Reklama

Cmentarze w Pleszewie. Ile nekropolii jest w Pleszewie? Ile było?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia Pleszewskie cmentarze. Historyczna podróż po nekropoliach. Kiedy i gdzie powstały? Ile ich było?

Cmentarz to miejsce pamięci, zadumy, refleksji i pojednania ludzi - niezależnie od poglądów, wyznania czy statusu społecznego. Zgodnie z wielowiekowym zwyczajem cmentarz to miejsce spoczynku naszych bliskich zmarłych. Ile nekropolii było na przestrzeni lat w Pleszewie? Ile jest obecnie?

Cmentarze w Pleszewie. Historia

Od początków chrześcijaństwa w Polsce zmarłych chowano głównie przy kościołach. Tak było mniej więcej do końca XVIII wieku - także w samym Pleszewie.

Warto jednak zaznaczyć, że jeśli w międzyczasie odnotowywano masowe zgony - w wyniku jakiejś epidemii - wówczas tworzono osobne cmentarze - na obrzeżach miejscowości.

Cmentarz choleryczny w Pleszewie. Gdzie był?

Pleszew również przez wieki nawiedzały różnego rodzaju epidemie. Cmentarz choleryczny na naszym terenie znajdował się przed wielu laty na drodze do Marszewa.

Dziś nie ma już jednak po nim śladu. Miejscem pamięci o zmarłych na cholerę jest jednak dziś jeszcze krzyż choleryczny, której znajduje się przy ul. Kaliskiej w Pleszewie.

Cmentarz żydowski w Pleszewie. Gdzie był?

Na początku XIX wieku powstała w naszym regionie gmina żydowska, która swoim zasięgiem obejmowała tereny od Sobótki, po Gołuchów i Grab. W roku 1813 – dzięki staraniom gminy żydowskiej – utworzono cmentarz żydowski w Pleszewie.

Cmentarz żydowski w Pleszewie powstał w 1817 roku. Pierwszą pochowaną była Jitte córka Lejba, zmarła zimą 1817 roku. Kirkut leżał wówczas daleko na południe od miasta – jeszcze dalej niż osada Malinie – na wzgórzu, gdzie kiedyś stały wiatraki. Obecnie są to tereny osiedla Mieszka I - tam właśnie było wejście na cmentarz. Dziś są tu bloki.

- Zasięg starego cmentarza pokazuje dziś mniej więcej linia starych drzew. Najpierw otoczony był rowem, potem postawiono kamienny mur. Na północ od cmentarza – mniej więcej na linii dzisiejszego przedszkola - został postawiony domek strażnika cmentarnego – opowiadał niegdyś o histori tej nekropolii dyrektor muzeum w Pleszewie.

Dziś nic nie pozostało po dawnych grobach.

Cmentarz ewangelicki w Pleszewie. Gdzie jest?

Ślady bytności po ewangelikach w Pleszewie sięgają końca XVIII wieku. Powstanie parafii ewangelickiej datowane jest na rok 1794 – kiedy to miejscowi Niemcy podjęli uchwałę, aby połączyć siły z tzw. karczownikami – protestantami, którzy napływali do naszej okolicy osiadając i tworząc m.in. Dobrą Nadzieję czy Zieloną Łąkę. Przy pierwszym ewangelickim kościele w Pleszewie usytuowano w roku 1795 cmentarz, który był z czasem poszerzony.

Miejsce to - znajdujące się obecnie przy ul. Wojska Polskiego - zmieniało się, i zmieniało właścicieli. Jakiś czas temu część obszaru została zrewitalizowana. Dziś teren jest zamknięty dla osób postronnych.

Cmentarze przy kościołach w Pleszewie. Dziś pozostał jedynie cmentarz przy parafii św. Floriana.

Jak wspominaliśmy - od początków chrześcijaństwa w Polsce zmarłych chowano przy kościołach.

W związku z brakiem wolnej przestrzeni, z czasem szczątki przenoszono jednak z ziemi i chowano w tzw. ossarium. Nie inaczej było w samym Pleszewie. Zgodnie z danymi historycznymi istniało ono m.in. przy pleszewskiej farze - ossarium powstało tu w roku 1736.

30 lat później, w roku 1766, z inicjatywy ówczesnego burmistrza Pleszewa Marcina Jezierskiego, wydobyto z kolei z podziemi kościoła farnego wszystkie doczesne szczątki pleszewian i pochowano je we wspólnym grobie przy kościele.

Parafialna nekropolia powiększała się przez lata o kolejne ulice w rejonie obecnego centrum. Przed laty zajmowała teren od dzisiejszego placu Kościelnego do ul. Szkolnej.

Wszystko zmieniło się jednak drastycznie po wielkim pożarze, jaki wybuchł w Pleszewie w nocy z 9 ma 10 czerwca 1806 roku. Spłonęło wówczas wiele budynków i cała infrastruktura - nawet sam ratusz.

Dziś po dawnym cmentarzu nie ma już śladu, jednak warto zaznaczyć, że część zmarłych osób przeniesiono na inny cmentarz - przy kościele pw. św. Floriana (na czas odbudowy fary, która spłonęła - był on głównym kościołem w Pleszewie).

Później, przy odbudowie kościoła farnego, nie odtworzono żadnych nagrobków ani tablic epitafijnych na murach.

Dziś przy farze znajduje się mur pamięci - gdzie odprawiane są różnego rodzaju uroczystości patriotyczne.

Zgodnie z wiedzą historyków, cmentarz znajdował się również przed wielu laty w rejonie obecnej ul. św Ducha - gdzie dawniej znajdował się kościół, którego już jednak - po pożarze w roku 1856 - nie odbudowano. Dowodem na to, że był tutaj kiedyś cmentarz są szczątki, jakie odkopano podczas robót związanych z modernizacją ul. św. Ducha.

Wspomniane szczątki pochowano później na jedynym istniejącym do dziś przykościelnym cmentarzu w samym Pleszewie - który znajduje się przy parafii pw. św. Floriana.

Cmentarz parafialny przy kościele pw. św. Floriana w Pleszewie

W okolicy zabytkowego drewnianego kościoła pw. św. Floriana znajduje się niewielki parafialny cmentarz. Na cmentarzu znajduje się m.in. grobowiec rodziny Suchockich. 

W roku 2020, dzięki inicjatywie byłych wychowanków i obecnych parafian z proboszczem ks. kan. Krzysztofem Guziałkiem, postawiono tu tablicę - poświęconą pamięci ks. Jana Schmeltera, który był więźniem obozu w Dachau.

Cmentarz przy ul. Kaliskiej w Pleszewie

Cmentarz przy ul. Kaliskiej, będący dziś jedną z dwóch głównych nekropolii w mieście - powstał w połowie XIX wieku. Zbudowano go w roku 1857 - na gruntach przekazanych przez samych mieszkańców - m.in. ród Straburzyńskich, których pomniki do dziś znajdują się przy wejściu.

- To jedna z pięciu rodzin, które dały ziemię pod ten cmentarz. To była rodzina, która przeżyła 300 lat w Pleszewie praktycznie na jednej ulicy. Właśnie tutaj na Kaliskiej - opowiadał niedawno dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie Adam Staszak.

Dziś, spacerując po cmentarnych alejkach można obejrzeć miejsca spoczynku wielu ciekawych i często znamienitych osób, jak chociażby: duszpasterzy pleszewskich parafii, pierwszego burmistrza miasta Stefana Karczewskiego, powstańców wielkopolskich z płk. Ludwikiem Bociańskim i mjr. Feliksem Paminem na czele, ofiar agresji niemieckiej na Polskę w 1939 r. czy Stanisława Broeckere – dyrektora Banku Spółdzielczego w Pleszewie.

Cmentarz komunalny przy ul. Piaski w Pleszewie

Cmentarz komunalny przy ul. Piaski w Pleszewie jest "najmłodszą" pleszewską nekropolią. Datuje się ją na końcówkę lat 70. minionego wieku. Poza tradycyjnymi grobami znajduje się tu także kolumbarium. Niedawno okoliczny teren został zmodernizowany - powstał tutaj nowy parking.

Warto na koniec dodać ciekawostkę. Bo choć sam cmentarz komunalny jest "najmłodszy" w Pleszewie - to zlokalizowany jest w miejscu dawnego najstarszego cmentarzyska na naszym terenie, który pamięta czasy kultury łużyckiej i jest datowany na lata 1500 p.n.e.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy