Reklama

Stanisław Małyszko zasłużony dla województwa wielkopolskiego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pleszewianin Stanisław Małyszko, znany i ceniony archiwista, badacz, regionalista, autor kilkunastu książek, wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych - został wyróżniony odznaką honorową "Za Zasługi Dla Województwa Wielkopolskiego".

Stanisław Małyszko - znany etnograf, badacz budownictwa folwarcznego i ludowego, dziejów wsi południowo-wschodniej Wielkopolski, cmentarzy, kapliczek, kościołów, figur i krzyży przydrożnych - otrzymał wyjątkowe odznaczenie.

W piątek - 25 listopada 2022r. - w Kaliszu, podczas promocji najnowszej książki pleszewianina "Drewniane kościoły w powiecie kaliskim i Kaliszu”, która jest już 16. pozycją w jego naukowej karierze, władze samorządu wielkopolskiego przyznały mu odznakę honorową "Za zasługi dla województwa wielkopolskiego".

Stanisław Małyszko zasłużony dla województwa wielkopolskiego

Przypomnijmy: to najwyższe wyróżnienie, przyznawane przez zarząd województwa. Oficjalnego wręczenia dokonał wicemarszałek Krzysztof Grabowski wraz z radną sejmiku Marzeną Wodzińską.

- Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie wręczyć to wyróżnienie panu Stanisławowi, bo to co robi - nie tylko tu w powiecie kaliskim, ale całej w Wielkopolsce - powoduje, że ta odznaka po prostu mu się należała. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości - mówił wicemarszałek województwa, Krzysztof Grabowski.

Warto zaznaczyć, że wiele z wcześniejszych publikacji Stanisława Małyszki dotyczyło powiatu pleszewskiego - napisał m.in. szereg książek o historii wsi z gminy Gołuchów, za co przyznano mu swego czasu tytuł "zasłużonego dla gminy Gołuchów".

Stanisław Małyszko przez minione lata opisywał także wielkopolskie majątki - jego ostatnia publikacja dotyczyła powiatu krotoszyńskiego.

Podczas wręczania odznaki honorowej Marzena Wodzińska podkreślała, że liczy oczywiście na kolejne publikacje autora.

- Życzę, żeby takich publikacji było dwa razy tyle - mówiła w piątek Marzena Wodzińska.

To nie koniec. Podczas spotkania Stanisław Małyszko otrzymał także inne wyróżnienie - zarząd powiatu kaliskiego przyznał mu odznakę honorową "Szlaku Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej”.

- Dziś szlak kościołów drewnianych to marka powiatu kaliskiego. Myślę, że będzie jeszcze bardziej propagowana - poprzez tę publikację - mówił, podczas wręczania wyróżnienia, Krzysztof Nosal, starosta kaliski. 

Sam odznaczony dziękuje z kolei za docenienie jego dotychczasowej pracy.

- Olbrzymim zaskoczeniem i wyróżnieniem było przyznanie mi dwóch niezmiernie ważkich odznaczeń: „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” przez zarząd województwa wielkopolskiego oraz odznaki honorowej Szlaku Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej przez zarząd starostwa powiatowego w Kaliszu - nie ukrywa Stanisław Małyszko.

Jak dodaje, jego najnowsza publikacja jest częścią większego projektu.

- Książka „Drewniane kościoły w powiecie kaliskim i Kaliszu” nie powstałaby, gdyby nie zamysł i energiczne działania prezes Alicji Łuczak i Stowarzyszenia Nasze Kaliskie. Powstanie tej książki weszło w skład szerszego projektu „Drewniane kościoły w powiecie kaliskim opisane i wydane” realizowanego przez to stowarzyszenie, który obejmował także plenerowe warsztaty malarskie. Dziękuję Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Wielkopolskiego, Starostwu Powiatowemu w Kaliszu oraz władzom siedmiu gmin: Blizanów, Ceków-Kolonia, Godziesze Wielkie, Lisków, Mycielin, Opatówek, Stawiszyn za życzliwe wsparcie tych działań. Mam nadzieję, że było warto - komentuje Stanisław Małyszko.

Pleszewski badacz zaznacza ponadto, że kościoły, których opis znalazł się w publikacji - są czymś, z czego możemy być dumni w całej Europie.

- Pokazuję je często gościom z zagranicy, i robią one na nich zawsze ogromne wrażenie. Właśnie one. Nie te gotyckie, neogotyckie, murowane, ale drewniane. Powinniśmy się tym chlubić, mamy coś wspaniałego na naszym terenie. Pokazujmy to - podkreślał podczas promocji swojej najnowszej książki Stanisław Małyszko.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy