Reklama

Wcześniej planowano tu hotel. Co dalej z budynkiem przy ul. Kaliskiej 2 w Pleszewie? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kamienica na rogu Kaliskiej i Krzyżowej w Pleszewie od lat jest niezagospodarowana. Jeszcze niedawno, władze miasta miały pomysł, aby właśnie w tym miejscu stworzyć hotel. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, a sam hotel - wraz z dużym inkubatorem przedsiębiorczości - będzie budowany w innym miejscu. Pozostaje pytanie: co ze wspomnianym budynkiem przy rynku?

Kamienica przy ul. Kaliskiej 2 w Pleszewie powstała na przełomie XIX i XX wieku - przed wojną funkcjonowała tutaj firma produkująca zwierciadła, dewocjonalia, ramy czy porcelanę. 

Kamienica przy ul. Kaliskiej 2 w Pleszewie - obiekt od lat stoi pusty

Warto też przypomnieć, że to właśnie w tej części miasta, w 1945 roku, w wyniku eksplozji czołgu zginęło 12 mieszkańców, a zniszczeniu uległo narożne wejście wspomnianego budynku.

Po wojnie kamienica znalazła się już w zasobach komunalnych miasta - były tu m.in. sklepy oraz mieszkania komunalne.

Obiekt był zamieszkiwany aż do 2010 roku, kiedy to doszło do dużego pożaru. W jego wyniku mieszkańcy zostali przekwaterowani, a budynek poddano ostatecznie renowacji pod nadzorem konserwatora zabytków. Odbudowano także ozdobne, narożne wejście.

Przez ostatnie lata - obiekt stoi jednak pusty i niezagospodarowany. Władze Pleszewa próbowały co prawda wcześniej wspomniany obiekt sprzedać lub oddać w dzierżawę - jednak nie było chętnych.

Potencjalni dzierżawcy wycofywali się po przeliczeniu nakładów, jakie musieliby ponieść inwestując we wspomniany budynek. Bo - choć sama kamienica przy ul. Kaliskiej 2 jest odnowiona z zewnątrz - to trzeba w nią jeszcze trochę zainwestować jeśli chodzi o wnętrza oraz teren od strony podwórka.  

Były plany stworzenia hotelu przy Kaliskiej 2 w Pleszewie

W związku z tym władze miasta jeszcze niedawno miały inny plan - chodziło o stworzenie właśnie w tym miejscu hotelu. Pisaliśmy o tym na bieżąco na łamach zpleszewa.pl i "Życia Pleszewa". Wówczas mówiono o ok. 20 miejscach hotelowych oraz restauracji.

Ostatecznie jednak - plany wstrzymano, a nowy hotel - jednak w całkiem innej wersji, połączony bowiem z dużym inkubatorem przedsiębiorczości - o nazwie Compact Lab Pleszew - zdecydowano się zbudować na narożniku ulic Kolejowej i Ogrodowej. Miasto pozyskało na ten cel także duże dofinansowanie z zewnątrz - w ramach "Polskiego Ładu", o czym także pisaliśmy.

Dlaczego plany zmieniono? Jak mówiły nam wcześniej władze miasta - wszystko spowodowane było wpłynięciem roszczeń od potencjalnych spadkobierców wspomnianej kamienicy. To z kolei spowodowało konieczność wstrzymania się z jakimikolwiek inwestycjami w ten obiekt.

Na jakim etapie jest sprawa? Okazuje się, że przez ostatnie lata niewiele się zmieniło.

Proces w sprawie budynku na Kaliskiej 2 w Pleszewie toczy się od trzech lat

- Od trzech lat toczy się postępowanie w Krajowej Izbie Odwoławczej. Osoba, która twierdzi, że jest spadkobiercą, wniosła o wzruszenie decyzji komunalizacyjnej, i na razie wciąż nie mamy odpowiedzi co do tej kwestii - informuje burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.

Włodarz podkreśla jednak, że formalnie miasto jest właścicielem budynku.

- W księgach wieczystych funkcjonuje Miasto i Gmina Pleszew, ale w tej sytuacji nie możemy nic zrobić - zaznacza.

Ponadto, jak dodaje, zmiana lokalizacji i formuły hotelu wyszła ostatecznie lepiej - jeśli chodzi o budowę na narożniku Kolejowej i Ogrodowej.

- Biznesplan wychodzi tam zdecydowanie lepiej - mówi Arkadiusz Ptak.

Nowy hotel będzie w Compact Lab Pleszew

Przypomnijmy: zgodnie z założeniami planowanego budynku naprzeciwko biblioteki - hotel będzie większy - na ok. 80 gości. Ponadto cała inwestycja stworzy też we wspomnianym obiekcie swoisty inkubator przedsiębiorczości.

- Hotel będzie tylko częścią towarzyszącą, głównym obszarem działalności będzie inkubator społeczno-gospodarczy, wspólna przestrzeń coworkingowa na potrzeby aktywności społeczno-gospodarczej - mówił już wcześniej burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak.

Przetarg na Compact Lab Pleszew już ruszył, otwarcie ofert zaplanowano na połowę kwietnia.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy