2024 nie należał, niestety, do najłatwiejszych. To był rok ważnych zmian. Zobaczcie, co się działo?
Trąby powietrzne i powódź
Wichury, tornada, podtopienia, zalania, a na południu kraju – wielka powódź. Specjaliści mówią wprost – to m. in. efekt zmian klimatycznych. Latem uporczywe upały przeplatały się z burzami obfitującymi w ulewne deszcze. W lipcu przez nasz teren przeszła nawałnica. Wiatr pozrywał dachy, uszkodził linie energetyczne, połamał konary, w niektórych miejscach wyrwał drzewa z korzeniami.
- Nigdy czegoś takiego nie było, zawsze nas omijało – mówili nam mieszkańcy gminy Czermin, gdzie żywioł spowodował najwięcej szkód.
W Kościelnej Wsi w gminie Gołuchów z zalaniami walczono kilka razy – i w czerwcu, i w lipcu, i w sierpniu.
- Na polu jest jezioro, większość upraw mam zniszczonych – mówił nam miejscowy rolnik.
Woda w niektórych miejscach sięgała nawet jednego metra. Doszło do oberwania krajowej 12. A wójt Gołuchowa wskazywał wprost, że czegoś takiego jeszcze nie widział. Z kolei mieszkańcy gminy Dobrzyca jeszcze nie zapomnieli, o zniszczeniach, jakich dokonał Orkan w 2022 roku, a już mierzyli się z kolejną trąbą powietrzną. Lej widoczny był tym razem nad polami i wywołał sporo obaw.
- Było widać z daleka jak się porusza polami, w stronę Sośnicy i Dobrzycy. Wyglądało to groźnie - opowiadała nam mieszkanka pobliskiego Fabianowa.
Niestety – przez południe Polski przeszła wielka woda. Mieszkańcy również z naszego regionu ruszyli powodzianom z pomocą. Organizowane były zbiórki pieniędzy i najpotrzebniejszych rzeczy.
Wybory samorządowe i do Europarlamentu
Najpierw konstruowaliśmy nasze „lokalne parlamenty”. Wybraliśmy 6 włodarzy, w tym 3 burmistrzów – Arkadiusz Ptak - Pleszew, Jarosław Pietrzak - Dobrzyca, Magdalena Marciniak – Chocz oraz 3 wójtów – Tomasz Pawlak - Gołuchów, Robert Łoza - Gizałki, - Sławomi Spychaj – Czermin. Mamy też 115 radnych - 21 w Radzie Miejskiej Pleszewa, 19 w Radzie Powiatu Pleszewskiego i po 15 w radach gmin - Dobrzyca, Chocz, Gołuchów, Gizałki i Czermin. Warto nadmienić, że w wyniku układu sił koalicyjnych w powiecie - starostą został - Maciej Wasielewski, a wicestarostą – Marek Zdunek.Mamy też 7 radnych w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z naszego okręgu nr 5, w tym Leszka Bierłę z Pleszewa. Frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 51,94% w kraju i 56,72% w powiecie.
Były też wybory do Europarlamentu. Okazało się, że z Wielkopolski mamy sześcioro posłów. To Ewa Kopacz z KO, Michał Wawrykiewicz z KO, Marlena Maląg, PiS, Anna Bryłka, Konfederacja, Joanna Szeling – Wielgus, Lewica oraz Krzysztof Hetman, PSL, Trzecia Droga. Frekwencja była słaba, w kraju ledwie 40,65%, a naszym powiecie jeszcze gorzej – bo tylko 33,96%.
Najwięcej mandatów w kraju zdobyła KO (21), PiS (20). Później Konfederacja (6), trzecia Droga (3) i Lewica (3).
Wspaniałe jubileusze
W 2024 roku świętowaliśmy 20 lat Polski w UE. Tu ważne były liczby. Warto wiedzieć, że otrzymaliśmy aż 249,6 mld euro z budżetu Wspólnoty w latach 2004-2024, w tym: około 165 mld euro stanowiły środki przekazane na realizację projektów w ramach funduszy polityki spójności: transport, przedsiębiorczość i innowacyjność, kapitał ludzki, ochrona środowiska i energetyka, a około 78 mld euro wpłynęło do Polski w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. A 85,8 mld euro – tyle w tym czasie Polska przekazała do UE. To oznacza, że za każdą wpłaconą złotówkę nasz kraj otrzymał z unijnego budżetu trzy złote. (dane ministerstwa finansów)W Broniszewicach samorządowcy, przedstawiciele Lokalnych Grup Działania i innych organizacji społecznych spotkali się, by wspólnie podsumować 20-lecie obecności Wielkopolski w Unii Europejskiej. Było się czym chwalić, bo beneficjenci Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w województwie wielkopolskim otrzymali ponad 2 miliardy złotych. Te pieniądze zmieniły oblicze wsi. Inwestowano w modernizację dróg, gospodarkę wodno-ściekową, obiekty pełniące funkcje kulturalne, targowiska, kształtowanie przestrzeni publicznej, infrastrukturę turystyczną, kulturalną i sportową oraz przedsiębiorczość.
Świętowaliśmy też wiele lokalnych jubileuszy m. in. 25 lat powiatu, 75-lat biblioteki w Pleszewie, 5 lat Zajezdni Kultury w Pleszewie czy 65 – lat szkoły przy Zielonej w Pleszewie.
Inwestycje w powiecie pleszewskim
W każdej z gmin oddawano do użytku nowe drogi, chodniki, ścieżki, sale. Remontowano szkoły, przedszkola. Z największych przedsięwzięć inwestycyjnych warto wymienić budowaną właśnie centralną stację wodociągową w Pleszewie. Będzie ona kosztowała blisko 30 milionów złotych. A także budowę Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie – co pochłonie z kolei 21 milionów złotych.
Zasłużeni i wyróżnieni
Do grona zasłużonych dla Pleszewa dołączyli Ryszard Bosacki - ordynator oddziału ginekologiczno – położniczego w pleszewskim szpitalu, Ryszard Borkiewicz oraz Paweł Przybył. Tytuł zasłużonego dla gminy Gołuchów odebrał były wójt – Marek Zdunek.Renata i Marek Olejniczak z miejscowości Czechel w gminie Gołuchów zostają laureatami konkursu „Wielkopolski Rolnik Roku". Prowadzą oni gospodarstwo o powierzchni ponad 100 hektarów specjalizujące się w hodowli drobiu.
Z kolei Olgierd Rusinek i Krzysztof Szac odbierają nagrody honorowe starosty pleszewskiego - Statuetki Artura Szenica. To w dowód uznania za osobiste zaangażowanie i starania o reaktywowanie powiatu pleszewskiego w latach 90-tych.
Artur Kowalski i Dagmara Leszkowicz-Zaluska zostają ambasadorami Zajezdni Kultury w Pleszewie.
W minionym roku doszło do sporych zmian kadrowych m.in. w OKL Gołuchów, pleszewskim starostwie, KRUS i placówkach oświatowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.