Reklama

Czy groby bohaterów w gminie Dobrzyca mogą zostać oznaczone? „Chodzi o uczczenie pamięci Powstańców Wielkopolskich”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com / zdjęcie poglądowe

Czy groby bohaterów w gminie Dobrzyca mogą zostać oznaczone? „Chodzi o uczczenie pamięci Powstańców Wielkopolskich” - Zdjęcie główne

Groby powstańców wielkopolskich – znajdujące się na terenie gminy Dobrzyca – być może będą mogły zostać w przyszłości oznaczone specjalną tablicą - z Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Trwają przygotowania do wspomnianego zadania. | foto pixabay.com / zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Groby powstańców wielkopolskich – znajdujące się na terenie gminy Dobrzyca – być może będą mogły zostać w przyszłości oznaczone specjalną tablicą - z Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Trwają przygotowania do wspomnianego zadania.

Temat uczczenia powstańców wielkopolskich - poprzez montaż specjalnych tabliczek z Wielkopolskich Krzyżem Powstańczym na ich grobach - został poruszony m.in. już pod koniec ubiegłego roku przez radnego Bartłomieja Rogalę.

Tabliczki na grobach powstańców w gminie Dobrzyca? 

Złożył on wówczas w tej sprawie oficjalną interpelację do władz gminy. Wprost prosił w swoim piśmie, by gmina ufundowała wspomniane tabliczki dla grobów, które znajdują się na cmentarzach w gminie Dobrzyca.

Co na to władze urzędu? Jak się okazuje, władze zaczęły przygotowania odnośnie wspomnianej sprawy. Rozpoczęto od inwentaryzacji grobów, znajdujących się na terenie gminy.

- Została przeprowadzona analiza, z której wynika, iż powstańców gminy Dobrzyca – biorących udział w powstaniu na terenie gminy Dobrzyca - było 243 - wylicza wiceburmistrz Ewa Wasielewska.

Jak dodaje, kolejnym krokiem jest wyliczenie kosztów, jakie mogą dotyczyć tej inwestycji.

- Aktualnie gmina Dobrzyca jest w trakcie szacowania kosztów wykonania tabliczek – odpowiada wiceburmistrz.

Po wszystkim przyjdzie dopiero czas na dalsze działania. Jak zaznaczają władze urzędu, groby są prywatne, dlatego trzeba będzie stworzyć swoistą procedurę – odnośnie oznakowania takiej mogiły.

- W związku z tym, iż są to groby osób prywatnych, planuje się ogłosić nabór na znakowanie grobów uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 – odpowiada radnemu Ewa Wasielewska.

Jak to może wyglądać w przyszłości w praktyce?

- Opiekunowie składaliby wnioski do urzędu w celu wyrażenia chęci i zgody na oznakowanie grobu – precyzuje wiceburmistrz Dobrzycy. 

Przypomnijmy: podobną inicjatywę przeprowadzono lata temu w Pleszewie.

W roku 2009 ówczesny burmistrz Pleszewa Marian Adamek zorganizował spotkanie z przedstawicielami rodzin żołnierzy – bohaterów powstania wielkopolskiego – wręczając im repliki krzyży z przeznaczeniem do montażu na nagrobkach.

W sumie przekazano wówczas kilkadziesiąt takich replik.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy