Reklama

Będą budować linie kolejową. Nie obejdzie się bez wykupów i wywłaszczeń [ZDJĘCIA I MAPY]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Plany związane z budową w przyszłości nowej sieci połączeń kolejowych - cały czas wywołują emocje. W powiecie pleszewskim - w zależności od wariantów – dotyczy to kilku gmin.

W ramach ogromnego rządowego programu CPK - czyli budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego ma powstać w Polsce nowe lotnisko oraz nowe linie kolejowe. Część kolejowa Programu CPK zakłada budowę w sumie aż 1.600 km linii w całej Polsce - prowadzących z 10 kierunków do Portu Lotniczego Solidarność i Warszawy.

Kluczowe przy tej potężnej inwestycji są tzw. kolejowe „szprychy” - czyli odnogi prowadzące do CPK, które składać się mają z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej już infrastruktury. 

Szybka kolej. Linia 85

Pod koniec 2021 roku spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę na tzw. „studium wykonalności” dla Kolei Dużych Prędkości na odcinku Sieradz – Kalisz – Pleszew - Poznań. Ten  odcinek to część tzw. “igreka”. Plany nowej linii nr 85 przebiegającej przez województwo wielkopolskie zakładają budowę ok. 196 kilometrów. W powiecie pleszewskim - w zależności od wariantów - moga przeciąć kilka gmin. 

Pierwsze spotkania w sprawie budowy linii odbyły się już m.in. w gminie Czermin. Tam mieszkańcy i przedstawiciele lokalnej władzy mówią wprost. 

– Nie zgadzamy się na „cięcie” naszej gminy na kawałki. I nie ma tutaj żadnej przesady. One biegną m.in. w Czerminie przez teren, który kupiliśmy na rozbudowę szkoły, kilkadziesiąt metrów od ośrodka zdrowia – mówił jakiś czas temu wójt Sławomir Spychaj.

Szybka kolej. Będa wywłaszczenia

Teraz sprawą zajmują się też samorządowcy z Gołuchowa. Część kolejowej trasy przetnie bowiem również ich gminę.

– Zostały wybrane warianty, które przecinają również m.in. gminę Gołuchów  - poinformował ostatnio radnych wójt Marek Zdunek.

W ciągu kilku najbliższych tygodni jak wskazywał wójt samorząd będzie w posiadaniu dokładnych przebiegów wariantów.

– Wtedy będziemy mogli podać więcej szczegółów. W drugim półroczu mają się rozpocząć spotkania inwestorów z mieszkańcami. Nie obejdzie się bez pojedynczych wykupów i wywłaszczeń –zauważył Marek Zdunek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy