Drodze. W tym roku na trasie kilku miejscowości - znalazł się także Pleszew.

Znany w Polsce Festiwal Miedzianka Fest zmienił w tym roku swoją formułę - stając się imprezą "wędrowną".

Jak się okazuje, "Miedzianka po Drodze" - bo pod taką nazwą funkcjonuje obecnie - zawita także do Pleszewa!

- Wędrowna forma festiwalu pozwala też zmniejszyć jego ślad ekologiczny i antropopresję na miejsce, w którym dotąd się odbywał. To nie publiczność musi przyjechać do Miedzianki, a Miedzianka przyjedzie do publiczności. Zwiększy to także możliwość uczestniczenia w imprezie osobom wykluczonym transportowo - opisują organizatorzy 

Miedzianka po Drodze zawita do Pleszewa

Przypomnijmy: Filip Springer – dziennikarz współpracujący z „Pismem” czy „Znakiem”, autor wielu książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania” czy „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz” odwiedził niedawno Pleszew.

Pisarz w tamtym roku był u nas na spotkaniu autorskim, a niedawno pojawił się w Pleszewie właśnie w związku z festiwalem Miedzianka, którego jest koordynatorem, a który będzie miał swój przystanek w Pleszewie 2 września. Szczegóły imprezy w naszym mieście są właśnie ustalane. 

Miedzianka po Drodze zawita do Pleszewa

Jaki wygląda plan ramowy całej imprezy?

Otwarcie Festiwalu zaplanowane jest na piątek, 26 sierpnia w Miedziance  na Dolnym Śląsku cyklem dwudniowych warsztatów „Poszerzona rzeczywistość”. To zupełnie nowy koncept w ramach festiwalu Miedzianka po Drodze – jedyny, który odbywa się w miejscu narodzin tej imprezy.

- Chcąc zmniejszyć antropopresję i ślad ekologiczny naszych działań ograniczamy je do nieinwazyjnych twórczych peregrynacji. W Miedziance w ciszy, spokoju i kameralnym gronie chcemy aktywnie doświadczyć tego miejsca, a potem zabrać stąd strzępki grzybni, która owocować będzie w całym kraju. Marzymy o tym, by w Miedziance zaczynały się zmiany – twórcze reakcje na kryzysy, których już doświadczamy i które nas czekają w przyszłości. Bo rozszerzona rzeczywistość nie ma granic, a żadnego końca świata nie będzie - opisują organizatorzy.

Następnie, w niedzielę 28 sierpnia, festiwalowa kolumna wyruszy w liczącą prawie siedemset kilometrów podróż przez Polskę.

Pierwszym przystankiem na trasie będą Gliwice (28.08). Potem festiwal odwiedzi Racibórz (29.08), Nysę (30.08), Opole (31.08), Złoty Stok (1.09), by 2 września zawitać właśnie do Pleszewa (ostatnim przystankiem będzie Sierosław w Gminie Tarnowo Podgórne pod Poznaniem  - 3.09). 

Na co możemy liczyć podczas festiwalu Miedzianka po Drodze w Pleszewie?

Podczas festiwalu zaplanowano spotkania z pisarkami i pisarzami, warsztaty, spacery i zajęcia dla dzieci. Tegoroczny program festiwalu odbywa się pod hasłem „Literatura niepraktyczna”

- Najlepsze książki są pisane na przekór wydawniczym zamówieniom i w poprzek czytelniczych przyzwyczajeń. Nie gonią za rynkowymi trendami i modami. To one wytrącają z myślowej rutyny i uruchamiają wyobraźnię - mówi Filip Springer

Jak dodaje, to takie teksty, które zostawiają pole do namysłu i interpretacji.

- Niepraktyczne, bo niedające jednoznacznych odpowiedzi, zostawiające to co najważniejsze w niedopowiedzeniu, z którym każdy czytelnik i czytelniczka musi się zmierzyć samodzielnie. Tak, to czasem irytujące, niewygodne, trudne. Jednak czasami dopiero dyskomfort  związany lekturą prowadzi do poszerzenia pola świadomości i empatii. Nie wszystko musi być komfortowe i łatwe. To nas prowadzi do pytania: co to w ogóle znaczy czytać? Czym jest i czym może być  w antropocenie doświadczenie lektury? - opisuje.

Podczas festiwalu nie zabraknie strefy dziecięcej, o którą zadbają Etnowarsztaty razem z Wydawnictwem Nasza Księgarnia. 

- Nie sposób też przecenić krajoznawczego waloru tak sformatowanej imprezy. Zakorzenienie w krajobrazie to znak firmowy MiedziankaFest i nie chcemy z tego zrezygnować podczas Miedzianki Po Drodze. Mimo że festiwal opuszcza rodzinne gniazdo, chce w swojej formie podkreślać przywiązanie do pejzażu. Dlatego lokalizacje spotkań i wydarzeń festiwalowych w kolejnych miastach.  Ale Miedzianka Po Drodze to także okazja by poznać i opowiedzieć kawałek Polski. Nie możemy z niej nie skorzystać. Będziemy przemierzać kraj kamperami udostępnionymi przez Campiri Polska. Zarówno nasze działania i przygotowania, jak i samą podróż tej festiwalowej kolumny będziemy relacjonować w mediach społecznościowych wszystkimi możliwymi sposobami. Naszymi korespondentami na trasie będą Michał Nogaś, Wojciech Szot, Mariusz Szczygieł oraz multimedialny duet Dyba Lach i Adam Lach. Także spotkania autorskie na trasie festiwalu będziemy transmitować będziemy online. Rozmowy z naszymi autorkami i autorkami opublikuje Audioteka w formie podcastu Mówi Miedzianka. Pandemia nauczyła nas bowiem jak zwiększać dostępność kultury poprzez tego typu narzędzia - opisują organizatorzy festiwalu Miedzianka po Drodze.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy