Ominęła je wojenna zawierucha, przetrwały do dziś
Miały stanowić umocnienie linii obronnej Prosny. Tuż przed wybuchem II wojny światowej w miejscowości Brudzewek, położonej w gminie Chocz, wybudowano dwa schrony bojowe. Front je ominął, dlatego w niezłym stanie przetrwały do dzisiaj. 9 lat temu, dzięki staraniom Fundacji Walkiria, zostały wpisane do rejestru zabytków.
- O wadze sukcesu niech zaświadczą liczby. Do naszych czasów w całym kraju zachowało się około 430 schronów polowych z 1939 roku. Do tej pory tylko 6 z nich widniało w rejestrze - mówił wtedy Tomasz Dalinkiewicz, prezes fundacji.
Wpisane na listę zabytków
Schrony znajdujące się Brudzewku były pierwszymi w Wielkopolsce, które wpisano na listę zabytków. Stało się to w symbolicznym dniu, bo 1 września - w 78. rocznicę agresji Niemiec na Polskę.
Dzięki zamieszczonym tablicom informacyjnym wiemy, że bunkier ma powierzchnię 6,2 m². Każdy posiada dwa stanowiska ckm. Broń była ustawiona na drewnianych stołach. Obsługiwała ją 5-osobowa załoga. Wyposażenie uzupełniały: stojak na karabiny obsługi, 4 półki, 3 taborety, zbiornik na wodę, 2 wiadra, sprzęt saperski, składający się z: 2 łomów, 4 łopat, kilofa oraz lampy naftowej, a także 4 świece, piecyk i mała skrzynia na żywność. Schrony były obsadzane przez żołnierzy pleszewskiego 70 pułku piechoty.
„Moralnie podbudowani i pewni”
Bunkry wspomniane są w książce „Udział społeczeństwa Ziemi Kaliskiej w wojnie obronnej 1939 roku”. O tym, co działo się w Brudzewku tuż przed 1 września pisał plutonowy Józef Depa.
- Nasza kompania otrzymała zadanie zajęcia stanowisk ogniowych (obronnych) na prawym brzegu rzeki Prosny, od mostu w Jankowie do miejscowości Brudzewek włącznie. Na odcinku kompanii były przygotowane rowy strzeleckie (okopy) oraz jeden żelbetonowy schron dla ciężkiej broni maszynowej. Żołnierze widząc tak poważne umocnienia polowe, czuli się moralnie podbudowani i pewni. W dodatku przed nami była rzeka Prosna, w której wody było po kolana, lecz w tym czasie zjawili się w Brudzewku inżynierowie oraz saperzy, którzy zaczęli na prędce budować zaporę, celem spiętrzenia wody w rzece. Angażowano ludność miejscową do pracy, wyznaczono podwody (transport konny).
Gdzie dokładnie znajdują się schrony? Jeden położony jest w zachodniej części miejscowości, przy zakolu rzeki Prosny. Natomiast drugi tuż przy drodze wojewódzkiej nr 442, po prawej stronie jadąc od Chocza w kierunku Kalisza, niemal na końcu wsi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.