Reklama

Gołuchów – Erkner. Współpracują ponad 20 lat [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 20 lat trwa współpraca niemieckiego Erkner i gminy Gołuchów. Dzielą się doświadczeniami codziennego życia i korzystają ze swojej wiedzy w różnych dziedzinach – od edukacji i kultury począwszy, na gospodarce kończąc.

Współpraca partnerska jest częścią życia Europy od wczesnych lat pięćdziesiątych, jednocząc ludzi ponad granicami. Przyjaźń Erkner i Gołuchowa rozpoczęła się w 2001 roku. To właśnie wtedy 25 sierpnia  została podpisana oficjalna umowa partnerska. Sygnatariuszami dokumentów byli wójt Marek Zdunek oraz Joachim Schulze, ówczesny burmistrz niemieckiego miasta. 

Zdeklarowano wówczas m.in. okazywanie przyjaznych stosunków między mieszkańcami i organizacjami społecznymi, obejmującymi szkolnictwo, kulturę, opiekę zdrowotną oraz socjalną, kontakty młodzieżowe, wymianę doświadczeń na płaszczyźnie polityki komunalnej, w zakresie ochrony środowiska czy infrastruktury.

Huczne świętowanie 

10 lat później hucznie świętowano jubileusz. Uroczystości odbyły się w sali gobelinowej gołuchowskiego Zamku. Dla zebranych wystąpił Chór Seniorów. Przygotowano również wystawę fotograficzną obrazującą dekadę współpracy.

Z kolei w Erkner oficjalne obchody połączone były z świętowaniem Dnia Jedności Niemiec. Na scenie zaprezentował się Chór Seniorów z Gołuchowa. Rada Seniorów z Erkner zorganizowała rejs statkiem po jeziorach Berlina. W ratuszu otwarto wystawę prac powstałych podczas pleneru malarskiego w Gołuchowie.

Podwójny jubileusz

Obchody 20-lecia współpracy ze względu na pandemię odbyły się dopiero w tym roku i zostały połączone z jubileuszem Gołuchowskiego Centrum Kultury „Zamek”. 

- Bardzo cieszę się z obecności delegacji. Mamy co świętować. Na przestrzeni minionych 20 lat współpracę partnerską nawiązały i realizowały m.in. szkoły, sportowcy, seniorzy, artyści, stowarzyszenia, instytucje kultury - mówił wójt Marek Zdunek.

Przedstawiciele delegacji niemieckiej poza podziękowaniami złożyli również na ręce Marka Zdunka czek o wartości 10 tys. euro na pomoc dla przebywających na terenie gminy uchodźców z Ukrainy. 

Ważnym wydarzeniem wieczoru było podpisanie oficjalnego porozumienia o współpracy Gołuchowskiego Centrum Kultury ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Sztuki – Kunstfreunde Erkner e.V., którym kieruje Sigrid Riedel.

- Myślałyśmy już o tym od dawna, ale pandemia nam skutecznie przeszkadzała. Lepszej okoliczności niż jubileusz jednak nie mogłyśmy sobie wymarzyć - podkreślała Patrycja Walerowicz-Wojtkowiak, dyrektor GCK.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy