Reklama

Pleszewscy Fanatycy przeprowadzą kolejną zbiórkę na odnowienie grobów powstańców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Pleszewscy Fanatycy przeprowadzą kolejną zbiórkę na odnowienie grobów powstańców - Zdjęcie główne

Pleszewscy Fanatycy przeprowadzą kolejną zbiórkę na odnowienie grobów powstańców wielkopolskich na naszym terenie | foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tuż przed 1 listopada w Pleszewie ruszy kolejna na naszym terenie zbiórka środków na renowację mogił Powstańców Wielkopolskich. Wszystko w ramach szerokiej inicjatywy kibiców Lecha Poznań – organizowanej już od wielu lat.

Już niedługo w Pleszewie zostanie zorganizowana kolejna "zbiórka powstańcza" - chodzi o trwającą od lat akcję związaną z renowacją grobów powstańców wielkopolskich.

Zbiórka na cmentarzach w Pleszewie. Chodzi o renowację mogił powstańców wielkopolskich

Przypomnijmy: zbiórka organizowana jest od lat przez Stowarzyszenie Kibiców Kolejorz i odbywa się co roku w całej Wielkopolsce - a cały dochód przeznaczany jest właśnie na renowację mogił bohaterów powstania wielkopolskiego.

Akcja ponownie odbędzie się także na naszym terenie. Kibice z Pleszewa - Pleszewscy Fanatycy - już dziś zapraszają wszystkich chętnych do pomocy.

- W dniu Wszystkich Świętych oraz w dni poprzedzające, jak co roku, będzie nas można spotkać przy pleszewskich cmentarzach - informują przedstawiciele Pleszewskich Fanatyków.

Jak dodają, do końca 2022 roku na pleszewskich cmentarzach zostanie wymienionych w sumie 7 nagrobków bohaterów powstania wielkopolskiego.

- Sześć z nich znajduje się przy ulicy Kaliskiej, zaś jeden na cmentarzu przy kościele pw. św. Floriana, przy ulicy Poznańskiej. Całkowity koszt renowacji wyniesie około 45.000 zł i w całości zostanie pokryty przez Stowarzyszenie Kibiców Kolejorz. Osoby zainteresowane udziatem w zbiórce czyli niezrzeszonych w naszym FC kibiców Kolejorza z Pleszewa, prosimy o kontakt, zachęcamy wszystkich do pomocy, tych starszych oraz najmłodszych - informują Pleszewscy Fanatycy.

Oto plan tegorocznej zbiórki przed cmentarzami w Pleszewie:

  • 29.10 - sobota 
  • 30.10 - niedziela 
  • 31.10 - poniedziałek 
  • 1.11 - wtorek
Przypomnijmy: sama akcja ma wieloletnią tradycję: zaczęła się w 2008 r. - okazji 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - z inicjatywy ówczesnego Stowarzyszenia „Wiara Lecha”  rozpoczęto akcję zapalania zniczy na grobach, pomnikach powstańczych w całej Wielkopolsce i poza nią.

Rok później środowisko kibiców Lecha poszło o krok dalej - rozpoczęto akcję zbiórek na odnawianie starych, zapomnianych mogił, pomników powstańców. Robiono to poprzez wolontariat na cmentarzach - nie tylko w Wielkopolsce. Efekty są imponujące: przez lata udało się odrestaurować setki mogił, ale także upamiętniające powstańców pomniki.

Warto podkreślić, że dzięki akcji kibiców Lecha Poznań udało się też ustalić lokalizację ponad 2,5 tys. powstańczych mogił, z których większość zostało oznaczonych specjalną imienną tabliczką przypominającą, że w tym miejscu został pochowany powstaniec. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy