reklama

Pleszew odebrał prestiżową nagrodę w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPodczas jubileuszowej gali Towarzystwa Urbanistów Polskich władze Pleszewa odebrały nagrodę, którą przyznano miastu już w roku 2020 - w ramach konkursu na najlepiej zrewitalizowaną miejską przestrzeń publiczną. Polscy urbaniści docenili projekt „Pociąg do kultury”, czyli utworzenie siedziby Zajezdni Kultury oraz biblioteki publicznej na terenach pokolejowych.
reklama

Towarzystwo Urbanistów Polskich oficjalnie wręczyło nagrody w ramach swoich konkursów organizowanych w ostatnich latach. 

Przypomnijmy: jak pisaliśmy już wcześniej na łamach "Życia Pleszewa", rewitalizacja terenów pokolejowych w Pleszewie została nagrodzona w prestiżowym konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich w kategorii na najlepiej zagospodarowaną miejską przestrzeń publiczną w Polsce - za rok 2020.

Nasze miasto znalazło się wówczas w prestiżowym gronie (wyróżniono wtedy także w tej kategorii Orzegów oraz Gdynię).

Pleszew odebrał nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich

W związku z pandemią, nie można było oficjalnie wręczyć nagrody - teraz jednak udało się zorganizować dużą, uroczystą galę w Łodzi, podczas której wyróżniono projekty za lata 2020, 2021 oraz 2022.

reklama

Nasze miasto zostało wyróżnione za rok 2020 - chodzi o duży projekt pt. „Pociąg do kultury”. Przypomnijmy: to dwie sztandarowe inwestycje ostatnich lat, czyli utworzenie siedziby Zajezdni Kultury oraz Biblioteki Publicznej w miejscu dawnego dworca kolejowego na zdegradowanym terenie pokolejowym.

- Nowe siedziby biblioteki, domu kultury i teren wokół - to nasza wizytówka i przykład inwestycji zrealizowanej z dotacji unijnych przy dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego – podkreśla dziś burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.

reklama

Jak dodaje, wielkie podziękowania należą się dziś de facto wszystkim, którzy mieli i nadal mają wkład w tworzenie kultury na terenach pokolejowych w Pleszewie.

Przypomnijmy: rewitalizacja terenów pokolejowych zakończyła się w 2019 roku. Odnowiona przestrzeń działa w myśl idei „trzeciego miejsca”.

- Nagrodę przyznano za kompleksową rewitalizację byłych obszarów i obiektów kolejowych przekształconych w centrum życia społecznego.  Na terenie dawnej stacji PKP utworzono Bibliotekę Publiczną i nową siedzibę Miejskiego Domu Kultury, przebudowano otaczającą przestrzeń na terenie dawnego dworca kolejowego i wyeksponowano cenne elementy infrastruktury szynowej. Miejsce stało się pomnikiem historii regionu i magnesem dla miłośników kolei wąskotorowej z całego kraju i Europy. Kapituła Konkursu doceniła pomysłowość rozwiązań przestrzennych, precyzję w zachowaniu wartości  historycznych oraz  jakość społeczną wprowadzonych zmian w procesie rewitalizacji - można było przeczytać w uzasadnieniu nagrody przyznanej przez Towarzystwo Urbanistów Polskich.

reklama

 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama