reklama
reklama

Zebranie osiedlowe w Pleszewie. "Trzeba walczyć z wandalami i śmieciarzami" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wandale niszczący lokalną infrastrukturę oraz osoby, które… podrzucają śmieci – to jedne z głównych problemów na pleszewskich osiedlach. Za nami połączone zebranie osiedli „Wokół Wieży”, „Zachodniego”, „Reja” oraz „Zielonego”.
reklama

Zebranie osiedlowe w Pleszewie

Po zebraniach na wsiach – przyszedł czas na zebrania osiedlowe. Na naszej stronie relacjonowaliśmy już m.in. spotkanie osiedla „Wojska Polskiego”, oraz osiedli "Królewskiego" i "Piastowskiego".

Dziś - we wtorek 26 kwietnia - odbędą się kolejne: osiedle „Rodzinne” spotka się o godz. 17.00 w wigwamie przy ul. Piaski, a o 19.00  w sali ratusza odbędzie się połączone spotkanie osiedli „Śródmieście” i „Jordanowskie”.

Za nami już także połączenie zebranie osiedli „Wokół Wieży”, „Zachodniego”, „Reja” oraz „Zielonego”, które odbyło się w kwietniu w sali kina „Hel”. Frekwencja nie była powalająca, jednak problemów, jak zaznaczano, nie brakuje.

Potrzebny monitoring na osiedlach w Pleszewie

W sprawozdaniach poszczególnych przewodniczących powtarzały się praktycznie dwie kwestie: zniszczenia dokonywane przez wandali oraz podrzucanie śmieci. Dlatego też nasze osiedla zdecydowały, że będą inwestować w tym roku w monitoring.

- W roku 2022 budżet osiedlowy w całości przeznaczymy na zamontowanie monitoringu przy naszym boisku – mówiła Dorota Żarnowska, przewodnicząca osiedla nr 6 „Wokół Wieży” w Pleszewie.

Bo jak zaznaczała, w tym roku doszło do uszkodzenia nowej barierki przy wjeździe na boisko. Mimo zgłoszenia sprawy na policję, wandali nie udało się wykryć. Stąd pomysł na kamery, tym bardziej, że nie brakuje wciąż osób, które wyrzucają gdzie popadnie śmieci. Nowy monitoring pozwoli walczyć z tym zjawiskiem. Osobną kwestią jest także bezpieczeństwo – zwłaszcza dzieci.

– Nie brakuje piratów drogowych, problemem są także używki. Musimy być czujni, zgłaszałam wszystko osobiście komendantowi policji, będziemy czekać na efekty – mówiła na zebraniu przewodnicząca osiedla „Wokół Wieży”.

Podczas zebrania nie zabrakło także omówienia spraw, które powtarzają się od lat – chodzi choćby o nieszczęsne studzienki kanalizacyjne na ul. Marszewskiej, które są zmorą kierowców.

Wandali nie brakuje także w innych częściach Pleszewa. Bernadeta Gawrońska, przewodnicząca osiedla nr 7 „Zachodnie” również zaznaczała, że budżet osiedlowy na rok 2022 zostanie przeznaczony m.in. na monitoring.

– Było kilka nieprzyjemnych zdarzeń na osiedlu podczas ferii w tym roku, nieznana grupa młodzieży urządziła jakieś pirotechniczne zabawy przy naszej drewnianej altance, ponadto zdewastowano m.in. psi pakiet i kosze na śmieci przy boisku. Nie złapaliśmy tych osób, brakuje nam po prostu monitoringu. Jesteśmy w trakcie – chodzi o kwestię podłączenia do światłowodu – mówiła przewodnicząca osiedla, podsumowując, że w kwestii bezpieczeństwa jest jeszcze sporo do zrobienia.

Podrzucanie śmieci - to kolejny problem na osiedlach

Kolejnym kłopotem w mieście są osoby, które… podrzucają śmieci. Tak jest m.in. na osiedlu nr 1 „Zielonym” o czym mówił przewodniczący Marcin Walczak.

– Problem jest ze śmietnikiem przy ul. Osiedlowej, gdzie podrzucają śmieci, ludzie potrafią przywozić np. cały samochód kartonów. Mamy plany budowy wiaty śmietnikowej, jednak koszty, szacowane wcześniej na 100 tys. zł, teraz wzrosły do ok. 200 tys. zł. To kosmiczne pieniądze – mówi wprost przewodniczący.

Samo osiedle od lat z kolei inwestuje w plac zabaw w rejonie ul. Wierzbowej. W tym roku kupiona będzie huśtawka – dla rodzica i dziecka.

O „śmieciowych” problemach mówił także Andrzej Załustowicz, przewodniczący osiedla nr 9 „Reja” w Pleszewie.

– Trudno znaleźć na to sposób, dlatego budżet na rok 2022 przeznaczymy właśnie na zakup kamer – mówił przewodniczący.

– Może dzięki nim uda się nam łatwiej wyłapać chuliganów i osoby, które zaśmiecają nam tereny – komentował Andrzej Załustowicz.

Czy na ul. Kusocińskiego w Pleszewie może być próg?

Podczas zebrania odbyła się również tradycyjna prezentacja zmian i planowanych inwestycji w mieście przez obecne władze miasta.

Nie zabrakło również uwag i pytań ze strony przybyłych mieszkańców. Wśród próśb znalazła się m.in. kwestia bezpieczeństwa na ul. Kusocińskiego. Mieszkańcy prosili o rozwiązanie kłopotów, np. poprzez montaż progu.

– Widzę kłopot w tym miejscu. Czy progi są możliwe, nie jestem przekonany ze względu na zakręt, ale być może pomocny byłby znak „Zakaz postoju” – zastanawiał się „na gorąco” wiceburmistrz Andrzej Jędruszek.

Na ul. Marszewskiej w Pleszewie niektórzy kierowcy pędzą

Inną kwestią związaną z bezpieczeństwem była ulica Marszewska – i prędkości, jakie rozwijają tutaj niektórzy kierowcy. Jeden z mieszkańców zaproponował, by zamontować tu inteligentny system mierzący prędkość i obrazujący go na interaktywnej tablicy.

– Takie rozwiązanie funkcjonuje w gminie Dobrzyca. Może, gdyby tu było również, to zginęłoby mniej kotów i psów – sugerował mieszkaniec.

Wiceburmistrz odpowiadał, że pomysł jest wart rozważenia.

– To już kwestia powiatu, ponieważ droga należy do nich, ale zapiszemy sprawę i ją przekażemy – odpowiadał Andrzej Jędruszek.

Sporą część dyskusji zabrały także kwestie poruszone przed jednego z przedsiębiorców, który omawiał m.in. temat przetargów – apelując, by duże inwestycje miały przetargi rozpisywane na poszczególne etapy.

– Dzięki temu szanse miałby lokalne firmy – zaznaczał.

Wiceburmistrz odpowiadał z kolei, że nic nie stoi na przeszkodzie, by firmy budowlane z naszego ternu utworzyły swego rodzaju konsorcjum – by wspólnie wystartować w przetargu, ponadto i tak obecnie nasze firmy są podwykonawcami poszczególnych prac.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama