Reklama

Poszukiwania wody w Pleszewie. Co z planowanym odwiertem w Lenartowicach?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Poszukiwania wody w Pleszewie. Co z planowanym odwiertem w Lenartowicach? - Zdjęcie główne

Kiedy rozpocznie się duży odwiert w Lenartowicach, związany z poszukiwaniem nowego, głębokiego, ujęcia wody dla Miasta i Gminy Pleszew?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kiedy rozpocznie się duży odwiert w Lenartowicach, związany z poszukiwaniem nowego, głębokiego, ujęcia wody dla Miasta i Gminy Pleszew? Sprawdziliśmy jak daleko przygotowane są te plany.

Przedsiębiorstwo Komunalne w Pleszewie przygotowuje się od dłuższego czasu do dużej operacji, związanej z poszukiwaniem nowego ujęcia wody dla miasta. W planie jest m.in. głęboki odwiert - na głębokość ponad 190 metrów w Lenartowicach. Piszemy o tym od ubiegłego roku na zpleszewa.pl i w "Życiu Pleszewa".

Pleszew chce szukać nowych ujęć wody

Przypomnijmy: planowany w przyszłości odwiert to droga i bardzo skomplikowana logistycznie operacja. I - co najgorsze - nie dająca 100 proc. gwarancji powodzenia.

- Studnia w Lenartowicach dotyczy około 192-metrowego odwiertu. Pokłady wody znajdują się nie tylko w rejonie szkoły, ale sięgają do Brzezia - mówił już wcześniej Grzegorz Knappe, prezes PK w Pleszewie.

Niestety - tak głębokie pokłady sprawiają, że nie ma pewności, czy się uda "trafić" w ujęcie podczas odwiertu.

- Musimy jednak podjąć to ryzyko. Szukanie w ujęciach głębokich ma największy sens, ponieważ te źródła powinny wyschnąć jak najpóźniej. W momencie, gdy będą problemy z wodą w rzece Prośnie, wówczas pierwsze do wyłączenia będzie ujęcie na Tursku "B". A bez tego mogłoby zabraknąć wody w Pleszewie do celów spożywczych. Musimy więc ryzykować, choć koszt samego tylko odwiertu to ok. 200 tys. zł - nie licząc przygotowań, dokumentacji, próbnego pompowania itd. Jeśli z kolei się uda trafić w wodę - wówczas koszy sięgałby ok. pół miliona złotych - tłumaczył prezes PK w Pleszewie.

Kiedy ruszy odwiert w Lenartowicach?

Na jakim etapie jest obecnie sprawa?

Przypomnijmy: wcześniej szacowano, że odwiert w Lenartowicach zostanie zrealizowany jeszcze w tym roku. PK ma już zatwierdzoną m.in. decyzję geologiczną od marszałka województwa. Wymagane są jednak jeszcze także inne pozwolenia. A to niestety wymaga czasu.

- Oczekujemy jeszcze cały czas na decyzję środowiskową oraz pozwolenie wodno-prawne - precyzuje dziś w rozmowie z "Życiem Pleszewa" Grzegorz Knappe, prezes PK.

W praktyce oznacza to, że "fizyczne" roboty mogą rozpocząć się prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy