Reklama

Sprzeciw mieszkańców wobec zmian na Rynku w Dobrzycy. Jest odpowiedź władz [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Co z planowanymi zmianami w ruchu w centrum Dobrzycy? Już wcześniej mieszkańcy oprotestowali nowe rozwiązania

Zmainy w ruchu w centrum Dobrzycy. Czy dojdą do skutku?

Przypomnijmy: o sprawie pisaliśmy szeroko na naszych łamach na początku tego roku. Podczas jednej z sesji rady miasta przegłosowano uchwałę, która zakłada przystąpienie do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Rynku w Dobrzycy.

W ramach szerszej koncepcji dyskutowano także o możliwej nowej organizacji ruchu w tym rejonie. Jak podkreślano, dokument jest kluczowy – w kontekście starań o dofinansowanie rządowe na tak długo oczekiwaną rewitalizację „serca” gminy. 

Planowane zmiany w ruchu wywołały jednak już wówczas spore zastrzeżenia radnych.

Były plany zmian na Rynku w Dobrzycy

Podczas spotkania radnych nie brakowało różnych opinii i wątpliwości - co do zaproponowanych przez władze Dobrzycy rozwiązań.

Przypomnijmy: nowe plany zakładały uruchomienie w przyszłości na fragmencie Rynku - od ul. Koźmińskiej do Bulsiewicza – ruchu dwukierunkowego. I to właśnie Koźmińska i Bulsiewicza zgodnie z założeniami mogły się stać ulicami, gdzie odbywałby się główny ruch w okolicy całego Rynku – przebiegający w stronę ul. Jarocińskiej – i na odwrót.

– Ruch byłby z pierwszeństwem przejazdu dla osób wjeżdżających od ul. Jarocińskiej w stronę Koźmińskiej, a pojazdy wjeżdżające w ul. Bulsiewicza z Rynku ustępowałyby pierwszeństwa tym nadjeżdżającym. Inaczej nie da się zorganizować ruchu na tym odcinku – tłumaczył wówczas radnym burmistrz.

Sam ruch wokół rynku dla aut osobowych miał zostać zapewniony. Była również propozycja – by wyłączyć z części ruchu ul. Pleszewską – od ul. Jarocińskiej do Rynku – tam ruch miałby być już jednokierunkowy.

Zgodnie z założeniami, wspomniane zmiany wymagałyby poprawienia wjazdów i wyjazdów w okolicy strażnicy OSP – od ul. Jarocińskiej. Tak – by zmieściły się tam „cięższe” pojazdy. Stąd właśnie ówczesna propozycja „przesmyku” dwukierunkowego z pierwszeństwem – by ciężarówki i autobusy mogły przejechać w okolicach Rynku. 

Wątpliwości co do zmian na Rynku w Dobrzycy

Warto przypomnieć, że już wówczas – nie brakowało wątpliwości co do tego rozwiązania wśród samych radnych.

– To dość duża zmiana, nie widzę tego rozwiązania stroną ul. Jarocińskiej – komentowała m.in. radna Lidia Parysek.

Wątpliwości zgłaszali też inni radni, dyskusje były szersze, rajcy odnosili się również do innych - wcześniejszych - propozycji organizacji ruchu. Pisaliśmy o tym szeroko w papierowym wydaniu "Życia Pleszewa".

Ostatecznie – po dyskusjach - uchwała została przegłosowana (nie było jednak jednomyślności - na 13 radnych 7 było "za", 1 "przeciw", a 5 "wstrzymało się").

Jak jednak podkreślano już wówczas, nie przesądzało to ostatecznie sprawy.

- Uwagi co do planu jeszcze będzie można zgłaszać – mówił wtedy, podczas sesji, przewodniczący rady Witalis Półrolniczak.

Sprzeciw mieszkańców w sprawie zmian na Rynku w Dobrzycy

Jak się szybko okazało – wspomniane uwagi mieszkańców, a właściwie konkretna petycja wyrażająca ich sprzeciw, wpłynęła do urzędu. Mieszkańcy przekazali jej treść także naszej redakcji – z podpisami 25 osób. W piśmie wprost wyrażają swoje obawy co do proponowanych zmian w ruchu na Rynku.

– Projekt ten jest nieprzemyślany, nielogiczny, zagrażający bezpieczeństwu pieszych, a także mogący przyczynić się do powstania szkód w zabytkowej substancji budynków mieszkalnych – piszą wprost ludzie.

Jak dodają, w głównej mierze chodzi o fakt, że wylot ul. Bulsiewicza w kierunku Rynku jest „tak wąski, że przy ruchu dwukierunkowym mijanie samochodów ciężarowych przekraczających często dopuszczalne ustawowo gabaryty, jest niemożliwy”.

Podkreślają również fakt przylegających tutaj zabytkowych budynków o charakterze mieszkalnym i użytkowym – zdaniem ludzi nowa organizacja ruchu spowodowałaby zagrożenie dla pieszych, czy klientów przyległej restauracji.

Argumentów w ich piśmie jest generalnie więcej – dotyczą zarówno wspomnianych obaw o bezpieczeństwo, jak i o praktycznego zastosowania nowej organizacji, która mogłaby powodować po prostu „okrężną” drogę.

Rozpatrzyli petycję mieszkańców odnośnie Rynku w Dobrzycy

Wniesiona przez mieszkańców petycja została rozpatrzona już przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji przy radzie gminy.

I ostatecznie – jak się okazuje – sprzeciw ludzi przyniósł skutek. 

Jak informuje burmistrz gminy Jarosław Pietrzak, organizacja ruchu na Rynku w Dobrzycy nie będzie zmieniana. Jednocześnie gmina zrezygnowała z ubiegania się o środki finansowe na rewitalizację rynku w ramach rządowego programu „Polski Ład”. 

Sama uchwała co prawda wciąż obowiązuje, jednak trzeba zaznaczyć, że w sensie ścisłym nie dotyczy wspomnianej organizacji ruchu, ale ogólnego ładu przestrzennego. Jak tłumaczył radnym z komisji burmistrz – dotyczy planowanego w przyszłości remontu ul. Jarocińskiej, której przebudowa zakłada dostosowanie wielkości skrzyżowania z ul. Bulsiewicza do obowiązujących przepisów.

Summa summarum radni z komisji przyznają, że obawy mieszkańców zawarte w piśmie - były zasadne.

Oto treść podsumownia odpowiedzi na petycję mieszkańców, którą rozpatrzyła Komisja Skarg, Wniosków i Petycji w Dobrzycy:

- Komisja Skarg Wniosków i Petycji zarekomendowała uznanie złożonej w dniu 18 stycznia 2022 r. petycji za zasadną, jednocześnie z zaznaczaniem, że na dzień 22 stycznia 2022 stała się ona bezprzedmiotowa w związku z oświadczeniem p. Burmistrza o wycofaniu się z planów zmian organizacji ruchu w centrum Dobrzycy - można przeczytać w podsumowaniu.

Rajcy z komisji tłumaczą przy tym, że wynika to z kwestii formalnych.

– Jak najbardziej jesteśmy za mieszkańcami, natomiast w związku z wycofaniem się z planów – tematu po prostu nie ma – tłumaczył ponadto prościej sprawę - podczas wcześniejszej komisji - radny Karol Banaszak. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy