Reklama

Zabezpieczą dostawy wody. W Dobrzycy powstaną nowe studnie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zabezpieczą dostawy wody. W Dobrzycy powstaną nowe studnie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Dobrzyca pozyskała dwa miliony złotych na budowę dwóch nowych studni głębinowych. Zgodnie z zapowiedziami, inwestycja z jednej strony zabezpieczy mieszkańców w dostawy wody, z drugiej ma poprawić też jej jakość.

Równo dwa miliony złotych pozyskała jakiś czas temu gmina Dobrzyca w ramach trzeciej edycji PGR - z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Nowe studnie w gminie Dobrzyca

Wspomniane pieniądze mają pozwolić na budowę dwóch nowych studni głębinowych na terenie Dobrzycy.

Zgodnie z założeniami, mają pełnić funkcje zastępcze i awaryjne - pierwsza planowana jest w rejonie ul. A. Gorzeńskiego (działka nr 1020/16), druga przy ul. Ostrowskiej (na działce o numerze 1023/6).

O tym, że problemy z wodą co jakiś czas się zdarzają w Dobrzycy, alarmują nas sami mieszkańcy - m.in. w tamtym tygodniu z ul. Czarneckiego w Dobrzycy. Jeden z Czytelników informował nas wówczas o tym, że z jego kranu leci brudna woda. Planowane inwestycje wodociągowe - mają m.in. zapobiegać takim sytuacjom.

Zainwestują w wodę w Dobrzycy i Rudzie

A w sumie chodzi o trzy kwestie - w najbliższym czasie.

Dwie nowe studnie w Dobrzycy - zgodnie z założeniami - pozwolą poprawić jakość dostarczanej wody do mieszkańców, ale co najważniejsze - zapobiec niedoborom wody w okresie letnim oraz generalnie zabezpieczyć gminę w dostawy.

- Obecnie jedna studnia znajdująca się na terenie spółdzielni Nowy Świat jest praktycznie nieużywana, piaszczy, jest do likwidacji. Druga, która daje ok. 55 metrów sześc. wody pochodzi z kolei z lat 60. minionego wieku - gdyby "strzeliła" to pół gminy może nie mieć wody - opisuje wprost burmistrz Dobrzycy, Jarosław Pietrzak.

Dlatego konieczne jest zabezpieczenie dostaw - w razie np. jakiejkolwiek dużej awarii.

- Stąd właśnie planowana studnia awaryjna - tłumaczy burmistrz Jarosław Pietrzak, który przedstawia wspomnianą inwestycję m.in. podczas trwających właśnie zebrań wiejskich w gminie Dobrzyca.

Jak dodaje włodarz, planowane inwestycje są ważne pod względem bezpieczeństwa, ale to także ogromne koszty, stąd tak ważne było dofinansowanie do prac.

W przypadku budowy nowych studni - obecnie przygotowywane jest postępowanie przetargowe na wspomniane prace.

Warto też jednak dodać, że to nie wszystko - gmina inwestuje także w wodociąg na Rudzie.

- Powoli rozbudowujemy tę stację - docelowo, jeśli uda się nam pozyskać pieniądze, chcemy przesyłać wodę także do Dobrzycy - ponieważ oczyszczanie metra sześciennego tej wody jest aż pięciokrotnie tańsze niż tej, którą czyścimy w Dobrzycy - wyjaśnia Jarosław Pietrzak.

Docelowo - jeśli gmina pozyska w przyszłości kolejne pieniądze z zewnątrz - planowane są także studnie awaryjne w Karminku i w Rudzie.

Ujęcia wód podziemnych na terenie gminy Dobrzyca

  • Dobrzyca – trzeciorzęd (miocen)
  • Koźminiec – czwartorzęd (plejstocen)
  • Karminek – czwartorzęd (plejstocen)
  • Ruda - trzeciorzęd
Przypomnijmy: poza inwestycjami w ujęcia wody, aktualnie trwają także duże prace odnośnie przebudowy kanalizacji sanitarnej.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy