Reklama

Pleszew szuka wody. Kiedy będzie odwiert w Lenartowicach? Burmistrz zapowiada

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: fot. Bartłomiej Owczarz

Pleszew szuka wody. Kiedy będzie odwiert w Lenartowicach? Burmistrz zapowiada - Zdjęcie główne

Pleszew szuka wody. Kiedy będzie odwiert w Lenartowicach? Burmistrz zapowiada | foto fot. Bartłomiej Owczarz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przygotowania do dużego odwiertu w Lenartowicach są praktycznie zakończone. Kiedy można spodziewać się na naszym terenie ciężkiego sprzętu, który będzie szukał nowego ujęcia wody dla Miasta i Gminy Pleszew?

Kiedy rozpocznie się duży odwiert w Lenartowicach, związany z poszukiwaniem nowego, głębokiego, ujęcia wody dla Miasta i Gminy Pleszew?

Planowany odwiert w Lenartowicach

Przypomnijmy: to droga i bardzo skomplikowana logistycznie operacja. I - co najgorsze - nie dająca 100 proc. gwarancji powodzenia.

- Studnia w Lenartowicach dotyczy około 192-metrowego odwiertu. Pokłady wody znajdują się nie tylko w rejonie szkoły, ale sięgają do Brzezia. Mamy już zatwierdzoną przez marszałka dokumentację geologiczną, w porozumieniu z geologiem chcemy zrealizować odwiert w przyszłym roku - zapowiadał wówczas Grzegorz Knappe, prezes PK w Pleszewie.

Niestety - tak głębokie pokłady sprawiają, że nie ma pewności, czy się uda trafić w ujęcie podczas odwiertu.

- Musimy jednak podjąć to ryzyko, choć nie mamy pewności czy się uda. Szukanie w ujęciach głębokich ma jednak największy sens, ponieważ te źródła powinny wyschnąć jak najpóźniej. W momencie, gdy będą problemy z wodą w rzece Prośnie, wówczas pierwsze do wyłączenia będzie ujęcie na Tursku "B". A bez tego mogłoby zabraknąć wody w Pleszewie do celów spożywczych. Musimy więc ryzykować, choć koszt samego tylko odwiertu to ok. 200 tys. zł - nie licząc przygotowań, dokumentacji, próbnego pompowania itd. Jeśli z kolei się uda trafić w wodę - wówczas koszy sięgałby ok. pół miliona złotych - tłumaczył prezes PK w Pleszewie.

Kiedy rozpoczną się prace przy wspomnianym odwiercie?

Kiedy rozpoczną się poszukiwania wody w Mieście i Gminie Pleszew?

Jak mówi burmistrz Pleszewa, na początku tego roku powinien zostać ogłoszony przetarg na wspomniany próbny odwiert.

- Dokumentacja jest przygotowana, przetarg powinien zostać rozpisany na początku roku. Myślę, że do końca lutego będziemy już wiedzieć, czego można się spodziewać po wspomnianym odwiercie - informuje burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy