Towarzystwo Urbanistów Polskich oficjalnie wręczyło nagrody w ramach swoich konkursów organizowanych w ostatnich latach.
Przypomnijmy: jak pisaliśmy już wcześniej na łamach "Życia Pleszewa", rewitalizacja terenów pokolejowych w Pleszewie została nagrodzona w prestiżowym konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich w kategorii na najlepiej zagospodarowaną miejską przestrzeń publiczną w Polsce - za rok 2020.
Nasze miasto znalazło się wówczas w prestiżowym gronie (wyróżniono wtedy także w tej kategorii Orzegów oraz Gdynię).
Pleszew odebrał nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich
W związku z pandemią, nie można było oficjalnie wręczyć nagrody - teraz jednak udało się zorganizować dużą, uroczystą galę w Łodzi, podczas której wyróżniono projekty za lata 2020, 2021 oraz 2022.Nasze miasto zostało wyróżnione za rok 2020 - chodzi o duży projekt pt. „Pociąg do kultury”. Przypomnijmy: to dwie sztandarowe inwestycje ostatnich lat, czyli utworzenie siedziby Zajezdni Kultury oraz Biblioteki Publicznej w miejscu dawnego dworca kolejowego na zdegradowanym terenie pokolejowym.
- Nowe siedziby biblioteki, domu kultury i teren wokół - to nasza wizytówka i przykład inwestycji zrealizowanej z dotacji unijnych przy dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego – podkreśla dziś burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.
Jak dodaje, wielkie podziękowania należą się dziś de facto wszystkim, którzy mieli i nadal mają wkład w tworzenie kultury na terenach pokolejowych w Pleszewie.
Przypomnijmy: rewitalizacja terenów pokolejowych zakończyła się w 2019 roku. Odnowiona przestrzeń działa w myśl idei „trzeciego miejsca”.
- Nagrodę przyznano za kompleksową rewitalizację byłych obszarów i obiektów kolejowych przekształconych w centrum życia społecznego. Na terenie dawnej stacji PKP utworzono Bibliotekę Publiczną i nową siedzibę Miejskiego Domu Kultury, przebudowano otaczającą przestrzeń na terenie dawnego dworca kolejowego i wyeksponowano cenne elementy infrastruktury szynowej. Miejsce stało się pomnikiem historii regionu i magnesem dla miłośników kolei wąskotorowej z całego kraju i Europy. Kapituła Konkursu doceniła pomysłowość rozwiązań przestrzennych, precyzję w zachowaniu wartości historycznych oraz jakość społeczną wprowadzonych zmian w procesie rewitalizacji - można było przeczytać w uzasadnieniu nagrody przyznanej przez Towarzystwo Urbanistów Polskich.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.