Reklama

Zajezdnia Kultury w Pleszewie obchodzi swoje trzecie "urodziny"! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Zajezdnia Kultury w Pleszewie - 11 października miną dokładnie trzy lata - od momentu oficjalnego otwarcia. Instytucja przez miniony czas zorganizowała setki różnorodnych wydarzeń - koncertów, spotkań, warsztatów czy zajęć - przyciągając kilkaset tysięcy odbiorców.

To było wielkie wydarzenie. Oficjalne otwarcie nowej siedziby domu kultury w roku 2019 w Pleszewie odbyło się z pompą - można wręcz rzec, że w w hollywoodzkim stylu. 

Wszystko relacjonowaliśmy wówczas obszernie zarówno na naszym portalu zpleszewa.pl, jak i w papierowym wydaniu "Życia Pleszewa". Na uroczystość przybyło wielu gości - w tym władze województwa wielkopolskiego oraz parlamentarzyści.

Na starcie ówczesnej imprezy, dyrektor placówki - Przemysław Marciniak - „wyłonił się” z prezentowanego gościom filmu - w którym mówił o generalnej roli kultury w naszym życiu. 

- Kultura to fenomen, w którym spotkają się dwa światy. Ten materialny i ten niematerialny - świat duchowy - podkreślał podczas otwarcia Zajezdni Kultury w roku 2019 Przemysław Marciniak.

Zajezdnia Kultury w Pleszewie ma już trzy lata

Już wtedy zaznaczano, że inwestycja, która powstała w siedzibie dawnej „małej parowozowni” przy ul. Kolejowej w Pleszewie, pozwoliła wsiąść do „nowego pociągu kultury” nie tylko pleszewianom - ale wszystkim mieszkańcom Wielkopolski. Stąd też  przyjęta nazwa: już nie dom kultury, ale właśnie Zajezdnia Kultury.

Inwestycja kosztowała ok. 7 mln zł, z czego ponad 4,3 pochodziło z unijnego dofinansowania.

Burmistrz Arkadiusz Ptak przyznawał wówczas, że problemów po drodze w związku z inwestycją nie brakowało - jednak ostatecznie udało się ją szczęśliwie zakończyć. I robi ona naprawdę wielkie wrażenie - w skali całej Wielkopolski.

- To infrastruktura, którą oddajemy dziś w ręce nie tylko mieszkańców Pleszewa, ale powiatu i generalnie całej Południowej Wielkopolski - zaznaczał w roku 2019 burmistrz Pleszewa, dziękując jednocześnie poprzednikom: burmistrzowi Marianowi Adamkowi, za którego kadencji rozpoczęły się prace oraz wcześniejszemu przewodniczącemu rady miasta - Olgierdowi Wajsnisowi.

Zmiana podejścia do kultury w Mieście i Gminie Pleszew

Warto zaznaczyć, że rok 2019 jest przełomowy dla pleszewskiej kultury także z innego względu - jeszcze przed oficjalnym otwarciem nowego obiektu, zmieniono bowiem podejście do organizowanych wydarzeń.

Kosztem zlikwidowanych Dni Pleszewa, postanowiono organizować od tamtej pory - w mieście i gminie - wiele zróżnicowanych wydarzeń. Wszystko poprzedziła wówczas m.in. dyskusja dyrektora Zajezdni Kultury i władz miasta z samymi mieszkańcami.

Trzy lata Zajezdni Kultury w Pleszewie - nie przeszkodziła pandemia

Jak z kolei prezentuje się pleszewska kultura w liczbach? Tylko w roku 2021 Zajezdnia Kultury zorganizowała aż 148 różnych wydarzeń - koncertów, warsztatów, wystaw, zajęć - przyciągając niemal 100 tysięcy odbiorców (dokładnie 92.994). 

Warto przy okazji wspomnieć, że ostatnie lata nie były też łatwe dla kultury - i organizacji wydarzeń w ogóle. Wszystko oczywiście przez pandemię.

Zajezdnia przez jakiś czas również musiała zostać zamknięta - jednak pomimo tego organizowano różne wydarzenia - transmitując je w internecie. A uruchomiony wówczas projekt "Zajezdnia Kultury w sieci" trwa do dziś.

Trzy lata Zajezdni Kultury w Pleszewie - to ma być "twoje trzecie miejsce"

Jak mówił z kolei niedawno "Życiu Pleszewa" Przemysław Marciniak - to, co najbardziej go cieszy dziś - to fakt, że od momentu otwarcia obiektu - tętni on życiem.

 - To co mnie najbardziej cieszy – i co autentycznie jest dla mnie wzruszające – to widok pełnych sal. Gdy przychodzę np. o godz. 17.00 o widzę pełne obłożenie warsztatów - mówi Przemysław Marciniak, dyrektor Zajezdni Kultury w Pleszewie.

Jak zaznaczał już wcześniej dyrektor placówki, chce ponadto, by Zajezdnia stała się dla mieszkańców swoistym "trzecim miejscem".

- Mentalnie dzielimy przestrzeń życia na dom, pracę/szkołę – i wspomniane trzecie miejsce, gdzie można się realizować, autokreować itd. – tłumaczy Przemysław Marciniak.

- I o ile w przypadku np. zdolności muzycznych można realizować się choćby w szkole muzycznej, o tyle w pozostałych sytuacjach nie zawsze jest przestrzeń do wspomnianej samorealizacji. Chcemy – by Zajezdnia Kultury była miejscem dla ludzi myślących w kategoriach twórczych – zapraszał już wcześniej Przemysław Marciniak.

Dyrektor wprost mówi także, że zależy mu na stworzeniu swoistej „rodziny”.

– De facto już budujemy fajną rodzinę artystów – widać to m.in. poprzez działania na warsztatach artystycznych – nawet robią je wewnętrznie – przenosi się to potem np. do szkół itd. Chciałbym, żeby ta jednostka podjęła swoistą misję – szczególnie w działaniach artystycznych, teatralnych, choć oczywiście też muzycznych. Stąd wspomniane trzecie miejsce – mówił "Życiu Pleszewa" niedawno Przemysław Marciniak.

Trzy lata Zajezdni Kultury w Pleszewie - będzie koncert

Świętowanie trzecich "urodzin" Zajezdni Kultury odbędzie się w klimacie muzycznym. W piątek - 7 października - zaplanowano koncert.

Maciej Gołyźniak Trio zaprezentuje utwory z debiutanckiego albumu w serii Polish Jazz zatytułowanego „The Orchid” oraz premierowe kompozycje z płyty „Marianna". Początek o godz. 19.00

A TYMCZASEM ZAPRASZAMY DO WSPOMNIEŃ - I OBEJRZENIA ZDJĘĆ - Z OTWARCIA ZAJEZDNI KULTURY W ROKU 2019

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy