Reklama

Burmistrz Pleszewa z wotum zaufania i absolutorium za 2022 rok

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Budowa nowych mieszkań, inwestycje w infrastrukturę, która ma wspomagać przedsiębiorczość, remonty szkół czy budowa ścieżek rowerowych - to jedne z kluczowych inwestycji realizowanych przez Pleszew w roku 2022. Radni - oceniając działania burmistrza - uznali, że zasługuje na wotum zaufania oraz absolutorium.

Przedstawienie raportu o stanie Pleszewa za rok 2022, sprawozdanie z wykonania budżetu, udzielenie wotum zaufania oraz absolutorium burmistrzowi za miniony rok - to główne punkty obrad pleszewskich radnych, którzy spotkali się na sesji 25 maja.

Sesja absolutoryjna w Pleszewie

Niespodzianki oczywiście nie było, wszyscy rajcy obecni w sali jednogłośnie podnieśli ręce zarówno "za" udzieleniem wotum, jak i absolutorium dla Arkadiusza Ptaka.

Głosowanie poprzedziła dyskusja, której przyczynkiem był raport o stanie Pleszewa za rok 2022.

Podczas swojej prezentacji burmistrz omówił blisko 190-stronicowy dokument, akcentując też przy tym kwestie związane z realiami finansowymi, w jakich funkcjonuje miasto. 

Przypomnijmy: wcześniej temat omawiał także szerzej podczas tegorocznych zebrań wiejskich i osiedlowych.

Problemem, z jakim zmaga się obecnie samorząd, są malejące dochody, co związane jest m.in. z kwestią zmniejszonego udziału w podatku PIT oraz CIT, przy jednoczesnych rosnących cenach energii czy obsługi długu.

- To pokazuje, w jakiej sytuacji są gminy. Zawsze uważałem, że trzeba mówić prawdę, od początku do końca. Dlatego do przodu musimy iść w sposób rozważny - podkreślał burmistrz Arkadiusz Ptak.

Mieszkania, drogi, ścieżki rowerowe...

Jedną z największych inwestycji w minionym roku była rozpoczęta budowa nowych mieszkań, która kończy się w tym roku. Jak wyliczał włodarz, w sumie chodzi o 135 nowych lokali - w różnych lokalizacjach, plus domy jednorodzinne przy ul. Horoszkiewicza.

Tu także przypominał o finansowaniu wspomnianych prac.

- Całkowity koszt tych inwestycji to ok. 44,8 mln zł przy czym z budżetu gminy jest to raptem 8 mln zł. Reszta pochodzi ze źródeł zewnętrznych - zaznaczał Arkadiusz Ptak.

Ważną kwestią były także inwestycje w infrastrukturę drogową - w szczególności tę dla rowerzystów. Jak opowiadał burmistrz, na przestrzeni lat 2019-2022 ilość ścieżek rowerowych w Pleszewie wzrosła o ok. 100 proc.

- Może przyrost nie jest imponujący, ale wiele inwestycji było realizowanych na drogach powiatowych. W roku 2021 i 2022 więcej przeznaczyliśmy na drogi powiatowe niż nasze - gminne. Wyszliśmy bowiem z założenia, że nie ma sensu ich różnicować - skoro i tak chodzą po nich mieszkańcy miasta i gminy Pleszew - mówił Arkadiusz Ptak, zaznaczając, że w planie są kolejne realizacje.

Sami radni podkreślali z kolei, że wspomniane inwestycje - zwłaszcza w mieszkania - są szczególnie ważne z punktu widzenia mieszkańców.

- Przenosząc skalę budowy mieszkań w Pleszewie do skali całego kraju można powiedzieć, że to tak, jakby w całej Polsce powstało ok. 170 tys. mieszkań. Te inwestycje to ogromny sukces, ale i wysiłek - mówił m.in. radny Karol Szehyński.

Duże nakłady poniesiono w roku 2022 także na inwestycje oświatowe - m.in. dokończenie wielkiego remontu ZSP nr 3 w Pleszewie oraz prace przy kompleksowej przebudowie szkoły w Lenartowicach.

- Szkoła w Lenartowicach powinna zostać oddana do użytku w czerwcu - zapowiedział burmistrz. 

Wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza Pleszewa

Po przegłosowaniu wotum zaufania, włodarz - dziękując - podkreślał, że to, co dzieje się w mieście - jest zasługą wielu osób.

- Sukces ma wielu ojców - i to jest prawda. To nasze wspólne osiągnięcie. Porażka jest zawsze sierotą, tą sierotą jestem ja - i biorę za to odpowiedzialność. Odpowiedzialność za to, co się nie udało. Bo tak powinienem organizować pracę, i takie podjąć działania, żeby to, co podejmowaliśmy, udawało się - komentował tuż po udzieleniu mu wotum zaufania burmistrz Arkadiusz Ptak.

Wątpliwości nie było także podczas głosowania nad absolutorium

- Komisja rewizyjna pozytywnie oceniła wykonanie budżetu za rok 2022 - mówiła przewodnicząca, Jolanta Molska.

Burmistrz słowa podziękowania skierował także do radnych - za współpracę.

- Wielokrotnie na tej sali powtarzałem, że istnieje merytoryczna dyskusja. Mimo, że reprezentujemy różne interesy społeczne, terytorialne, potrafimy osiągać kompromis - skonstatował burmistrz Arkadiusz Ptak.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy